Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plGospodarka Politycy Jarosław Gowin

Jarosław Gowin - Artykuły

nowsze
1 2

Jarosław Gowin

Data i miejsce
urodzenia:
1961-12-04, Kraków
Stan cywilny: żonaty
Wykształcenie: Wyższe

Jarosław Gowin

Wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego.

W wyborach parlamentarnych do Sejmu VIII kadencji w 2015 roku kandydował z ostatniej pozycji listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu krakowskim. Mandat posła uzyskał dzięki liczbie 43 539 głosów. Następnie przystąpił do Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość.

*** - W 1985 r. ukończył Wydział Filozoficzno-Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 2001 r. uzyskał stopień doktora nauk politycznych w Polskiej Akademii Nauk.
- W 1990 roku związał się z Forum Prawicy Demokratycznej, później ze środowiskiem Unii Demokratycznej i Unii Wolności, ale oficjalnie nie należał do żadnej z tych partii.

- W latach 1995-2005 był redaktorem naczelnym miesięcznika "Znak". Od 2003 r. jest rektorem Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie.
- Bezpartyjny. Do Senatu VI kadencji wybrany z listy Platformy Obywatelskiej.
- Senator VIII kadencji Senatu
- 18 listopada 2011 roku został zaprzysiężony na ministra sprawiedliwości w gabinecie Donalda Tuska. Dwa lata później został odwołany ze stanowiska przez prezydenta.

- W tym samym roku wystartował jako jedyny kontrkandydat Donalda Tuska w bezpośrednich wyborach na stanowisko przewodniczącego PO, przegrywając z dotychczasowym liderem.

- 9 września 2013 roku opuścił szeregi Platformy Obywatelskiej i został posłem niezrzeszonym. W tym samym roku uruchomił akcję społeczną "Godzina dla Polski", która przekształciła się w ruch społeczny. Podjął również współpracę programową z partią Polska Jest Najważniejsza oraz Stowarzyszeniem "Republikanie", założonym przez posła Przemysława Wiplera.

- 7 grudnia 2013 roku powołał nową partię Polska Razem (do 6 marca 2015 roku - Polska Razem Jarosława Gowina).

- Wystartował w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku, otwierając listę swojej partii w okręgu małopolsko-świętokrzyskim, która ostatecznie nie osiągnęła progu wyborczego.

- 9 września 2014 roku został powołany w skład Rady Bezpieczeństwa Narodowego przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

- W wyborach parlamentarnych 2015 roku kandydował do Sejmu z ostatniej pozycji listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu krakowskim, uzyskując mandat posła VIII kadencji z liczbą 43 539 głosów.

- 16 listopada 2015 roku został wicepremierem oraz ministrem nauki i szkolnictwa wyższego w rządzie Beaty Szydło.

Jarosław Gowin - staż parlamentarny:

  • Poseł VI kadencji
    • Data wybrania: 2007-10-21
      Lista wyborcza: Platforma Obywatelska
      Okręg wyborczy: 12 Kraków
      Liczba głosów: 160465
  • Poseł VII kadencji
    • Data wybrania: 2011-10-09
      Lista wyborcza: Platforma Obywatelska
      Okręg wyborczy: 13 Kraków
      Liczba głosów: 32570
  • Poseł VIII kadencji
    • Data wybrania: 2015-10-25
      Lista wyborcza: Prawo i Sprawiedliwość
      Okręg wyborczy: 13 Kraków
      Liczba głosów: 43539
  • Senator VI kadencji
    • Data wybrania: 2005-09-25
      Lista wyborcza: Platforma Obywatelska
      Okręg wyborczy: 12 Kraków

Jarosław Gowin - pełnione funkcje:

  • Minister Sprawiedliwości
    Okres pełnienia funkcji: od 2011-11-18 do >2013-05-06
    W rządzie Donalda Tuska.
  • Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego
    Okres pełnienia funkcji: od 2015-11-16
    W rządzie Beaty Szydło.
  • Wiceprezes Rady Ministrów
    Okres pełnienia funkcji: od 2015-11-16
    W rządzie Beaty Szydło.