Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|

Prawnik tłumaczy "stan gry" ws. odmowy wpisu do KRS

35
Podziel się:

Sąd Rejonowy w Warszawie odmówił wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego likwidacji Polskiego Radia. - Orzeczenie referendarza to wizerunkowa klęska z punktu widzenia rządu, ale jednocześnie to pierwsza bitwa w długotrwałej wojnie - tłumaczy prawnik Patryk Gorgol.

Prawnik tłumaczy "stan gry" ws. odmowy wpisu do KRS
Prawnik przekonuje, że minister Bartłomiej Sienkiewicz przegrał "bitwę, w długotrwałej wojnie" (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

Referendarz sądowy zdecydował o oddaleniu wniosku o wpisanie likwidacji Polskiego Radia do KRS.

Likwidacja mediów publicznych. Prawnik tłumaczy

Decyzja ta "nie wywołuje skutków prawnych powodujących zmianę statusu Spółki i jej władz" - napisał na platformie X szef resortu kultury.

"Wyjaśniam, że jedynie prawomocny (czyli ostateczny, po wyczerpaniu wszystkich instancji) wyrok sądu gospodarczego unieważniający uchwałę WZA z 27 grudnia 2023 r. mógłby skutecznie zakwestionować legalność rozpoczętego procesu likwidacji Polskiego Radia S.A. w likwidacji oraz powołania likwidatora, który nadal w świetle prawa pełnią swoją funkcję" - napisał szef resortu kultury.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czekają nas głodowe emerytury. To problem ekonomiczny, nie demograficzny - Biznes Klasa #14

"Referendarz, opierając się na wykładni literalnej mógł dokonać wpisu, a wykładając przepisy systemowo i zarzucając czynności pozorność, (a więc nie chęć likwidacji, a przejęcia) odmówił wpisu. Istnieją argumenty za jednym i drugim stanowiskiem, a uzasadnieniu nie można zarzucić braku logiki. W prawie tak jest, że czasami sprawy są sporne - inaczej sądy, ale i pełnomocnicy by nie mieli pracy - a można zaprezentować rozsądne linie argumentacyjne z dwóch stron. Referendarz je zważył i uznał w ten sposób, do czego miał pełne prawo " - ocenia sytuację w swoim komentarzu na platformie X  prawnik Patryk Gorgol.

Według radcy prawnego "to wizerunkowa klęska z punktu widzenia rządu, ale jednocześnie to pierwsza bitwa w długotrwałej wojnie".

Prawnik opisuje kolejne etapy.

"W momencie zaskarżenia orzeczenia straci ono ważność, więc wracamy do punktu wyjścia - tym razem ta sprawa trafi do sądu, a potem - ewentualnie - do jeszcze kolejnego(...) W skrócie: do momentu uchylenia uchwały jest ona obowiązująca, a wpis ma jedynie charakter deklaratoryjny" - napisał Patryk Gorgol.

"Teraz pozostaje jeszcze kwestia likwidatora - jeżeli na końcu tej podróży okaże się, że nie był właściwie powołany, to może on ponieść sporą odpowiedzialność odszkodowawczą" - pisze radca prawny i dodaje "jest to kolejny obszar, na którym mamy wręcz nieprawdopodobny bałagan".

Likwidacja TVP. Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne przepisy Kodeksu spółek handlowych o rozwiązaniu i likwidacji spółki rozumiane w ten sposób, że z mocy samej ustawy obejmują także publiczne media.

Wszelkie decyzje wydane ws. publicznej rtv na podstawie przepisu Kodeksu spółek handlowych o odwołaniu członka zarządu przez walne zgromadzenie - nie wywołują żadnych skutków prawnych - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
Wicuś
3 miesiące temu
Dotychczas Polską rządził pisowski prezes, a teraz pisowski referendarz!Tyż dobrze!
aabbccdd
3 miesiące temu
skoro wpis jest deklaratoryjny - to po co go wpisywać?
Teo
3 miesiące temu
Referendarz mógł orzec jak chciał i basta. Jest niezawisły a jego orzeczenia podlegają kontroli instancyjnej. Nie ma co się dziwić, że w podobnych sprawach są różne rozstrzygnięcia- tak działa sąd i jest to konsekwencja zasady niezawisłości, która bezwzględnie należy respektować. Pojęcie pozorności likwidacji nie istnieje. Nie można właściciela zmuszać do prowadzenia nawet najlepiej prosperującej firmy. Można zakończyć jej byt w każdym momencie bez tłumaczenia się dlaczego. Oczywiście sama procedura likwidacji musi się odbyć zgodnie z KSH i innymi ustawami jeżeli znajdują zastosowanie. Orzeczenie referendarza będzie zaskarżone, a sędzia w KRS może wydać zupełnie odmienne postanowienie i wpisać likwidacje do rejestru.
Syro
3 miesiące temu
Silni ludzie do roboty dalej po co bawić się w jakieś wpisy
Humor
3 miesiące temu
Gdzie powstaje najwięcej dowcipów politycznych? - Tam, gdzie z władzą nie ma żartów.
...
Następna strona