Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent i premier w Davos, zabraknie szefów NBP i KNF. Oto plan polskiej delegacji

Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i największe polskie spółki - tak wygląda polska delegacja na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Jak wynika z informacji money.pl, w Szwajcarii zabraknie prezesa NBP oraz przewodniczącego KNF.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Światowe Forum Ekonomiczne w Davos przyciąga najważniejszych i najbogatszych na świecie

Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz prezesi PZU i Pekao - to oni będą stanowić o sile polskiej reprezentacji podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Nieobecność w Szwajcarii szefa Narodowego Banku Polskiego, prof. Adama Glapińskiego, potwierdził rzecznik prasowy banku Maciej Antes. Jak zaznaczył, zdecydowano o tym już kilka miesięcy temu. Nie informuje jednak, co było przyczyną.

Do Davos nie jedzie również Jacek Jastrzębski, nowy przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Jak informuje money.pl rzecznik KNF Jacek Barszczewski, przewodniczący nie wybiera się do Davos ze względu na obowiązki w Polsce - Jastrzębski w KNF jest niecałe dwa miesiące.

USA: Trump odwołał wyjazd delegacji do Davos. Powodem częściowe zawieszenie funkcjonowania rządu
USA: Trump odwołał wyjazd delegacji do Davos. Powodem częściowe zawieszenie funkcjonowania rządu

W 2018 roku w Davos byli przedstawiciele NBP i KNF: prof. Adam Glapiński i Marek Chrzanowski.

Innowacje i startupy - to plan prezydenta

W planach Andrzeja Dudy jest na przykład spotkanie z prezesem Procter & Gamble Europa Loiciem Tasselem oraz z prezesem World Economic Forum Klausem Schwabem. W oficjalnym kalendarzu prezydenta jest również spotkanie z przedstawicielami Chongqing SokonI Group - to chiński współproducent samochodów i części do pojazdów. W USA firma współpracuje z Teslą - producentem samochodów elektrycznych.

Do tego prezydent spotka się z Yossim Vardim, twórcą systemu start-upów w Izraelu oraz z wysoką komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet. W ciągu trzech dni wizyty prezydent Duda ma jeszcze zaplanowane nieoficjalne spotkania i panele, na które media nie mają wstępu.

Pani Justyna odpowiadała za organizację ruchu. Głównie walczyła z pieszymi, którzy raz po raz wbiegali pod nadjeżdzające auta
Polacy tuż obok najważniejszych osób na świecie. Choć mało kto ich widział

W Davos ma się również pojawić premier Mateusz Morawiecki. W ubiegłym roku premier był przez pierwsze trzy dni wydarzenia, a następnie udał się do Budapesztu na spotkanie Grupy Wyszehradzkiej. Centrum Informacyjne Rządu nie udostępnia kalendarza pracy premiera na najbliższe dni - jest on jednak obecny na liście panelistów.

Prezydent i premier będą mieli okazję spotkać m.in. kanclerz Niemiec Angelę Merkel, premiera Włoch Giuseppe Conte, premiera Hiszpanii Pedro Sáncheza, kanclerza Austrii Sebastiana Kurza oraz premiera Bułgarii Boyko Borissov. Okazje do rozmów będą na przykład podczas nieformalnych kolacji, które odbywają się każdego dnia trwania Forum.

"Dom Polski"

Po raz pierwszy podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos powstanie Dom Polski, efekt wspólnych działań PZU oraz Banku Pekao. Od lat poszczególne kraje w niewielkiej górskiej miejscowości tworzą własną przestrzeń.

I tak w ubiegłym roku można było bez problemu odnaleźć przestrzenie organizowane przez konkurencyjne i sąsiadujące z Polską kraje - w Davos powstał na przykład pawilon Ukrainy (będzie również w tym roku). Co roku o sile własnej gospodarki przekonywali na przykład przedstawiciele Rosji. Organizowanie własnych domów w okolicach centrum kongresowego w Davos to również stała praktyka zagranicznych gigantów - własne pawilony co roku stawia Google i Facebook.

Polski do tej pory w takiej formie nie było - byliśmy gościem, a nie współorganizatorem. To się właśnie zmieni.

- Davos to miejsce, w którym spotykają się najważniejsi przedstawiciele rządów, biznesu, organizacji pozarządowych i nauki z całego świata. To tutaj poruszane są kwestie związane z wyzwaniami, jakie stoją przed ludzkością. Polska jako lider swojego regionu, a my jako największa grupa finansowa w Europie Środkowo-Wschodniej musimy być obecni w trakcie tego wydarzenia - mówi Paweł Surówka, prezes PZU.

Paweł Surówka, prezes zarządu PZU SA.:  Miałem przyjemność poznać wiele ciekawych osób. Mieliśmy dużo spotkań z firmami, i to zarówno z konkurentami globalnymi, jak i ewentualnymi partnerami.
Paweł Surówka, prezes PZU SA: nasza obecność w Davos jest dobrze oceniania przez inwestorów

- Jako polski bank po raz drugi reprezentujemy klientów i Polskę w Davos. Podczas ubiegłorocznej edycji forum inicjowaliśmy spotkania z menedżerami międzynarodowych przedsiębiorstw, inwestorami i partnerami. Nawiązaliśmy wiele wartościowych relacji biznesowych. Wtedy też narodziła się idea Domu Polskiego - mówi Michał Krupiński, prezes Pekao.

Michał Krupiński, prezes Banku Pekao.
Wysokie notowania Banku Pekao. Prezes Krupiński ma powód do dumy

Jak zaznaczają organizatorzy, wspólna przestrzeń z polską flagą i logiem to idealne miejsce do pokazywania przemian gospodarczych, które przeszła Polska w ciągu ostatnich dekad. W planach są również panele dotyczące wyzwań wciąż stojących przed naszą gospodarką. W czołówce tematów będzie m.in. rewolucja przemysłowa 4.0, biotechnologia czy sztuczna inteligencja. Obie firmy właśnie w Domu Polskim planują prowadzić rozmowy biznesowe.

Money.pl jest na Światowym Forum Ekonomicznym przez cały czas trwania wydarzenia. Na bieżąco informujemy o najważniejszych spotkaniach polskich polityków i biznesu.

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-01-2019

zostaja aby pilnowacmafijne interesy kaczynskiego

22-01-2019

GlapcioA Glapisuczki nie pojadą?

22-01-2019

kkniech chociaż glonojady zawiezie na spa !!!

Rozwiń komentarze (15)