Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Agata Kalińska
|
aktualizacja

Praca zdalna. Europa może sobie nie poradzić

14
Podziel się:

Sześciu na dziesięciu Europejczyków nie przepracowało zdalnie w 2018 r. ani jednego dnia - wynika z danych OECD, cytowanych przez Bloomberga. To poważny kłopot, bo w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa kolejne rządy apelują do obywateli o pracę z domu.

Praca zdalna. Europa może sobie nie poradzić
(Getty Images, Boston Globe)

Praca zdalna może stać się koniecznością także w Polsce, szczególnie biorąc pod uwagę, że rząd zdecydował o zamknięciu na dwa tygodnie szkół, przedszkoli i żłobków. Rodzice, którzy nie będą w stanie znaleźć opieki do dzieci będą próbowali - oczywiście w miarę możliwości - pracować z domu.

I w tym możliwościach właśnie tkwi szkopuł, bo jak się okazuje, Europa na pracę zdalną nie jest gotowa. Jak wskazuje Bloomberg, we Włoszech 67 proc. pracowników nigdy nie pracowało z domu. Problem jest także z infrastrukturą - mniej niż jedna czwarta włoskich gospodarstw domowych ma dostęp do światłowodowego internetu.

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus doprowadził do zamknięcia szkół. "Musimy podjąć radykalne kroki"

Inny problem mają Niemcy. Filarem ich gospodarki jest produkcja. Ta z kolei wymaga od pracowników obecności w zakładzie pracy i zdalne wykonywanie obowiązków w części firm po prostu nie wchodzi w grę. Na pracę zdalną nie przejdzie raczej służba zdrowia, budownictwo, lwia część usług.

Bloomberg przywołuje też jeszcze jedną ważną daną. Eurostat podaje, że zaledwie około dwóch trzecich firm zapewnia pracownikom urządzenia, takiej jak laptopy, tablety i inne sprzęty potrzebne do zdalnej pracy. A i tak dotyczy to firm zatrudniających co najmniej 10 osób. Można założyć, że w przypadku mniejszych przedsiębiorstw - których w UE jest znacznie więcej - jest to jeszcze mniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Piotr
4 lata temu
A jak mam samozatrudnienie i prowadze mala firmę sprzątająca to jak by wygladala praca zdalna w mojej firme przecież mopy i wiadra worki nie sa zdalnie sterowane tylko człowiek musi robic
qsxvert
4 lata temu
jeżeli praca zdalna jest szokiem to trzeba było wcześniej myśleć o korzystaniu z dostępnych narzędzi. takie rozwiązania powinny być wprowadzane stopniowo już co najmniej 10 lat temu ale dziadkowie siedzący w sejmie nie mają pojęcia o dzisiejszym świecie i nie chcieli się na to zgodzić albo po prostu nie wiedzieli że można prościej i lepiej.
Luzak
4 lata temu
Pracuję w ochronie ,chętnie założę mundur w domu ,a poważnie to ile procent zatrudnionych może pracować zdalnie ,no tłumy to chyba nie są
Robotnica
4 lata temu
No łatwiej podejmuje się decyzje przed laptopem w domu niż będąc na produkcji z ludzmi szczegolnie teraz przy szczególnej sytuacji gdzie własnie powinni biurowi być między pracownikami by dbając o własne zdrowie przyokazji bezpieczniejsi bedą robotnicy. Dając im możliwość bezpiecznej pracy z domu osłabia się bezpieczenstwo w firmie.Wszyscy powinni być traktowani równo a nie segregować ludzi na lepszych i gorszych
Mrówka
4 lata temu
Niesprawiedliwe rozwiązanie w przeciętnej firmie biurowi w domu a ci narażeni z produkcji razem w kupie.Łatwiej podejmuje się decyzje z domu przed laptopem o ryzyku niż będąc z ludzmi bezposrednio w firmie .