Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Bartman
|
aktualizacja

Na kwarantannie też można pracować. Sejm znowelizował przepisy

20
Podziel się:

Osoby, które przebywają w związku z COVID-19 w izolacji domowej lub w izolatorium, a u których zakażenie ma łagodny przebieg – mogą na własne życzenie pracować zdalnie. Takie rozwiązanie znalazło się w uchwalonej w piątek przez Sejm nowelizacji ustawy w sprawie przeciwdziałania COVID-19.

Na kwarantannie też można pracować. Sejm znowelizował przepisy
praca zdalna home office laptop (Pexels)

Pracownicy, którzy wybiorą pracę, zamiast zasiłku chorobowego (który wynosi 80 proc. podstawy oskładkowania), nie stracą na tym, jeśli ich stan zdrowia nagle się pogorszy.

W przypadku, kiedy nie będą mogli dalej świadczyć pracy zdalnej, za pozostały okres izolacji otrzymają wynagrodzenie chorobowe.

Kilka tygodni temu w money.pl opisywaliśmy sytuację, w której pracownik z dodatnim wynikiem na obecność wirusa SARS-Cov2 chciał zrzec się zasiłku chorobowego i kontynuować pracę z domu, gdyż tylko w te sposób mógłby otrzymywać pełne wynagrodzenie.

Zobacz także: Kryzys na rynku pracy. Czeka nas emigracja zarobkowa

ZUS poinformował go wówczas, że nie ingeruje w porozumienia, jakie pracodawcy zawierają z pracownikami i nawet jeśli jest w systemie zgłoszony jako osoba przebywająca na kwarantannie, to jeśli nie wystąpi do ZUS z wnioskiem o świadczenie, to go nie dostanie.

- Nawet jeśli ktoś ma wynik pozytywny i jest chory, może pracować, jeśli oczywiście nie wychodzi w domu i nie kontaktuje się z innymi. To kwestia uzgodnień między pracodawcą a pracownikiem. Jeśli pracownik jest zdolny do wykonywania zadań zleconych przez pracodawcę, tj. umawiają się na tryb pracy zdalnej, przy tym pracownik nie występuje o wypłatę świadczeń z tytułu niezdolności do pracy, to nie ma przeciwwskazań do takiego rozwiązania – podkreśla z kolei Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy opolskiego oddziału ZUS.

Jednak pracownica infolinii ZUS zwróciła pracownikowi uwagę, że w przypadku dodatniego wyniku testu, formalnie jest on uznawany za chorego, zatem z punktu widzenia przepisów BHP, nie powinien być dopuszczony przez pracodawcę do pracy.

Teraz Sejm tę rozbieżność uregulował. Pracodawcy dopuszczający pracowników do pracy zdalnej, nie będą więc narażeni na mandaty od inspektorów pracy.

Jednocześnie Sejm nie przyjął poprawki zgłoszonej przez Koalicję Obywatelską, by za okres niezdolności do pracy z powodu COVID-19 przysługiwał zasiłek chorobowy w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
Precz z cwani...
3 lata temu
ZUS powinien wstecznie pogonić tych cwaniaków co załatwiali sobie kwarantanne-ze niby gdzies tam byli itp-żeby leżeć w domu do góry brzuchem i brac chorobowe.Wystawic nakazy zwrotu chorobowego wraz z odsetkami i nałożyć grzywny
Pracodawca
3 lata temu
Ale taka praca jest mniej wydajna, wiec powinienem płacić 80% pensji, niby czemu 100%
Do roboty !
3 lata temu
Moim zdaniem pod respiratorem tez można pracowac
Pracuj jak dł...
3 lata temu
Słusznie: gorączka, kaszel, duszności nie przeszkadzają w pracy zdalnej.A ze wysiłek związany z praca osłabia odpornosc?Jak się COVID zaostrzy i gość trafi pod respirator, wtedy już pracować nie musi
Sebastian
3 lata temu
Praca zdalna w kwarantannie - jak najbardziej. Ale to , to pogłębianie i tak dużej polskiej patologii w relacjach pracodawcapracownik. Jak człowiek chory może zrzec się statusu chorego i być dopuszczonym do pracy (co z tego, że zdalnej?!?). To nie różni się niczym od tego, kiedy jest wypadek w pracy, a pracodawca sugeruje wypisanie wniosku urlopowego na ten dzień!