Money.plGospodarka Politycy Maciej Płażyński

Maciej Płażyński

Data i miejsce
urodzenia:
1958-02-10, Młynary
Stan cywilny: żonaty
Wykształcenie: Wyższe - prawnik

Maciej Płażyński

- Marszałek Sejmu III, poseł IV kadencji. Wicemarszałek Senatu RP VI kadencji. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.
- W PRL związany z trójmiejską opozycją. Był Uczestnik Ruchu Młodej Polski. W 1980 r. współtworzył Niezależne Zrzeszenie Studentów - pierwszej w Polsce niezależnej organizacji studenckiej. Jesienią 1981 r. kierował strajkiem okupacyjnym na Uniwersytecie Gdańskim, a następnie był aktywnym działaczem opozycji solidarnościowej. W 1983 r. współtworzył i do 1990 r. był prezesem Spółdzielni Pracy Usług Wysokościowych "Gdańsk", która wspierała polityczną aktywność podziemnej "Solidarności" na Pomorzu i w innych regionach Polski (zatrudniał m.in. DOnalda Tuska).
- W 1989 r. współtworzył stowarzyszenie gospodarcze "Kongres Liberałów". Od sierpnia 1990 r. do lipca 1996 r. był pierwszym niekomunistycznym wojewodą gdańskim. W 1996 r. został wiceprzewodniczącym Akcji Wyborczej Solidarność w regionie gdańskim. Po sporach z Marianem Krzaklewskim odszedł z AWS. W styczniu 2001 r. wraz z Andrzejem Olechowskim i Donaldem Tuskiem powołał Platformę Obywatelską, której przewodniczył do maja 2003 r., kiedy złożył rezygnację z pełnienia tej funkcji i wystąpił z partii.
- W 2005 roku wystartował jako niezależny kandydat na senatora i zdobył największą liczbę głosów w swoim okręgu. 27 października 2005 roku został wybrany na wicemarszałka.
- 11 maja 2008 roku został wybrany na prezesa Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w Warszawie.
- Zginął tragicznie 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. Leciał na obchody rocznicy mordu w Katyniu.

Maciej Płażyński - staż parlamentarny:

  • Senator VI kadencji
    • Lista wyborcza: KWW Macieja Płażyńskiego
      Okręg wyborczy: 24 Gdańsk