Notowania

Proponowane stawki w ogłoszeniach o pracę? Wiceminister pracy "generalnie jest za"

Posłowie KO chcieliby zmusić pracodawców, by w ogłoszeniach o pracę umieszczali wysokość proponowanego wynagrodzenia. Nałożenie obowiązku wymaga zmian w Kodeksie pracy. Wiceminister resortu pracy Stanisław Szwed nie widzi ku temu przeciwwskazań.

Podziel się
Dodaj komentarz
(flickr.com)
Aplikujemy na wybrane stanowisko, ale dopiero w trakcie rozmowy dowiadujemy się, ile możemy zarobić. A niekiedy - dopiero na którejś z kolei rozmowie (Fot: kate hiscock)

- Nie widzę przeszkód, żeby w ogłoszeniach o pracę wprowadzić obowiązek umieszczania propozycji płacowej. Jestem otwarty na dyskusję na ten temat – powiedział PAP wiceminister pracy Stanisław Szwed.

I dodał, że "generalnie jest za".

Zarobki powinny być jawne - przekonuje ekspertka z inFakt
Pensja przy każdym ogłoszeniu o pracę? Eksperci zachwyceni, politycy niekoniecznie

Przyznał, że wprawdzie nie zapoznał się jeszcze z projektem, ale uważa, że sam pomysł wprowadzenia jawności wynagrodzeń w ogłoszeniach o pracę jest słuszny. Zwrócił uwagę, że taka praktyka jest stosowana m.in. w urzędach pracy. Tam podanie wysokości wynagrodzenia jest warunkiem przyjęcia oferty.

Obejrzyj: Kredyty dla firm. Oto co musisz wiedzieć

Przypomnijmy, że propozycja KO wpłynęła do Sejmu w połowie grudnia i zakłada nowelizację przepisów Kodeksu pracy. Chodzi o dodanie w ustawie art. 183f, który stanowiłby, że "pracodawca, publikując w dowolnej formie informację o możliwości zatrudnienia pracownika na danym stanowisku pracy", miałby uwzględnić w niej kwotę proponowanego wynagrodzenia brutto.

Jeśli pracodawca wskazywałby w swej informacji minimalną i maksymalną wysokość proponowanego wynagrodzenia brutto, musiałby ponadto umieścić wzmiankę, że "kwota ta podlega negocjacji".

Brak wzmianki byłby karany grzywną 1000 zł do 30 tys. zł. Takiej karze podlegałby również pracodawca, który ostatecznie zawarł umowę na kwotę niższa niż to wynikało z oferty.

"Rekrutacyjne gierki" wokół wynagrodzenia miałyby się skończyć wraz z nowym prawem.
Oferty pracy tylko z podanym wynagrodzeniem. Jest projekt ustawy

Wynagrodzenia to w Polsce temat tabu. Koalicja Obywatelska chciałaby to zmienić.

- Rekruterzy i pracodawcy uznają często pytanie dotyczące wynagrodzenia, jednej z podstawowych dla poszukującej zatrudnienia osoby kwestii, za przejaw braku kultury, roszczeniowości albo arogancji – czytamy w uzasadnieniu.

Jak dodano, "w przeciwieństwie do wielu państw członkowskich Unii Europejskiej w Polsce nie przyjęły się ani zwyczajowe, ani prawne środki rozpowszechniania informacji o wynagrodzeniach".

- Inaczej niż np. w Wielkiej Brytanii, (w Polsce – PAP) w publikowanych (najczęściej w Internecie lub prasie) ofertach pracy nie ma prawie nigdy choćby orientacyjnych informacji na temat proponowanego wynagrodzenia – napisano w uzasadnieniu projektu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-12-2019

jaPensja jest ważna. Im wyższa tym lepiej, ale niektórzy myślą że większe zarobki rozwiążą ich problemy. Ważniejsze jest to, jak wydajemy pieniądze. … Czytaj całość

23-12-2019

polaktu niema nad czym dyskutowac

23-12-2019

MitneJak już mówiłem poprzednio, chyba jedna z lepszych propozycji od dłuższego czasu. Rozwiąże wiele problemów z niepotrzebnymi rozmowami kwalifikacyjnymi … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)