Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. ANZ
|
aktualizacja

Polska i Węgry grożą wetem. UE potrzebuje kilku tygodni na rozwiązanie kryzysu

90
Podziel się:

Komisja Europejska może przygotować deklarację, która wyjaśniałaby, jak stosować mechanizm uzależniający wypłatę unijnych funduszy od przestrzegania praworządności - podaje czwartkowa "Rzeczpospolita". Rozwiązanie kryzysu, wywołanego groźbą weta Polski i Węgier do tego mechanizmu, może zająć kilka tygodni.

Polska i Węgry grożą wetem. UE potrzebuje kilku tygodni na rozwiązanie kryzysu
morawiecki Orban (PAP, Radek Pietruszka)

Polska i Węgry zgłosiły weto dla planu finansowanego ratowania Europy: wartego blisko 1,1 bln euro budżetu na lata 2021–2027 i wartego 750 mld euro nadzwyczajnego funduszu odbudowy gospodarki po pandemii.

Dla sfinansowania tego drugiego UE zgodziła się nawet, po raz pierwszy w swojej historii, na emisję długu. Ta zgoda wymagała pokonania ogromnych oporów tzw. oszczędnych, czyli Holandii, Austrii, Danii, Szwecji i Finlandii. Negocjacje trwały miesiącami, a na ostatniej prostej trzeba było jeszcze pięciodniowego szczytu w Brukseli w lipcu dla osiągnięcia politycznego porozumienia - przypomina "Rz".

Elementem lipcowego porozumienia był też mechanizm przewidujący możliwość zawieszenia wypłaty unijnych funduszy krajom, w których brak praworządności zagraża interesom finansowym UE. Premierzy Polski i Węgier Mateusz Morawiecki i Viktor Orbán wówczas co do zasady zgodzili się na ten mechanizm. Gdy jednak został on zapisany w rozporządzeniu, obaj zgłosili sprzeciw.

Zobacz także: Weto ws. budżetu UE. Sikorski: szantaż na reszcie Europy

W czwartek odbędzie się spotkania przywódców UE poświęcone walce z pandemię. Temat weta zapewne się pojawi, ale nikt nie spodziewa się rozwiązania. Liderzy Unii zdają sobie sprawę, że zarówno Polska, jak i Węgry chcą rozegrać temat weta również w swoich politykach krajowych. Jak już ten protest wybrzmi, trzeba przedstawić możliwe rozwiązania, nad którymi Komisja Europejska i niemiecka prezydencja pracują już teraz. – Jesteśmy gotowi na to wyzwanie. Jak zawsze w UE jesteśmy kreatywni i innowacyjni – mówi rozmówca "Rz".

Nad znalezieniem rozwiązania w tej chwili pracuje prezydencja niemiecka (Niemcy kierują UE do końca roku, prezydencje zmieniają się co pół roku). Pomaga jej w tym Komisja Europejska, która miałaby przygotować rodzaj deklaracji wyjaśniającej, na jakich obiektywnych kryteriach miałby być oparty mechanizm warunkowości - podaje "Rz".

Według nieoficjalnych informacji Polska i Węgry miały zaproponować, żeby wrócić do takiego brzmienia rozporządzenia, jakie prezydencja niemiecka zaproponowała na początku. Czyli fundusze miałyby być zawieszane, gdy brak praworządności zagraża interesom finansowym UE, a nie już wtedy, gdy tylko stwarza ryzyko zagrożenia dla interesów finansowych UE. Jednak to brzmienie było zbyt łagodne dla kilku krajów UE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(90)
rozśmieszony
2 lata temu
"Obejście weta Polski i Węgier", to wszystko mówi o... praworządności UE.
Prawnik
2 lata temu
Jeśli rozporządzenie komisji jest niezgodne z traktatem UE to polska jako kraj powinna go zaskarżyć do tsue. Deklaracje nie daja żadnej gwarancji przestrzegania prawa
Patrycja
2 lata temu
Tu nie chodzi o praworządność, gdyż w każdym kraju są większe lub mniejsze problemy. Tu chodzi o to aby za kilka lat zrealizować wszystkie postulaty LGBT, emigrantów, LPG, a kto się będzie ociągał to mu się kurek przykręci z gazem, pieniędzmi, energią lub ropą. Na korzyść Niemiec i Francji – OKROPNOŚĆ ( a my na kolanach i z wydatkami na utrzymanie emigrantów – jesteśmy biednym krajem, które poniosło ogromne straty wojenne ze strony Niemiec i Związku Radzieckiego.
Karolina
2 lata temu
Powiązanie funduszy z praworządnością jest niebezpieczne i doprowadzi do nadużyć i upokorzenia każdego kraju. Bo twoja racja jest twoja .Moja racja jest moja , ale moja jest bardziej ważna i praworządna jak twoja – nie ma końca. Unia już i tak jest strasznie chora i niebezpieczna dla słabszych krajów w Europie, ale czy da się ją jeszcze wyleczyć. Polska będzie na kolanach z pętlą niby praworządności.
Konrad
2 lata temu
Budżet musi być uchwalony jednomyślnie. Sztywny zapis traktatowy. Kwestia praworządności, wzruszyć traktaty, określić co to za codo i traktaty podpisać. Każda inna opcja jest wykraczaniem poza umowę traktatową. Francja i Niemcy pozwalają sobie w unii na zbyt wiele! Chcą z nas zrobić niewolników Europy – SKANDAL. Francja i Niemcy nie dostrzegają, że Pol-ska jest suwerenna.
...
Następna strona