Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Program Lewicy: 2700 zł pensji minimalnej, leki za 5 zł, milion mieszkań

82
Podziel się:

Pensja minimalna wyniesie w przyszłym roku 2700 zł, młoda rodzina wynajmie mieszkanie za 1000 zł, najbiedniejsi wykupią leki za 5 zł. Takie obietnice złożył podczas sobotniej konwencji wyborczej Lewicy jeden z jej liderów Adrian Zandberg (Lewica Razem).

Adrian Zandberg (Lewica Razem) przedstawił socjalne postulaty programu.
Adrian Zandberg (Lewica Razem) przedstawił socjalne postulaty programu. (PAP, PAP/Leszek Szymański)
bEDAlFjF

- Polska musi zadbać o zwykłych ludzi i taką Polskę zbuduje lewica - zapewnił Zandberg podczas konwencji. Obiecywał, że zadba o tych, którzy "ciężko pracują". - Nie zawiedziemy i nie zdradzimy nauczycieli i nauczycielek, budżetówki i pracowników administracji publicznej. Lewica skończy ze śmieciówkami w administracji publicznej - mówił.

Włodzimierz Czarzasty (SLD) precyzował, że równe prawa pracownicze będą przysługiwać wszystkim - niezależnie od formy zatrudnienia (np. etat, umowa cywilnoprawna, samozatrudnienie)
. Wśród tych praw wymienił m.in. prawo do urlopu, do bezpiecznego i higienicznego sposobu pracy, do minimalnego wynagrodzenia, do ochrony rodzicielstwa, czy do zrzeszania się w związkach zawodowych.

Lewica obiecuje, że w przyszłym roku podniesienie płacę minimalną do 2700 zł, wprowadzi emeryturę i rentę obywatelską na poziomie 1600 zł. Czarzasty mówi też, że minimalnym wynagrodzeniu w sektorze publicznym na poziomie 3500 zł i o podniesieniu - w dłuższym horyzoncie czasowym - płacy minimalnej do poziomu 1000 euro.

bEDAlFjH

Zobacz: Pensja minimalna. Pracodawcy: różna w zależności od regionu i branży

Czarzasty mówił także o równych płacach niezależnie od płci i wprowadzenie tzw. certyfikatów sprawiedliwych płac, które mają być obowiązkoweg dla firm od 2023 roku. Lewica chce również znieść ryczałtową składkę na ZUS i uzależnić ją od przychodów, na czym mają skorzystać mali przedsiębiorcy.

bEDAlFjN

Adrian Zandberg obiecywał, że Lewica przeznaczy 7 proc. PKB na służbę zdrowia. Zapowiedział zmianę systemu refundacji leków tak, by były dostępne nawet "za 5 zł". Z kolei 2 proc. PKB ma trafić na badania i rozwój. - To da kopa polskiej gospodarce - podkreślał. I dodawał: o polskich ustawach będzie decydował polski Sejm, a nie ambasada Stanów Zjednoczonych.

Kolejna deklaracja dotyczyła poprawy sytuacji mieszkaniowej. - Powołamy publicznego dewelopera, przez 10 lat wybudujemy milion mieszkań w Polsce. (...) Młoda rodzina będzie mogła wynająć mieszkanie za 1000 zł - mówił.

Zandberg obiecał ponadto "zakończenie raz na zawsze sprawy reprywatyzacji". - Czas na ustawę reprywatyzacyjną. Ludzie nie mogą żyć w obawie, że jakiś oszust wyrzuci ich z mieszkania - mówił.

bEDAlFjO

W trakcie wystąpienia Roberta Biedronia (Wiosna) konwencję przerwał alarm przeciwpożarowy. Biedron nie dokończył przemówienia, a uczestnicy zaczęli opuszczać salę. Przerwa trwało krótko. - Przegrzaliście atmosferę - żartował Biedroń po powrocie na salę.

Lewica, którą tworzą Sojusz Lewicy Demokratycznej, Lewica Razem i Wiosna Roberta Biedronia, formalnie idzie do wyborów pod szyldem SLD.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDAlFki
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(82)
Antosik Podrz...
2 lata temu
kto w 2k19???!
Papiesh
2 lata temu
Podwyższyć minimalną do 2700. Teraz pracodawca aby zapłacić minimalną pracownikowi, tj 2250 zł, musi samemu wydać 2710zł (brutto brutto). Jeśli rozważymy kwotę 2700 zł, to wydatek pracodawcy na pracownika to będzie to 3250 zł! To jest 540 zł więcej niż poprzednio. Jeśli firma zatrudnia 1000 pracowników którzy zarabiają najniższą krajową, to będzie musiała rocznie zwiększyć wydatki na pracowników o 6 400 000 złotych!! I na dodatek, teraz jest wiele dodatków które zwiększają nam tą najniższą krajową, dodatki do prania, za normę, za obecność w całym miesiącu, ludzie którzy zarabiali najniższą krajową byli w stanie zarobić ponad 2000zł na łapę! Myślę, że gdy pracodawcy będą musieli tak radykalnie zwiększyć wydatki na pracowników, to zrezygnują z tych wszystkich dodatków i koniec końców, zarobki będą podobne, ale koszty związane z nimi będą ogromne
pepcia
2 lata temu
Na zniesieniu zryczałtowanej składki ZUS mają skorzystać przedsiębiorcy???? Weź człowieku zacznij myśleć!
bEDAlFkj
Polak
2 lata temu
Tak ! Ustawa reprywatyzacyjna najbardziej Pana interesuje On chce oddać wszystko eskimosom i problemu nie będzie Wszyscy będziemy już wiedzieć gdzie nasze miejsce...
no towarzysze...
2 lata temu
a co z dołami wypełnionymi wapnem- wynalazkiem bolszewii rozwiązującym kwestie demograficzne, że nie wspomnę o ideologicznych?
...
Następna strona