Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Praca zdalna. Europa może sobie nie poradzić

Sześciu na dziesięciu Europejczyków nie przepracowało zdalnie w 2018 r. ani jednego dnia - wynika z danych OECD, cytowanych przez Bloomberga. To poważny kłopot, bo w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa kolejne rządy apelują do obywateli o pracę z domu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
(Fot: Boston Globe)

Praca zdalna może stać się koniecznością także w Polsce, szczególnie biorąc pod uwagę, że rząd zdecydował o zamknięciu na dwa tygodnie szkół, przedszkoli i żłobków. Rodzice, którzy nie będą w stanie znaleźć opieki do dzieci będą próbowali - oczywiście w miarę możliwości - pracować z domu.

Koronawirus został zdiagnozowany w Polsce po raz pierwszy 5 marca - w Zielonej Górze
Koronawirus w Polsce i na świecie. Hiszpania podąża ścieżką Włoch, Niemcy i Francuzi znów mają problem

I w tym możliwościach właśnie tkwi szkopuł, bo jak się okazuje, Europa na pracę zdalną nie jest gotowa. Jak wskazuje Bloomberg, we Włoszech 67 proc. pracowników nigdy nie pracowało z domu. Problem jest także z infrastrukturą - mniej niż jedna czwarta włoskich gospodarstw domowych ma dostęp do światłowodowego internetu.

Zobacz też: Koronawirus doprowadził do zamknięcia szkół. "Musimy podjąć radykalne kroki"

Inny problem mają Niemcy. Filarem ich gospodarki jest produkcja. Ta z kolei wymaga od pracowników obecności w zakładzie pracy i zdalne wykonywanie obowiązków w części firm po prostu nie wchodzi w grę. Na pracę zdalną nie przejdzie raczej służba zdrowia, budownictwo, lwia część usług.

Kolejki do kas i puste półki - oto, co czeka nas w sklepach
Szturm na sklepy. "Nie ma powodu do paniki, nie zamykamy sklepów"

Bloomberg przywołuje też jeszcze jedną ważną daną. Eurostat podaje, że zaledwie około dwóch trzecich firm zapewnia pracownikom urządzenia, takiej jak laptopy, tablety i inne sprzęty potrzebne do zdalnej pracy. A i tak dotyczy to firm zatrudniających co najmniej 10 osób. Można założyć, że w przypadku mniejszych przedsiębiorstw - których w UE jest znacznie więcej - jest to jeszcze mniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: koronawirus 2019-nCoV, Covid-19, gospodarka, rynek pracy
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-03-2020

Specjalista od dupogodzinPracuje jako grafik w firmie wydawniczej. Teoretycznie i praktycznie mam możliwość pracy zdalnej. Niestety na taką propozycję uslyszalem, że mam … Czytaj całość

11-03-2020

asdasadpraca zdalna.... marzenie każdego człowieka. Chciałbym być do tego zmuszony naprawdę :) Najlepsze jest to że osoba która ma to na codzień to uważa się … Czytaj całość

11-03-2020

zrozumiałem!!!Aaaa, to dlatego 30 lat temu zaorali nam fabryki, żebyśmy zdalnie pracowali.

Rozwiń komentarze (14)