Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polacy uciekają z Wielkiej Brytanii. Spadek o 116 tysięcy

W 2018 roku w Wielkiej Brytanii mieszkało o 116 tysięcy mniej Polaków niż rok wcześniej - wynika z danych brytyjskiego urzędu statystycznego. To pierwsze dane roczne, które pokazują tak znaczący spadek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Maleje populacja Polaków w Wielkiej Brytanii (Fot: Rolf Vennenbernd)

Jak poinformował na Twitterze korespondent Polskiej Agencji Prasowej w Londynie Jakub Krupa, brytyjski urząd statystyczny opublikował w piątek dane dotyczące migracji na WyspachWyspach w 2018 roku.

Dane pokazują, że na koniec ubiegłego roku w Wielkiej Brytanii oficjalnie mieszkało w sumie 905 tys. obywateli Polski, z czego 832 tys. urodziło się nad Wisłą. Oczywiście nie zalicza się do nich tych, którzy na Wyspach pracują "na czarno". Liczba ta spadła o 116 tys., czyli mniej więcej tyle, ile mieszka w Płocku.

To pierwszy od wejścia Polski do Unii Europejskiej przypadek, by liczba ta aż tak znacząco spadła. Na koniec 2017 roku bowiem ta liczba wynosiła 1,021 mln, a wcześniej przyrastała w średnim tempie kilkudziesięciu tysięcy rocznie.

Obejrzyj: Młodzi a brexit. 80 proc. Brytyjczyków pomiędzy 18 a 24 rokiem życia chce pozostać w Unii

Rekordowe były lata 2006-2007, gdy wzrost wyniósł 150 tys. w ciągu roku. Kolejna dala przypadła na 2011 rok, gdy populacja naszych rodaków na Wyspach zwiększyła się o ponad 130 tysięcy.

Pierwsze spadki dało się już zauważyć w danych półrocznych. W połowie ubiegłego roku było to odpowiednio 985 i 889 tys. osób. Pierwszy raz jednak zdarzyło się, by spadek był widoczny w statystykach z końca roku.

Twardy brexit to kłopoty z polską emeryturą mieszkających na Wyspach Polaków.
Twardy brexit oznacza niższe emerytury Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Nie ma jednak informacji, że wszyscy wrócili do Polski. Istnieje zatem prawdopodobieństwo, że część z nich po prostu zmieniło kraj i nadal mieszka za granicą.

Polacy do kraju wysyłają miliardy złotych zarobione na Wyspach
Polacy przez 14 lat wysłali z Wlk. Brytanii do Polski blisko 45 mld zł

Z czego więc wynikają spadki? Jendoznacznych wniosków nie ma, ale korespondent PAP zauważa, że winna może być niepewność związana z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Kilkanaście tysięcy Polaków zmieniło również obywatelstwo w ostatnim roku, przez co zniknęli ze statystyk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: polacy w wielkiej brytanii, brexit, unia europejska, migracje, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-05-2019

taaa..Jakub Krupa dziennikazyna bez sensownego wyksztalcenia nie wie ze ludzie zmieniaja masowo obywatelstwo na brytyjskie. Ja zawsze myslalem ze … Czytaj całość

27-05-2019

LuterW tym roku w samym Londynie zmieniło obywatelstwo 14tys Polaków

27-05-2019

testtest

Rozwiń komentarze (3)