Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
praca
27.10.2020 12:47

Polska otrzymała z UE miliard euro na ochronę miejsc pracy

Jeden miliard euro otrzymała Polska na ochronę miejsc pracy. O wypłacie tej kwoty - ze środków instrumentu pożyczkowego - poinformowała we wtorek Komisja Europejska. To dopiero pierwsza transza. Łącznie dla Polski zarezerwowano 11,2 mld euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
Premier Mateusz Morawiecki i szefowa KE Ursula von der Leyen. (Photo by Thierry Monasse/Getty Images) (Fot: Thierry Monasse)

Pieniądze pochodzą z instrumentu SURE (to pożyczki na korzystnych warunkach). KE podkreśliła, że wsparcie to ma pomagać w sytuacji gwałtownego wzrostu wydatków publicznych na utrzymanie zatrudnienia.

Komisja dokonała dziś także wypłat na rzecz Włoch (10 mld euro z prawie 27,5 mld euro) oraz Hiszpanii (6 mld z 21,3 mld euro).

Instrument SURE może zapewnić pożyczki o łącznej wartości 100 mld euro. Jak dotąd, na podstawie wniosków Komisji, Rada Europejska zatwierdziła przekazanie kilkunastu państwom członkowskim kwotę 87,9 mld euro.

Pieniądze pochodzą z obligacji emitowanych przez Komisję Europejską.

Od początku pandemia postawiła pytania o trwałość rynku pracy. Wsparcie dla firm, zaproponowane przez rząd w odpowiedzi na pierwszą falę koronawirusa, w dużej mierze zależało właśnie od utrzymania zatrudnienia w przedsiębiorstwach, które o tę pomoc się ubiegały. Wskaźnik bezrobocia utrzymuje się na poziomie ok. 6 proc. Jednak są województwa, gdzie sytuacje jest bardzo trudna - miejsca, gdzie 43 bezrobotnych na 1 miejsce pracy. Są też szczególnie zagrożone branże - zwłaszcza usługi, na które nie ma chętnych, których nie można wykonywać zdalnie itd.

Smog a transmisja koronawirusa. "Uruchamiamy program dla najuboższych"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: praca, koronawirus
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-10-2020

qwqwCzyli PIS zadłużył nas na kolejny miliard euro. Nie mam pojęcia kto to spłaci. Rację ma zachód. Głupi jak Polak.

27-10-2020

DyletantA na jaki procent pożyczyli te miliard euro?

27-10-2020

plpPolska nie otrzymała, tylko Polsce pożyczono i Polska odda z procentem... tzn Polacy oddadzą

Rozwiń komentarze (332)