Premier zwołuje dodatkowe posiedzenie rządu. Na szali budżet na 2026 rok
Premier Donald Tusk poinformował we wtorek, że w czwartek odbędzie się dodatkowe posiedzenie rządu poświęcone przygotowaniom do stworzenia budżetu państwa na przyszły rok. Podczas spotkania ministrowie zapoznają się z kluczowymi parametrami, możliwościami i ograniczeniami, by budżet został przygotowany w sposób odpowiedzialny i precyzyjny.
Kwestia budżetu państwa jest fundamentalnym elementem funkcjonowania państwa, określającym priorytety wydatkowe i możliwości realizacji polityk publicznych. Podczas czwartkowego posiedzenia członkowie rządu mają przeanalizować wszystkie parametry ekonomiczne, by stworzyć dokument uwzględniający realia gospodarcze kraju.
Premier Tusk podkreślił znaczenie odpowiedzialnego podejścia do planowania finansów publicznych.
Tak byśmy budżet przygotowali w sposób maksymalnie odpowiedzialny i perfekcyjny - mówił.
Prawidłowe zaplanowanie budżetu ma kluczowe znaczenie dla stabilności finansowej państwa i realizacji zobowiązań wobec obywateli.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Poranne pasmo Wirtualnej Polski, wydanie 10.06
Prognozy gospodarcze i założenia makroekonomiczne
Pod koniec kwietnia Rada Ministrów przyjęła założenia makroekonomiczne na lata 2025-2029, które stanowią podstawę do przygotowania projektu ustawy budżetowej. Zgodnie z tymi założeniami, wzrost realnego PKB w 2026 roku ma wynieść 3,5 proc., natomiast średnioroczna inflacja osiągnie poziom 3,8 proc.
W komunikacie rządowym podkreślono, że kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarczego będą miały wysokie nakłady inwestycyjne oraz fundusze z KPO, wspierające modernizację infrastruktury i transformację energetyczną. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym wzrostowi ma być spadek inflacji, co wpłynie na stabilizację siły nabywczej gospodarstw domowych oraz poprawę warunków funkcjonowania firm.
Kluczowe znaczenie będą miały ponownie wysokie nakłady inwestycyjne oraz fundusze z KPO (Krajowego Planu Odbudowy - PAP), wspierające modernizację infrastruktury i transformację energetyczną. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym wzrostowi gospodarczemu będzie spadek inflacji, co wpłynie na stabilizację siły nabywczej gospodarstw domowych oraz poprawę warunków funkcjonowania przedsiębiorstw
Według prognoz rządowych, w 2026 roku utrzyma się dobra sytuacja na rynku pracy, wysoki poziom zatrudnienia, a przeciętne wynagrodzenie wzrośnie o 7,6 proc. W ujęciu realnym oznacza to wzrost o 3,6 proc., co ma wspierać prywatną konsumpcję.
W dalszej perspektywie rząd przewiduje stopniowe spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego. W 2027 roku wzrost PKB ma wynieść 3 proc., w 2028 roku osiągnie 2,7 proc., a w 2029 roku – 2,6 proc. Jednocześnie prognozuje się systematyczny spadek średniorocznej inflacji do poziomu 3 proc. w 2027 roku, 2,8 proc. w 2028 roku oraz 2,5 proc. w 2029 roku.
Harmonogram prac nad budżetem
Zgodnie z procedurą budżetową opisaną na stronie gov.pl, akceptacja założeń projektu budżetu państwa powinna nastąpić w okresie maj-czerwiec. W czerwcu wstępna prognoza wskaźników makroekonomicznych zostanie przekazana Radzie Dialogu Społecznego, a dysponenci części budżetowych przedłożą ministrowi finansów plany rzeczowe zadań do realizacji.
Lipiec to czas ustalania kwot limitów wydatków dla poszczególnych części budżetu. W ciągu 21 dni od ich otrzymania dysponenci budżetu otrzymają szczegółowe plany budżetu w ramach swoich części. Następnie w sierpniu ministerstwo finansów opracuje wstępny projekt budżetu i przekaże go rządowi.
Projekt ustawy budżetowej musi trafić do Sejmu do 30 września. Konstytucja stanowi, że budżet powinien zostać przekazany prezydentowi do podpisu w ciągu 4 miesięcy od dnia przekazania projektu Sejmowi. Jeśli ten termin nie zostanie dotrzymany, prezydent może w ciągu 14 dni zarządzić skrócenie kadencji Sejmu. Po otrzymaniu ustawy budżetowej prezydent ma 7 dni na jej podpisanie.