Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Produkcja przemysłowa. Za wcześnie na radość. Przemysł w górę, ale tylko na chwilę

244
Podziel się:

We wrześniu widać odbicie w przemyśle. Ale ekonomiści studzą entuzjazm. Recesja w Niemczech już odbija się na Polsce, a to dopiero początek. Ciemne chmury dopiero widać na horyzoncie.

W drugim kwartale produkcja "siadła". Na długo?
W drugim kwartale produkcja "siadła". Na długo? (Materiały prasowe, Fiat)

Produkcja przemysłowa wzrosła we wrześniu o 5,6 proc., czyli dużo wyżej niż wynosiła średnia prognoza ekonomistów. Oznacza to, że nasze fabryki i zakłady wyprodukowały o ponad 1/20 więcej niż rok wcześniej. Dużo? Tylko teoretycznie. Mimo że wiadomość jest dobra, to wcale nie zmienia całego obrazu gospodarczej rzeczywistości.

- Mamy zaskoczenie pozytywne po kilku niespodziewanie słabych wcześniejszych miesiącach, w których pojawiły się nawet ujemne odczyty. To sygnał, że polski przemysł wciąż stawia opór dekoniunkturze w strefie euro - wskazuje w rozmowie z money.pl Grzegorz Ogonek, ekonomista Santander Bank Polska.

Kluczowe jest tu słowo "opór". Nie oznacza, że wyszliśmy na prostą i będzie lepiej.

- Natomiast ten odczyt wcale nie wybija nas ze spowolnienia gospodarczego - dodaje.

Produkcja się rozwija, ale już dużo wolniej niż w ciągu ostatnich kilku lat. W pierwszej połowie roku rosły nawet inwestycje, głównie w motoryzacji. Jeśli jednak zmniejszy się liczba zamówień zagranicznych, to i na dalsze inwestycje trudno będzie liczyć.

Zobacz też: Gospodarczy huragan dotarł do Polski. "Nie jest to zaskoczeniem"

Podobne oceny stawia naszej gospodarce Rafał Benecki, główny ekonomista ING BSK.

- Mamy odbicie we wrześniu, ale nie kompensuje wcześniejszych słabszych miesięcy. Łącznie w całym trzecim kwartale tempo spowolniło o jedną trzecią. Odsezonowana (oczyszczona o efekt m.in. różnicy dni pracujących - red.) produkcja rosła w drugim kwartale w tempie 4,6, a teraz około 2,9 proc. - tłumaczy w rozmowie z money.pl.

- Po długim okresie małej wrażliwości przemysłu na niemiecką recesję są pierwsze sygnały, że spowolnienie wpływa na gospodarkę. Jeszcze mało widoczne, ale są. Wydaje się nam, że wkrótce przybiorą na sile, bo w niemieckiej gospodarce recesja w przemyśle wpływa już na rynek wewnętrzny. Jeśli niemiecki popyt wewnętrzny będzie słabł, to i polska produkcja będzie tracić - argumentuje Benecki.

A to oznacza, że tempo polskiego wzrostu gospodarczego będzie słabło.

Wrzesień mocny słabością sierpnia

- Jeśli zejść na poziom poszczególnych przemysłów, to ciekawe że te z mocną ekspozycją na rynki zagraniczne mają się dobrze. Rosną komputery i elektronika, meble - wylicza Ogonek. - Najbardziej wybił pozostały sprzęt transportowy, czyli m.in. kolej i statki. Waży mało - około dwóch procent w całym przemyśle, ale przy takiej dynamice znacząco poprawił wynik całej produkcji - dodaje.

Ekonomiści mBank Research wskazują, że sierpień dla tej branży był bardzo słaby i we wrześniu po prostu sytuacja się wyrównała.

Dane nie poprawiły prognoz PKB

- Ujemną dynamikę wykazały branże "ciężkie" (te, które najbardziej wpływają na ogólne wskaźniki gospodarki - red.), czyli produkcja metali, paliwa. Poza tym, że główna liczba cieszy, to widać, że złe tendencje jednak się ujawniły - ocenia Ogonek.

Z tego powodu nowe dane o produkcji nie poprawiają prognoz wzrostu gospodarczego w Polsce.

- Cały kwartał powinien być bliższy 4 proc. wzrostu PKB niż 4,5 proc. My prognozowaliśmy dotąd 4,1 proc. i raczej tego nie skorygujemy - podaje Ogonek.

- Popyt wewnętrzny w Polsce będzie wciąż mocny i ten element będzie podtrzymywał aktywność gospodarki. Ale po stronie krajowych sektorów, te związane z budownictwem i energochłonne też zaczynają słabnąć. W trzecim kwartale przewidujemy tempo PKB około 4 proc. w porównaniu z 4,5 w kwartale drugim. W czwartym kwartale oczekujemy spadku wzrostu nieco poniżej 4 proc. - komentuje Benecki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(244)
Jakijaki
5 lata temu
Zwróćcie uwagę kto nami rządzi? Ministrom premia po prostu się należała. Jak przyszło do oddania to mówiono, że wielu misi wziąć kredyt żeby oddać. Jak Panu Karczewskiemu powiedziano, że zarabia spore pieniądze, to odpowiedział "ale jakie ja mam kredyty" Jaki z tego wniosek? Rządzą nami ludzie, którzy nie potrafią zarządzać swoim budżetem domowym a lekką ręką głosują za wydawaniem na lewo i na prawo.
ALIGATOR W GA...
5 lata temu
SKOŃCZĄ SIĘ PIENIĄDZE NA JAKIEŚ BZDURY 500 PLUS KROWA PLUS MALPA Z BRZYTWA Z ŻOLIBORZA PLUS
ALIGATOR W GA...
5 lata temu
SKOŃCZĄ SIĘ PIENIĄDZE NA JAKIEŚ BZDURY 500 PLUS KROWA PLUS MALPA Z BRZYTWA Z ŻOLIBORZA PLUS
ja
5 lata temu
koniunktura jest zmienna. Niezależnie od tego jak prężna jest gospodarka, to i tak o naszym osobistym dobrobycie decyduje to jakie mamy umiejętności i nawyki (w tym chęci do pracy). Powinniśmy inwestować w siebie i uczyć się cały czas, by nie okazało się, że niewiele mamy do zaoferowania. Słyszeliście o ksią.ż ce "Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac"? Kilka zmian może zrobić wielką różnicę.
ALIGATOR W GA...
5 lata temu
SKOŃCZĄ SIĘ PIENIĄDZE NA JAKIEŚ BZDURY 500 PLUS KROWA PLUS MALPA Z ŻOLIBORZA PLUS
...
Następna strona