Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Michał Krawiel
|

Pracownicy ochrony i ankieterzy. To najpopularniejsze zawody w Polsce

6
Podziel się:

ZUS od 16 maja zbiera dane na temat zawodów wykonywanych przez Polaków. Z pierwszych danych wynika, że w tej chwili najczęściej zgłaszane stanowiska to pracownik ochrony fizycznej, sprzedawca i kierowca samochodu ciężarowego oraz ankieter.

Pracownicy ochrony i ankieterzy. To najpopularniejsze zawody w Polsce
Najpopularniejsze zawody to pracownik ochrony fizycznej, sprzedawca i kierowca samochodu ciężarowego oraz ankieter (Adobe Stock)

Najczęściej zgłaszanymi zawodami do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są pracownik ochrony fizycznej, sprzedawca i kierowca samochodu ciężarowego oraz ankieter.

Pracodawcy od 16 maja muszą w dokumentach zgłoszeniowych – ZUS ZUA (zgłoszenie do ubezpieczeń/zgłoszenie zmiany danych osoby ubezpieczonej) i ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego/zgłoszenie zmiany danych) – wykazywać kod wykonywanego zawodu. Do tej pory do ZUS wpłynęło ponad 161 tys. takich zgłoszeń.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska poinformował PAP, że liczba ZUS ZUA, w których wykazano sześciocyfrowy kod zawodu wyniosła niemal 126 tys.

- Najliczniejszym zawodem jest pracownik ochrony fizycznej – ta grupa zawodowa stanowi 4,5 proc. wszystkich wykazywanych zawodów w dokumentach zgłoszeniowych. Drugą pozycję – ok. 2,6 proc. – zajmują jednocześnie sprzedawca i kierowca samochodu ciężarowego. Trzecia pozycja należy do magazynierów – robotnik magazynowy, magazynier – 2,3 proc. – powiedział prof. Uścińska.

Zobacz także: Pakiet VAT e-commerce. Przesyłki z Chin zdrożeją. Ekspert: Będzie uczciwiej

Od 16 maja złożono ponad 35 tys. dokumentów ZUS ZZA.

- Tu na pierwszej pozycji plasuje się ankieter – 11,6 proc. ze wszystkich zgłoszeń do ubezpieczenia zdrowotnego. Drugie miejsce to pozostali specjaliści nauczania i wychowania gdzie indziej niesklasyfikowani – 3,2 proc., czyli niemal czterokrotnie mniej niż zawód ankietera. Pracownicy ochrony fizycznej do ubezpieczenia zdrowotnego stanowią 1,7 proc. wszystkich zawodów wykazanych w tym zgłoszeniu i uplasowali się na szóstym miejscu pod względem liczebności złożonych dokumentów – poinformowała prezes ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
ja765
rok temu
Nic nie rozumiecie. W tych zawodach jest największa rotacja. To NOWE zgłoszenia. Jak ktoś pracuje od roku i przez kolejne 20 lat pracy nie zmieni to się w tych statystykach nie pojawi.
nkk
rok temu
Proporcjonalnie do wzrostu liczby kradziezy w sklepach? Z danych KGP wynikaloby, ze +30% r/r z 2020. Suweren rosnie w sile.
Ufh
rok temu
Polski rynek to kpina a zostal on zniszczony prze, emigrantów ukrainskich
Greg
rok temu
Dla "fizycznych" - pracownik ochrony z grupą inwalidzką a dla "umysłowych" - ankieter, świetlana perspektywa.
kleryk
rok temu
i z takimi zawodami mamy dogonic Europę Zachodnią pod względem rozwoju gospodarczego... ciekawe