Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MNR
|
aktualizacja
Materiał partnera: TOGETAIR 2022

Polska morska energetyka wiatrowa rośnie w moc. Nowe projekty PGE

Podziel się:

Grupa PGE jest największym inwestorem w sektorze offshore na polskich wodach Morza Bałtyckiego. Prowadzi obecnie trzy projekty, które zdecydowanie wpłyną na transformację energetyczną w Polsce.

Polska morska energetyka wiatrowa rośnie w moc. Nowe projekty PGE
Celem Grupy PGE do 2040 r. jest zbudowanie mocy wytwórczej na Bałtyku na poziomie co najmniej 6,5 GW (Adobe Stock, azur13)

Projekt Baltica 2 i Balitica 3

PGE przy współpracy z duńskim partnerem Ørsted stworzą Morską Farmę Wiatrową Baltica (MFW Baltica), która będzie jedną z największych tego typu instalacji na świecie. Projekt został podzielony na dwa etapy: Baltica 2 i Baltica 3.

– To największy z obecnie realizowanych projektów w obszarze polskiego offshore. Szacowane nakłady inwestycyjne to ponad 30 mld zł. Tworząc tak duże przedsięwzięcie, bierzemy na siebie dużą odpowiedzialność za kreowanie całego segmentu polskiej morskiej energetyki wiatrowej – mówi Dariusz Lociński, prezes zarządu PGE Baltica. 

Łączna moc zainstalowana ma wynieść ok. 2,5 GW. Projekty Baltica 2 i Baltica 3 są już w fazie realizacji. Posiadają w tej chwili decyzje lokalizacyjne PSzW (pozwolenie na tzw. budowę sztucznych wysp, czyli stawianie wiatraków na morzu), decyzje środowiskowe dla części morskiej, umowy przyłączeniowe do sieci przesyłowej z operatorem i prawo do kontraktu różnicowego (CfD). W tym roku partnerzy projektu powinni otrzymać decyzję środowiskową dla części przesyłowej na lądzie oraz zaczną ubiegać się o pozwolenie na budowę, które jest wymagane przed podjęciem ostatecznej decyzji o rozpoczęciu inwestycji. 

Zobacz także: TOGETAIR 2022: Polska morska energetyka wiatrowa rośnie w moc. Nowe projekty PGE

Morska Farma Wiatrowa Baltica ma zostać oddana do użytku w latach 2026-2027. Prąd z Baltica 3 trafi do pierwszych mieszkańców w 2026 r., a z etapu Baltica 2 – rok później. 

Projekt Baltica 1 

Oddanie do eksploatacji trzeciego projektu nazwanego Baltica 1 jest zaplanowane na początek lat 30. XXI w. Efektem będzie uruchomienie morskiej elektrowni wiatrowej o mocy do 1GW. Oddalona będzie ok. 80 km od brzegu, na wysokości Łeby, a zlokalizowana zostanie na północ od projektów Baltica 2 i Baltica 3.

– Jesteśmy na etapie realizacji badań środowiskowych, które są podstawą, aby rozpocząć prace na rynku mocy – wyjaśnia Lociński. Baltica 1 ma już decyzję lokalizacyjną (PSzW), a także pozyskane warunki przyłączenia do sieci. W maju rozpoczną się pomiary wietrzności na morzu niezbędne dla kolejnych etapów realizacji projektu Baltica 1.

Efekt projektów Baltica

Łączna moc wytwórcza zainstalowana na morskich farmach wiatrowych, powstałych w ramach projektów realizowanych obecnie przez PGE, wyniesie ok. 3,5 GW. To daje Grupie PGE pozycję lidera na polskich wodach Bałtyku w sektorze offshore. Energia elektryczna wytworzona przez Morską Farmę Baltica (z etapów Baltica 2 i Baltica 3) dotrze do ok. 4 mln gospodarstw domowych.

Po uruchomieniu elektrowni wiatrowej Baltica 1 czysta energia elektryczna zasili dodatkowo ok. 1,4 mln odbiorców. Energia wytworzona na morzu w ramach wszystkich obecnie realizowanych projektów PGE na morzu pozwoli na pokrycie prawie 10 proc. obecnego zapotrzebowania na energię elektryczną w naszym kraju.

Do 2040 r. wzrośnie moc

Celem Grupy PGE do 2040 r. jest zbudowanie mocy wytwórczej na Bałtyku na poziomie co najmniej 6,5 GW, co pozwoli utrzymać pozycję lidera w rozwijającym się w Polsce sektorze offshore. Obecne działania Grupy PGE są skoncentrowane na pozyskaniu nowych obszarów lokalizacyjnych dla nowych inwestycji morskich farm wiatrowych, które mają powstać po 2030 r. PGE złożyła już osiem wniosków lokalizacyjnych, które teraz rozpatruje Ministerstwo Infrastruktury.

– Mamy złożonych osiem wniosków, w sześciu przypadkach jesteśmy liderami, to znaczy złożyliśmy wnioski jako pierwsi, tym samym inicjując cały proces przyznawania pozwolenia Czekamy na decyzje – dodaje Lociński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Materiał partnera: TOGETAIR 2022

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl