Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
praca
07.10.2020 13:44

Polski Instytut Ekonomiczny: zatrudnienie może już nie powrócić do stanu sprzed pandemii

Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) nie ma dobrych wiadomości na temat perspektyw rynku pracy. Odbudowa rynku pracy nastąpi w perspektywie 2022 roku, ale wcale nie ma pewności, że poziom zatrudnienia powróci w pełni do poziomu sprzed pandemii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
W ostatnich dwóch, trzech latach nie było problemów ze znalezieniem pracy. To się nieodwracalnie zmieniło (Fot: Rafał Parczewski)

- Dopiero w 2021 roku będziemy obserwować pierwsze od wybuchu pandemii spadki stopy rejestrowanego bezrobocia - oczywiście, najsilniejsze w okresie wakacyjnym. Natomiast odbudowa rynku pracy to raczej perspektywa 2022 roku. Ta perspektywa wydaje się bardziej być bardziej prawdopodobna z uwagi m.in. na to, że specyfiką rynku pracy w Polsce wciąż są duże problemy podażowe, z czym weszliśmy w obecny kryzys – podkreślił w rozmowie z ISB.

Nowe dane o bezrobociu. Krucha stabilizacja

Podkreślił, że najbliższa dekada to jest moment, kiedy kurczenie się rynku pracy będzie najsilniejsze.

Zdaniem eksperta, trendy rynku pracy sprzed pandemii powrócą dopiero w 2022 roku, natomiast odsetek bezrobotnych może być nieco wyższy niż rejestrowany przed pandemią.

Kryzys będzie się pogłębiał? "PKB wzrośnie, gorzej z miejscami pracy"

- Na dziś trudno wyrokować, czy bezrobocie zobaczymy w 2022 roku na tak niskich poziomach, jak wcześniej, gdy stopa bezrobocia rejestrowanego sięgała 5-5,3 proc. - ocenił wicedyrektor PIE.

Dodatkowy czynnik, zdaniem eksperta - kluczowy, który będzie decydował o odbudowie rynku pracy po pandemii to powrót pracowników do pełnego wymiaru godzin pracy.

- Wskaźnikiem, który świadczy o tym, że rynek w pracy w Polsce odbudowuje się po lockdownie jest powrót wszystkich osób do pełnego czasu pracy. Widać go w sektorze przedsiębiorstw. Na koniec sierpnia 22 proc. Polaków mówiło - według naszych badań - że pracuje w wymiarze czasu pracy mniejszym niż w lutym tego roku, na początku wakacji odsetek ten sięgał ok. 30 proc. Widać, że mamy poprawę w tym zakresie, ale jesteśmy jeszcze daleko. To pokazuje, jak jesteśmy daleko - by powiedzieć, że rynek pracy uległ odbudowie - stwierdził Andrzej Kubisiak.

W utrzymaniu miejsc pracy pomogły tarcze antykryzysowe
Bezrobocie prawie najniższe w UE. Dlaczego wypadamy tak dobrze?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: praca, bezrobocie, koronawirus
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-10-2020

TrustBredzisz ekspercie od siedmiu boleści. Nie wiesz i nie będziesz wiedział jak to się ukształtuje. Tak gadać, żeby gadać każdy potrafi. Ja ma umysł … Czytaj całość

07-10-2020

TadekJa tam sie nie przejmuje mam swoja działalność gospodarczą a jesli zamkne to otworze druga o innym profilu zawsze jakis pomysl wpadnie do glowy a … Czytaj całość

07-10-2020

TomekAle czy to wina covid a czy rzędów dojnej zmiany ??? Pozdrawiam

Rozwiń komentarze (4)