Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Proponowane stawki w ogłoszeniach o pracę? Wiceminister pracy "generalnie jest za"

5
Podziel się:

Posłowie KO chcieliby zmusić pracodawców, by w ogłoszeniach o pracę umieszczali wysokość proponowanego wynagrodzenia. Nałożenie obowiązku wymaga zmian w Kodeksie pracy. Wiceminister resortu pracy Stanisław Szwed nie widzi ku temu przeciwwskazań.

Aplikujemy na wybrane stanowisko, ale dopiero w trakcie rozmowy dowiadujemy się, ile możemy zarobić. A niekiedy - dopiero na którejś z kolei rozmowie
Aplikujemy na wybrane stanowisko, ale dopiero w trakcie rozmowy dowiadujemy się, ile możemy zarobić. A niekiedy - dopiero na którejś z kolei rozmowie (flickr.com, kate hiscock)

- Nie widzę przeszkód, żeby w ogłoszeniach o pracę wprowadzić obowiązek umieszczania propozycji płacowej. Jestem otwarty na dyskusję na ten temat – powiedział PAP wiceminister pracy Stanisław Szwed.

I dodał, że "generalnie jest za".

Przyznał, że wprawdzie nie zapoznał się jeszcze z projektem, ale uważa, że sam pomysł wprowadzenia jawności wynagrodzeń w ogłoszeniach o pracę jest słuszny. Zwrócił uwagę, że taka praktyka jest stosowana m.in. w urzędach pracy. Tam podanie wysokości wynagrodzenia jest warunkiem przyjęcia oferty.

Zobacz także: Obejrzyj: Kredyty dla firm. Oto co musisz wiedzieć

Przypomnijmy, że propozycja KO wpłynęła do Sejmu w połowie grudnia i zakłada nowelizację przepisów Kodeksu pracy. Chodzi o dodanie w ustawie art. 183f, który stanowiłby, że "pracodawca, publikując w dowolnej formie informację o możliwości zatrudnienia pracownika na danym stanowisku pracy", miałby uwzględnić w niej kwotę proponowanego wynagrodzenia brutto.

Jeśli pracodawca wskazywałby w swej informacji minimalną i maksymalną wysokość proponowanego wynagrodzenia brutto, musiałby ponadto umieścić wzmiankę, że "kwota ta podlega negocjacji".

Brak wzmianki byłby karany grzywną 1000 zł do 30 tys. zł. Takiej karze podlegałby również pracodawca, który ostatecznie zawarł umowę na kwotę niższa niż to wynikało z oferty.

Wynagrodzenia to w Polsce temat tabu. Koalicja Obywatelska chciałaby to zmienić.

- Rekruterzy i pracodawcy uznają często pytanie dotyczące wynagrodzenia, jednej z podstawowych dla poszukującej zatrudnienia osoby kwestii, za przejaw braku kultury, roszczeniowości albo arogancji – czytamy w uzasadnieniu.

Jak dodano, "w przeciwieństwie do wielu państw członkowskich Unii Europejskiej w Polsce nie przyjęły się ani zwyczajowe, ani prawne środki rozpowszechniania informacji o wynagrodzeniach".

- Inaczej niż np. w Wielkiej Brytanii, (w Polsce – PAP) w publikowanych (najczęściej w Internecie lub prasie) ofertach pracy nie ma prawie nigdy choćby orientacyjnych informacji na temat proponowanego wynagrodzenia – napisano w uzasadnieniu projektu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
pracuś
3 lata temu
Zdarza się ,że przy rekrutacji wymagane są dokumenty np. S .W . a po zakończonej rozmowie kwalifikacyjnej -nie można odzyskać swoich danych osobowych .
pracuś
3 lata temu
Bardzo dobry pomysł ,zdarza się że proponowana w ogłoszeniu stawka godzinowa przez pracodawcę w rzeczywistości ,może znacznie niższa .A zakres obowiązków poszerzony o wiele obowiązków wykraczający poza zakres na danym stanowisku .
Mitne
3 lata temu
Jak już mówiłem poprzednio, chyba jedna z lepszych propozycji od dłuższego czasu. Rozwiąże wiele problemów z niepotrzebnymi rozmowami kwalifikacyjnymi i marnowaniem mojego czasu i pieniędzy by posłuchać o tym jaka fajna jest firma gdzie trzeba być gościem od wszystkiego za minimalną krajową. Od razu każdy będzie mógł skreślić taką firmę i szukać normalnej pracy. Jasne, problem będzie nagły spadek atrakcyjnych ofert pracy ale nagle Januszexy się nauczą jak to wygląda w reszcie Europy.
ja
3 lata temu
Pensja jest ważna. Im wyższa tym lepiej, ale niektórzy myślą że większe zarobki rozwiążą ich problemy. Ważniejsze jest to, jak wydajemy pieniądze. Wielu dobrze zarabiających zostało bankrutami. Kiedy źle zarządza się pieniędzmi, każdy majątek można roztrwonić. Patrz przykłady sławnych sportowców, aktorów, muzyków itp. Zarabiali miliony i co? Wydawali miliony! Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emeryt.ura nie jest Ci potrz.ebna. Opisuje jak można skutecznie budować swój majątek i stać się też finansowo wolnymi
polak
3 lata temu
tu niema nad czym dyskutowac