Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Przełom ws. zakazu dla aut spalinowych. KE i Niemcy doszły do porozumienia

340
Podziel się:

Komisja Europejska oraz Niemcy poinformowały, że osiągnęły porozumienie w kwestii budzącego sporo emocji zakazu rejestracji samochodów spalinowych po 2035 r. Przepisy złagodzono - przekazał niemiecki minister transportu Volker Wissing. Opowiadała się za tym również Polska.

Przełom ws. zakazu dla aut spalinowych. KE i Niemcy doszły do porozumienia
Od 2035 r. w Unii Europejskiej miał obowiązywać zakaz rejestracji samochodów z silnikami spalinowymi (Adobe Stock, Roman Babakin)

Unijne kraje - jeszcze do niedawna - musiały szykować się życie bez samochodów z silnikami spalinowymi. A zmiana miała nadejść szybko. W trosce o ochronę środowiska KE nałożyła na nie zakaz rejestracji spalinówek po 2035 r.

W praktyce oznaczało to koniec sprzedaży nowych aut na benzynę czy olej napędowy w Europie po tym terminie. Z perspektywy producentów byłoby to zwyczajnie nieopłacalne. Polska, ale i m.in. Niemcy, stanowczo protestowały przeciwko zakazowi. Jak się okazało w sobotę (25 marca) - skutecznie.

- Pojazdy wyposażone w silnik spalinowy będą mogły być rejestrowane po 2035 r., jeśli będą wykorzystywać wyłącznie paliwa neutralne pod względem emisji CO2 - przekazał niemiecki minister transportu Volker Wissing. Neutralnych, czyli syntetycznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Linie lotnicze już tną wakacyjne rozkłady. "Zachowują bardzo dużą ostrożność"

Zakaz dot. aut spalinowych. Niemcy zareagowali w ostatniej chwili

Europejski komisarz do spraw środowiska Frans Timmermans, który poinformował na Twitterze o osiągnięciu porozumienia, dodał, że od teraz prace w Komisji skupią się na tym, aby "rozporządzenie w sprawie norm emisji CO2 dla samochodów zostało przyjęte jak najszybciej".

Warto zaznaczyć, że Berlin w ostatniej chwili zablokował unijne rozporządzenie, przewidujące redukcję emisji dwutlenku węgla z nowych pojazdów do zera od 2035 r. i nakładające na producentów samochodów obowiązek stosowania jedynie silników elektrycznych. Zakaz został zatwierdzony przez Parlament Europejski w lutym.

Temat samochodów spalinowych prawdopodobnie szybko się nie zakończy. Technologia paliw syntetycznych jest kwestionowana przez organizacje pozarządowe, zajmujące się ochroną środowiska, które uważają ją za kosztowną, energochłonną i zanieczyszczającą środowisko.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(340)
oto unia
rok temu
jaktokto przecie unia to niemcy a kto napadl na Polske niemcy oj Polacy ?
Ży_Dy
rok temu
Przecież lit do baterii jest też paliwem kopalnym, jego ilość jest ograniczona. Murzyni umierają wydobując go, utylizować to jakoś trzeba, naładować baterie też jakoś trzeba. No ale przecież dla przeciętnego Oskarka prąd bierze się z gniazdka a mleko że sklepu.
Na
rok temu
Jakim paliwie beda latac bogaci swoimi samolotami ?
Stach
rok temu
Unia duzo robi dobrego , ale paru Idiotow wymyśla przepisy nie zyciowe ..Elekryki poprzez baterie bedą bardziej szkodliwe .Durnie nie prostujcie marchewki , bo populisci jak Ziobro będą mieć satysfakcję..
Szary czlowie...
rok temu
Wybory do parlamentu maja konsekwencje. Zacznij rozliczac swoich przedstawicieli.
...
Następna strona