Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plGospodarka Politycy Paweł Wojciechowski

Paweł Wojciechowski

Data i miejsce
urodzenia:
1960-01-03,
Stan cywilny: żonaty
Wykształcenie: wyższe

Paweł Wojciechowski

Polski ekonomista, doktor nauk technicznych w dziedzinie informatyki. Minister finansów w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. od 23 kwietnia 2007 do 2 marca 2009 prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Obecnie podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

- Absolwent 4-letnich studiów handlu zagranicznego na SGPiS- obecnie SGH (1983) oraz John Carroll University (ekomomia, dyplom licencjata - Bachelor of Arts in Economics - (1986)
- uzyskał stopień doktora informatyki w Instytucie Badań Systemowych PAN (1994).

Doradca w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych od maja 1992 do grudnia 1994 (za ministra Tomasza Gruszeckiego z rządu Olszewskiego i SLD-owskiego ministra Wiesława Kaczmarka). Później doradzał też Jerzemu Hausnerowi (wówczas SLD).

Od 1994 do 1996 członek rady nadzorczej Banku Depozytowo-Kredytowego w Lublinie. Od lutego 1995 do listopada 1996 dyrektor oddziału - Zarządzanie Funduszami w Polskim Banku Rozwoju SA. Równolegle od marca 1995 do listopada 1996 prezes Polskiej Grupy Zarządzania Funduszami, potem do 1999 członek rady nadzorczej Grupy. Równolegle od maja 1996 do czerwca 1999 dyrektor inwestycyjny, a potem prezes Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych PBK Atut (pierwszego TFI, które wprowadziło wysoki próg pierwszych wpłat do funduszu). Równolegle od 1996 do 1999 członek rady nadzorczej Polskiego Towarzystwa Prywatyzacyjnego - Kleinwort Benson. Od 1998 do 1999 wiceprezes Stowarzyszenia Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych.

Od lipca 1999 do stycznia 2005 prezes zarządu PTE Allianz Polska.
Funkcję ministra finansów pełnił od 24 marca 2006 do 14 lipca 2006
Funkcję szefa resortu finansów przejął po nim Stanisław Kluza.

Od 2 marca 2009 jest podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Paweł Wojciechowski - pełnione funkcje:

  • Minister Finansów
    Okres pełnienia funkcji: od 2006-06-24 do >2006-07-14