Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Polski Ład. Rzecznik MŚP chce zmian w składkach zdrowotnych

37
Podziel się:

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw domaga się zmian w systemie opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców. Chodzi m.in. o obliczanie podstawy wymiaru składki dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Jego zdaniem obowiązujące przepisy wprowadzają niepotrzebny chaos prawny.

Polski Ład. Rzecznik MŚP chce zmian w składkach zdrowotnych
Adam Abramowicz chce zmian w Polskim Ładzie (East News, Mateusz Grochocki/East News)

W liście do premiera Mateusza Morawieckiego Rzecznik MŚP Adam Abramowicz zaapelował o szybką zmianę przepisów Polskiego Ładu, które dotyczą systemu opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Rzecznik wskazał, że od 1 stycznia miesięczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców musi być osobno obliczana za każdy kolejny miesiąc roku kalendarzowego.

Jeśli suma wpłaconych za poszczególne miesiące składek będzie wyższa od rocznej składki na ubezpieczenie zdrowotne ustalonej od rocznej podstawy, ubezpieczony będzie mógł złożyć wniosek o zwrot nadpłaty w ramach rozliczenia całego roku. Jeśli tego nie zrobi, pieniądze przepadną.

Zobacz także: Polski Ład wielką niewiadomą. Rzecznik MŚP apeluje do skarbówki o niekaranie

Zmiany w systemie

Zdaniem Abramowicza miesięczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą powinna mieć charakter stały i być ustalana w taki sposób, w jaki ustawa o zmianie określa minimalną miesięczną podstawę wymiaru składki, to znaczy jako kwotę minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu 1 stycznia danego roku.

Dopłata różnicy między roczną składką na ubezpieczenie zdrowotne ustaloną od rocznej podstawy a sumą wpłaconych za poszczególne miesiące roku kalendarzowego składek na ubezpieczenie zdrowotne następowałaby - zgodnie z propozycją Rzecznika - wraz ze złożeniem zeznania o wysokości osiągniętego dochodu. To, jak twierdzi Abramowicz, znacznie uprościłoby dokonywanie rozliczeń miesięcznych przez przedsiębiorców.

"Chaos prawny"

Rzecznik MŚP wskazał też w liście do premiera na rozbieżności w zasadach obliczania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne po 1 stycznia 2022 r. dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych lub liniowo za pomocą podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zwrócił uwagę, że ustawodawca nie uwzględnił możliwości korygowania wysokości dochodu w związku z różnicami remanentowymi.

Według Rzecznika, przepisy dotyczące składki zdrowotnej wprowadzają chaos prawny i są niezgodne z zakładanym przez ustawodawcę celem wprowadzenia składki liczonej od rzeczywistego dochodu.

Jak twierdzi Abramowicz, przepisy powinny jasno określić, że przedsiębiorca oblicza składkę płaconą w styczniu 2022 a dotyczącą grudnia 2021, według regulacji obowiązujących w 2021, sprzed wejścia w życie ustawy Polski Ład, a nowe przepisy dotyczą stycznia 2022, czyli składki płaconej w lutym 2022.

"Część przepisów podatkowo-składkowych ustawy Polski Ład jest sprzecznych z duchem Konstytucji Biznesu oraz wielokrotnie deklarowanej przez premiera Mateusza Morawieckiego potrzeby takiej legislacji, aby ustawy były proste, zrozumiałe i pozbawione niepotrzebnej biurokracji" - podkreśliło Biuro Rzecznika MŚP.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(37)
xszaw
2 lata temu
Sobie podwyzki o 40% a emerytom zabrać 100-400 zł . Wezmy kulawego ma się dobrze emerytura ok 7000 zl choc za co bo gdzie on pracował go tego dieta poselska i pensja Vice premiera za nic nie robienie ma pewnie ze 25000 zł miesięcznie do tego transport i ochrona gratis . Myslę ze niedlugi ich żywot
milka
2 lata temu
Oni po prostu swiadomie niszcza klase srednia, moze na zamowienie, moze z wrodzonej nienawisci do rodakow, ciezko stwierdzic, ale ewidentnie chodzi o to by byla biedota i takie bezmajtki, suskie, klapelusze i im podobne (w malej kontrolowanej ilsoci). Ja sie zwinalem, nie bede wspieral mafii niszczacej moj kraj i moich rodakow.
To nie jest
2 lata temu
Nowy Lad. Tylko " stary porzadek ". Jedna Partia jeden Wodz jedna Ideologia. Centralizacja Panstwa i zarzadzanie z Warszawy ( a wlasciwie z Nowogrodzkiej ) Rozwalenie Szkolnictwa i Edukacji, zlikwidowanie Gimnazjow, prywatnych Szkol Liceow Studiow, i powrot do 8 klas jak za PZPR.Media Panstwowe pod dyktando Wladzy Ludowej, Cenzura ideologiczna prewencyjna i obyczajowa, nowosc " klerykalizacja " zycia i Prawa, pogarda dla inteligencji ludzi myslacych samodzielnie w kazdej dziedzine zycia negatywny stosunek i krytyka Zachodu i liberalizacji zycia publicznego i Gospodarki itp.Zywcem wziete ze Starej Komuny Gomolki. Bo Gierek juz troche odpuscil i dal Spoleczenstwu wiecej swobody. Co temu Kaczynskiemu przysnilo sie w tej szafe ? Chyba nie to co powinno.
Polka przedsi...
2 lata temu
Czyli co pozew zbiorowy przecież to bubel prawny damy radę pokażmy im
tyu
2 lata temu
to sa ci przedsiebiorcy potuskowi skłądke za styczen 2022 płaca jak za grudzien 2021 no comment
...
Następna strona