Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Prokurator będzie mógł zająć majątek. Również uczciwej osobie

1416
Podziel się:

Prokurator za zgodą sądu zajmie majątek, który jego zdaniem mógł mieć związek z przestępstwem. Nawet uczciwemu obywatelowi. Żeby go odzyskać, właściciel będzie musiał udowodnić, że nie zdobył go nielegalnie. Takie zmiany chce wprowadzić resort sprawiedliwości.

Resort sprawiedliwości forsuje drakońskie zmiany w przepisach
Resort sprawiedliwości forsuje drakońskie zmiany w przepisach (KPRM)

Sprawę opisuje Interia. W tej chwili działa to tak, że do zajęcia majątku może dojść tylko wtedy, gdy właścicielowi udowodni się, że pochodzi z przestępstwa.

W nowych przepisach ma to wyglądać zupełnie odwrotnie, czemu sprzeciwiają się na przykład organizacje przedsiębiorców. Prokurator zajmuje majątek, bo wydaje mu się, że może być nielegalny. Później właściciel musi udowodnić, że na wszystko ma potwierdzenie, na przykład faktury zakupu czy inne dowody.

Co więcej, zanim sąd rozstrzygnie sprawę, właściciel nie będzie miał praktycznie dostępu do swojego majątku. Nie będzie więc mógł nim zarządzać, inwestować, a w efekcie może się to skończyć upadłością firmyfirmy.

Zobacz także: Obejrzyj: Prawo jazdy niepotrzebne, jedna tablica rejestracyjna na zawsze. Idą zmiany

Zdaniem Roberta Nogackiego z kancelarii prawnej Skarbiec, takie działanie narusza konstytucyjne prawa obywateli, a jednocześnie przerzuca ciężar dowodu na często niewinnego przedsiębiorcę lub zwykłego obywatela.

Ekspert twierdzi, że przedsiębiorcy mogą przed prewencyjną konfiskatą uciekać z kraju i rejestrować swoją działalność za granicą. Na przykład do Szwajcarii, na Cypr czy Maltę.

"Zagraniczna przeprowadzka to w świetle najnowszych pomysłów konfiskacyjnych świadome i odpowiedzialne działanie w kierunku zabezpieczenia własnego majątku przed roszczeniami" - twierdzi Nogacki na łamach Interii.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1416)
Wyborca tylko...
4 lata temu
P. Ziobro ma Pan 3 -lata wolnej ręki = POsprząt... a zadłużenie POkryć konfiskatą kradzionego majątku ! Ludzie Wam zaufali i są przekonani że dokończycie reformowanie Państwa z układów (Magdalenki) POkomunistów !
czaszef
4 lata temu
PO czołowych KOmentarzach widzę, że POKOmuna ma się wyśmienicie w naszym nieszczęśliwym kraju. W USA za samo kręcenie w podatkach idzie się siedzieć na długie lata. Obowiązek wskazania legalnych źródeł majątku jest oczywistą oczywistością. Niestety efektem komuny u nas jest przyzwolenie na złodziejstwo, przekręty wobec państwa i wspólnego majątku. Nie wiem ile pokoleń będzie trwało wyplenienie w tym kraju tej tradycji.
Piotr
4 lata temu
I bardzo dobrze kto ma dokumenty na to jak zdoabył te miliony i majątki nie musi się martwić cwaniaki jedne myśleli że będą bezkarni do końca życia. Widzę komentarze żenada..... A któremu to uczciwemu obecnie zabiera się (zabezpiecza) majątek?? Ludzie opamiętajcie się..... Bandziorów i kombinatorów jest całe mnóstwo....z pewnością jeszcze wiele jest do zrobienia...prawidlowo... Uczciwy z milionami na ,,koncie,, ? Ale krętaczy się wypowiada ?
Tyki
4 lata temu
Szarakom nic nie grozi. Do mnie do domu nie wpada prokurator....pracuje I place podatki. Ci co sa na bakkier z prawem troche sie dupska zapalily. Niby firmy na zero a nowe fury w garazu. Brawo Ziobro!
pisarek
4 lata temu
Witajcie w IVRP- Ha ha ha nie każdy ,tylko ten co zrobił jawny przekręt i głośno twierdzi ,że wygrał w toto ,a przecież (wiedzą sąsiedzi jak kto siedzi)wszyscy umiemy liczyć.
...
Następna strona