Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Polska kupuje uzbrojenie od Koreańczyków. Dostawy zaczną się jeszcze w tym roku

6
Podziel się:

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził w środę umowy na południowokoreańskie uzbrojenie dla polskiego wojska; chodzi o lekkie myśliwce FA-50, czołgi K2 i samobieżne armatohaubice K9.

Polska kupuje uzbrojenie od Koreańczyków. Dostawy zaczną się jeszcze w tym roku
Mariusz Błaszczak zatwierdził w środę umowy na południowokoreańskie uzbrojenie (PAP, PAP/Leszek Szymański)

Zamówienie na czołgi K2 podzielono na dwa etapy. W pierwszym Polska ma kupić 180 wozów – dostawy rozpoczną się jeszcze w tym roku, drugi etap to ponad 800 czołgów w standardzie K2PLi uruchomienie w 2026 roku produkcji w Polsce. Czołgi dostarczone w pierwszej fazie też mają zostać doprowadzone do standardu K2PL.

Na etapy podzielono także zakup samobieżnych haubic K9. W pierwszym zakłada się pozyskanie 48 haubic, z czego część trafi do Polski w tym roku jako uzupełnienie luki po sprzęcie przekazanym Ukrainie. Dostawy kolejnych ponad 600 haubic mają się rozpocząć w 2024 roku, od 2026 roku działa mają być produkowane w Polsce. K9 od początku będą wyposażone w polskie systemy łączności, zostaną też wpięte w zintegrowany system zarządzania walką Topaz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Grad pocisków USA i Korei Południowej. Stanowcza odpowiedź dla Kim Dzong Una

Koreańskie myśliwce dla polskiego wojska

Polska kupi od Korei 48 lekkich myśliwców FA-50, z których pierwszych 12 ma zostać dostarczonych do Polski w połowie 2023 roku. Samoloty będą skonfigurowane zgodnie z wymaganiami polskich Sił Powietrznych i wyposażone w natowski system identyfikacji swój-obcy (IFF NATO).

Jak mówił rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek, o wyborze tego samolotu zdecydowały "przede wszystkim jego dostępność i to, że mogą w szybkim tempie zastąpić starzejąca się postsowiecką technikę – samoloty Su-22 i MiG-29", a w docelowej konfiguracji z pociskami kierowanymi i nowym radarem będą uzupełnieniem dla myśliwców F-16.

FA-50 to wielozadaniowy samolot mogący służyć do szkolenia zaawansowanego i jako maszyna bojowa, uzbrojona w bomby kierowane i niekierowane, pociski powietrze-powietrze i działko. Został zaprojektowany przez Korea Aerospace Industries we współpracy z koncernem Lockheed Martin – producentem F-16 i F-35. Jego maksymalna prędkość to 1,5 Ma; pułap 16,8 tys. metrów.

K2 Black Panther to czołg podstawowy produkowany przez Huyndai Rotem, od 2014 r. znajduje się na wyposażeniu koreańskiej armii. Uzbrojony w automatycznie ładowaną gładkolufową armatę 120 mm i karabin maszynowy 12,7mm, wyposażony w systemy samoobrony zdolne m. in. niszczyć lub "oślepiać" wystrzelone w jego kierunku pociski. Załoga składa się z trzech osób. Czołg jest napędzany silnikiem wysokoprężnym, może pokonywać przeszkody wodne do 4,1 m, waży 55 ton.

Produkowana przez Hanhwa Defense samobieżna armatohaubica K9 Thunder jest uzbrojona w działo 155 mm o zasięgu 40 km. Z tego wozu pochodzi podwozie armatohaubicy Krab produkowanej przez Hutę Stanowa Wola.

Zakupy uzbrojenia były przedmiotem rozmów szefa MON w Korei Południowej na początku czerwca br. Podkreślał wtedy, że stronie polskiej zależy na transferze technologii i uruchomieniu produkcji w kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Karol
rok temu
To nie mogą u nas Krabów naprodukować? Pewnie ciężko od PGZ łapówkę dostać.
dgen
rok temu
Bardzo dobra decyzja. Pandemia i wojna na Ukrainie pokazały, że nie wolno się uzależniać od jednego dostawcy - tym bardziej w zakresie broni. Poza tym sprzęt z Korei to najwyższa półka i mam nadzieję wstęp do współpracy w zakresie atomu. Tylko współpraca z Azją i Ameryką nas uratuje a nie dyndanie u klamki ideologicznego trupa jakim jest UE.
Gdzie
rok temu
Hahahaaa, zanim kupią to już Polski nie będzie poprzez działania takie go rządu.
no po co
rok temu
Po co kupujemy broń? Żeby ją dać za darmo Ukraińcom? Przecież należymy do NATO i co roku 2% PKB im wpłacamy aby nas w razie czego bronili. Nie mamy na co wydawać pieniędzy? Nie ma na służbę zdrowia, naród wymiera z powodu braku leczenia a oni się zbroją. Ukraina się nie zbroiła a jak przyszła wojna to cały świat jej daje broń więc po co samemu kupować i wydawać pieniądze narodu doprowadzając naród do ruiny.
Der Sturmer
rok temu
To winno być dawno zrobione - Niemcy i Francuzi nie chcą z nami współpracować - to współpracujemy z Koreą i Tajwanem…