Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Katarzyna Bartman
|

Na kwarantannie też można pracować. Sejm znowelizował przepisy

20
Podziel się

Osoby, które przebywają w związku z COVID-19 w izolacji domowej lub w izolatorium, a u których zakażenie ma łagodny przebieg – mogą na własne życzenie pracować zdalnie. Takie rozwiązanie znalazło się w uchwalonej w piątek przez Sejm nowelizacji ustawy w sprawie przeciwdziałania COVID-19.

Na kwarantannie też można pracować. Sejm znowelizował przepisy
praca zdalna home office laptop (Pexels)
bDIfUZdx

Pracownicy, którzy wybiorą pracę, zamiast zasiłku chorobowego (który wynosi 80 proc. podstawy oskładkowania), nie stracą na tym, jeśli ich stan zdrowia nagle się pogorszy.

W przypadku, kiedy nie będą mogli dalej świadczyć pracy zdalnej, za pozostały okres izolacji otrzymają wynagrodzenie chorobowe.

Kilka tygodni temu w money.pl opisywaliśmy sytuację, w której pracownik z dodatnim wynikiem na obecność wirusa SARS-Cov2 chciał zrzec się zasiłku chorobowego i kontynuować pracę z domu, gdyż tylko w te sposób mógłby otrzymywać pełne wynagrodzenie.

bDIfUZdz
Zobacz także: Kryzys na rynku pracy. Czeka nas emigracja zarobkowa

ZUS poinformował go wówczas, że nie ingeruje w porozumienia, jakie pracodawcy zawierają z pracownikami i nawet jeśli jest w systemie zgłoszony jako osoba przebywająca na kwarantannie, to jeśli nie wystąpi do ZUS z wnioskiem o świadczenie, to go nie dostanie.

- Nawet jeśli ktoś ma wynik pozytywny i jest chory, może pracować, jeśli oczywiście nie wychodzi w domu i nie kontaktuje się z innymi. To kwestia uzgodnień między pracodawcą a pracownikiem. Jeśli pracownik jest zdolny do wykonywania zadań zleconych przez pracodawcę, tj. umawiają się na tryb pracy zdalnej, przy tym pracownik nie występuje o wypłatę świadczeń z tytułu niezdolności do pracy, to nie ma przeciwwskazań do takiego rozwiązania – podkreśla z kolei Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy opolskiego oddziału ZUS.

bDIfUZdF

Jednak pracownica infolinii ZUS zwróciła pracownikowi uwagę, że w przypadku dodatniego wyniku testu, formalnie jest on uznawany za chorego, zatem z punktu widzenia przepisów BHP, nie powinien być dopuszczony przez pracodawcę do pracy.

Teraz Sejm tę rozbieżność uregulował. Pracodawcy dopuszczający pracowników do pracy zdalnej, nie będą więc narażeni na mandaty od inspektorów pracy.

Jednocześnie Sejm nie przyjął poprawki zgłoszonej przez Koalicję Obywatelską, by za okres niezdolności do pracy z powodu COVID-19 przysługiwał zasiłek chorobowy w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDIfUZea
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
Ania
3 miesiące temu
I niestety dochodzi do tego ze masz covid a pracodawca oczekuje ze będzie się pracowac - bo przecież można . Szczególnie wykorzystywane w korporacjach . Brawo po prostu .
dj
3 miesiące temu
Problem jest tylko taki, ze mając pozytywny test lądujemy w izolacji (kwarantanna obejmuje tylko krótki okres między testem, a otrzymaniem wyniku), a nie na kwarantannie. W izolacji nie można pracować. Długą kwarantannę za to maja pozostali domownicy, o tydzień dłużej niż trwa izolacja chorego (paranoja) i oni mogą (ale nie muszą) pracować. Właśnie skończyłem drugą kwarantannę w tym roku. Może i na trzecią się załapię? Byle nie w Święta.
Nik
3 miesiące temu
Serio, tzn że masz kowid i pracujesz to po co ten lokdałn, żeby jaja robić i kraść pieniądze, niewolnicy otwórzcie oczy i rozpirzcie sejn
bDIfUZeb
Sejm niech si...
3 miesiące temu
Jako mechanik też mam auta naprawiac zdalnie, bo kwarantanna.
Nie lekceważy...
3 miesiące temu
Albo ktoś jest chory albo nie. Innej drogi nie ma. Jak nie będzie się oszczędzał i leczył to może sobie zaszkodzić. Choroba jest rozwojowa, pi godzinie lekkiej choroby może trzeba bedzie karetkę wzywać. Nikt nie wie jak ją przejdzie do końca. Kwarantanna to już inna sprawa, tutaj nie widzę przeszkód.
...
Następna strona