Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Produkcja węgla w Polsce. Padł rekord

7
Podziel się:

Produkcja energii elektrycznej z węgla osiągnęła w Polsce najwyższą wartość od 8 lat; w 2021 r. wzrosła o 26 proc. wobec 2020 r. - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. To wynik zwiększonego zapotrzebowania na rynku krajowym i wyższego eksportu.

Produkcja węgla w Polsce. Padł rekord
Produkcja energii z węgla osiągnęła najwyższą wartość od ośmiu lat (Adobe Stock, Michael Evans)

PIE zwrócił uwagę na historyczny szczyt produkcji energii elektrycznej na świecie. Eksperci przytoczyli szacunki Międzynarodowej Agencji Energii (MAE), z których wynika, iż po niewielkim spadku w 2020 r. wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną w 2021 r. wyniósł 6 proc.

Od 2010 r. najwyższy wzrost

"Jest to największy procentowo i bezwzględnie (1500 TWh) wzrost od końca kryzysu finansowego w 2010 r." - podkreślili. Dodali, że przez zwiększoną produkcję energii elektrycznej z paliw kopalnych emisje CO2 również wzrosły do rekordowego poziomu (o 7 proc.).

Zobacz także: Zamykanie kopalni. Co z górnikami? "Zatrudnienie albo pieniądze"

Analitycy przytoczyli dane PSE za 2021 r., które wskazują na wzrost zużycia węgla do produkcji energii elektrycznej w Polsce o 26 proc. rdr.

"Produkcja energii z węgla osiągnęła najwyższą wartość od ośmiu lat. Wzrost ten wynika ze zwiększonego zapotrzebowania na rynku krajowym i ze zwiększonego eksportu" - stwierdzono w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Dodano, że saldo wymiany zagranicznej rok do roku zmniejszyło się o 94 proc. Z kolei MAE raportuje, że produkcja węgla w naszym kraju wzrosła o 6 proc. rdr – do 107 Mt, a do 2024 r. eksperci szacują spadek o 8 Mt – do 99 Mt.

Ostra zima i upalne lato zrobiły swoje

Według PIE w następnych latach konsumpcja węgla wróci do poziomów sprzed ostatniej dekady, "w której charakterystyczny był spadek konsumpcji w krajach rozwiniętych i wzrost we wschodzących oraz rozwijających się gospodarkach".

Jak zaznaczono, do zwiększenia zapotrzebowania na energię w ubiegłym roku przyczyniły się wzrost gospodarczy, ostra zima i upalne lato, a blisko połowę wzrostu zapotrzebowania wygenerowała gospodarka chińska.

W latach 2022-2024 MAE szacuje dalszy wzrost światowego zapotrzebowania na energię elektryczną o 2,7 proc. rocznie. "Największą część tego zapotrzebowania zapewnią odnawialne źródła energii" - podsumowano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
Węgiel
2 lata temu
jest i to płytko pod ziemią np Wałbrzych od 0,5 do 1,5 m pod warstwą gruntu do natychmiastowego wydobycia bez wielkich kosztów tylko w innym rejonie niż działała zamknięta kopalnia. Powinni już rozpocząć eksploatacje, bo zimą nawet zdjęcie warstwy wierzchniej będzie trudniejsze i wygeneruje wyższe koszty. A protestujących Ekologów od razu internować w domach bez kaloryferów nawet jak mają dzieci i zobaczymy jak będą śpiewać??? Choć oni głównie młodzi i bezdzietni.
lool
2 lata temu
Pis-u nie będzie unii nie będzie a węgiel będzie.
Oszczednosc
2 lata temu
Natychmiast wymienić oświetlenie dróg gminnych i powiatowych na LEDowe !!
AKP
2 lata temu
Eksperci od komentarzy nie płaczcie, powstrzymajcie się. Perpetuum Mobile jest od dawna, nie ma bezpiecznej regulacji ekstremalnych obrotów. Regulacja odbiorem energii obrotowej czy zadaną energią potencjalną, nie jest bezpiecznym rozwiązaniem. Ale jest koncepcja a więc nadzieja na rozwiązanie tego problemu. Czy będzie nam grozić Epoka Lodowcowa? Co z państwami które żyją z gazu i ropy?
Emeryt
2 lata temu
Nominalnie, wartościowo to tak. A realnie?