Money.plGospodarka Politycy Elżbieta Bieńkowska

Elżbieta Bieńkowska

Data i miejsce
urodzenia:
1964-02-04, Katowice
Stan cywilny: mężatka
Wykształcenie: wyższe

Elżbieta Bieńkowska


Elżbieta Bieńkowska – polska polityk, urzędniczka służby cywilnej, od 2014 roku Europejski Komisarz do spraw Rynku Wewnętrznego i Usług.

Elżbieta Bieńkowska przez wiele lat piastowała różne stanowiska urzędnicze. W swym dorobku zawodowym ma między innymi staż w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz posadę dyrektora Wydziału Rozwoju Regionalnego. Wykładała również na Politechnice Śląskiej.

W roku 2007 Bieńkowska została mianowana Ministrem Rozwoju Regionalnego w rządzie Donalda Tuska. W wyborach parlamentarnych 2011 kandydowała do Sejmu z ramienia Platformy Obywatelskiej, otrzymując niecałe 50 tysięcy głosów. Wystarczyło to do uzyskania mandatu poselskiego i zachowania stanowiska Ministra Rozwoju Regionalnego. W roku 2013, na wniosek Prezydenta Bronisława Komorowskiego, Elżbieta Bieńkowska została odwołana z tej posady i stanęła na czele resortu Infrastruktury i Rozwoju. Urząd ten pełniła do września 2014.

1 listopada 2014 roku Elżbieta Bieńkowska została wybrana na Komisarza Europejskiego ds. Rynku Wewnętrznego i Usług.

Z wykształcenia orientalistka. Ukończyła także studia podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Ma męża i troje dzieci.

Elżbieta Bieńkowska - staż parlamentarny:

 • Senator VIII kadencji
  • Data wybrania: 2011-10-09
   Lista wyborcza: Platforma Obywatelska
   Okręg wyborczy: 75 Katowice
   Liczba głosów: 48281