Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. DSZ
|

Przygotujmy się na twarde lądowanie. Przed Polską rysuje się trudny scenariusz

185
Podziel się:

Twarde lądowanie polskiej gospodarki stało się już podstawowym scenariuszem, chociaż możliwe są też łagodniejsze warianty, w których wzrost gospodarczy pozostałby silny, a inflacja samoistnie spadłaby do celu - oceniają ekonomiści Citi Handlowego. Problem w tym, że sam rząd nie ma dla nas dobrych informacji. Wysoki wzrost cen utrzyma się nawet do 2025 r.

Przygotujmy się na twarde lądowanie. Przed Polską rysuje się trudny scenariusz
Twarde lądowanie polskiej gospodarki stało się podstawowym scenariuszem. (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

Ekonomiści Citi nie ma ją dla nas dobrych informacji. Uważają oni, że trudno będzie uniknąć gwałtownego hamowania gospodarki. Dotychczasowe prognozy Citi były najbliższe łagodnemu scenariuszowi, natomiast obecnie szereg czynników (rozbieżność polityki monetarnej i fiskalnej, zmiany osłabiające działanie kanału stóp procentowych, coraz silniejsza presja płacowa) mogą oznaczać, że oczekiwania ekspertów były zbyt optymistyczne.

Twarde lądowanie polskiej gospodarki - optymistyczne scenariusze

Pierwszy, najłagodniejszy scenariusz Citi dla dynamiki PKB, zakłada, że obecny wzrost płac okaże się przejściowy, a aktywność gospodarcza zacznie wyraźniej zwalniać w II kw. 2022, w związku z czym Rada Polityki Pieniężnej może zakończyć cykl podwyżek do lipca. W tym scenariuszu recesja - zdaniem ekonomistów Citi - byłaby krótkotrwała, a wzrost PKB w 2023 r. mógłby wciąż wynieść około 2,5 proc.

W drugim scenariuszu Citi zakłada, że jeśli obecna presja płacowa nie okaże się przejściowa i nie zacznie wkrótce słabnąć, RPP prawdopodobnie będzie musiała kontynuować zacieśnianie polityki pieniężnej również po III kwartale.

"Choć tempo podwyżek stóp w drugiej połowie roku prawdopodobnie byłoby wolniejsze niż notowane dotychczas, cykl potrwałby dłużej, pchając docelową stopę powyżej 8 proc. Rząd mógłby poluzować politykę fiskalną, by wspierać gospodarstwa domowe, ale tak długo, jak RPP będzie zdeterminowana do sprowadzenia CPI z powrotem do celu, taka decyzja doprowadziłaby tylko do jeszcze większych podwyżek stóp" - napisano.

"W takim przypadku ekonomiczne 'lądowanie' nastąpiłoby z wyższego poziomu i byłoby trudniejsze" - dodano. Ten wariant przewiduje spadek wzrostu PKB do 1-2 proc. w 2023 r. z około 4,5 proc. w 2022 r.

Przypomnijmy, że w Aktualizacji Programu Konwergencji rząd założył, że inflacja CPI w 2022 roku znajdzie się na poziomie 9,1 proc., poniżej oczekiwań rynkowych, które wskazują na wzrost wskaźnika w bieżącym roku średniorocznie do 10,7 proc. Według dokumentu, inflacja spadnie do 3,5 proc. - tj. górnego odchylenia od celu NBP - dopiero w 2025 r. Z kolei deficyt sektora gg wyniesie 4,3 proc. PKB, a w 2023 r. 3,7 proc. Natomiast dług sektora ma wynieść w 2023 r. 51,5 proc. PKB i spaść do 2025 r. do 49,7 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dlaczego Warszawa wspiera Game Industry Conference?

Wariant pesymistyczny - prawdopodobny

Trzeci scenariusz to prokrastynacja spowolnienia poprzedzająca tzw. "crash landing".

"Powyższe scenariusze zakładają, że bank centralny pozostanie zdeterminowany, aby sprowadzić inflację do celu. Nie jest to jednak przesądzone. Na przykład reakcja polityki pieniężnej może być opóźniona lub może być niewystarczająca, aby zrównoważyć wpływ luzowania fiskalnego. Alternatywnie, w związku z ogłoszonym przez rząd wsparciem dla kredytobiorców (wakacje kredytowe, zamiana WIBOR na inną stawkę) Rada mogłaby powstrzymać się od zdecydowanego zacieśnienia" - wyjaśniono w raporcie.

"Gdyby do tego doszło popyt krajowy byłby dłużej utrzymywany na nadmiernie wysokim poziomie, a przegrzanie gospodarki prowadziłoby do większej inflacji i wzrostu płac" - dodano.

Autorzy raportu uważają, że wzrosty płac z ostatnich miesięcy w coraz mniejszym stopniu wydają się przejściowe, a w coraz większym stopniu mogą być oznaką spirali płacowo-cenowej.

"Nasze szacunki sugerują, że zmiany inflacji mają w ostatnich miesiącach silniejszy wpływ na płace niż to miało miejsce w przeszłości. Co więcej, ponad połowa sekcji w sektorze przedsiębiorstw odnotowała dwucyfrowe wzrosty wynagrodzeń, a zmiany produktywności nie wyjaśniają skali tych podwyżek" - napisano.

"To, czy spirala cenowo-płacowa rzeczywiście się rozkręca nie jest w pełni jasne, ale w świetle dostępnych danych jest to najlogiczniejsze wyjaśnienie. Ciężar dowodu jest raczej po stronie osób, które obecne podwyżki uważają za przejściowe" - dodano.

Citi Handlowy spodziewa się kolejnych podwyżek stóp procentowych, przynajmniej do połowy roku. "Co RPP zrobi później będzie zapewne uzależnione od trendów na rynku pracy oraz determinacji do sprowadzenia inflacji do celu" - oceniono.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(185)
WYRÓŻNIONE
Niewolnik
3 lata temu
Moje dzieci rodziły się 12 lat temu bez 500 bez 12tys. Teraz przyjeżdża uchodźca i ma wszystko bez przepracowanej doby w tym kraju. Ja do pracy nie mam już żadnej motywacji. Pomagać trzeba. Ale to co PiS wymyślą, sprawia że czuję się podle. Najgorsze że wszystko to przyjmujemy bez buntu, Rata mi wzrosła prawie 100%, niedługo na chleb nie będzie a moje dzieci zaznaja biedy całkowitej że żebrać trzeba będzie.
Prawda
3 lata temu
Proszę o komentarze jak się czujecie spłacając kredyty a rząd szasta z socjalem dla uchodźców. Ja mam ochotę wynieść się z tego kraju jak najdalej
Konfederata
3 lata temu
Z nieźle prosperującego kraju z winy PiS zostaniemy bankrutami.Dodruk,socjale,brak kompetencji i złodziejstwo...Gotowy przepis na katastrofę.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (185)
Maro
3 lata temu
Przysięgam że jak spotkam gdzieś tego pinokia na mieście to mu ten nos drugą stroną wyjdzie
Dario
3 lata temu
Tak to jest jak imbecyle dorwą się do władzy narobili syfu zadłużyli nas tak że nie spłacą tego dzieci naszych dzieci tylko im jedno w głowie nachapać się.
Kryjòwka
3 lata temu
Myślę,że przed nimi jeszcze cięższy czas za to do czego doprowadzili ufam tylko że ich helikopter doleci gdzieś do dzunglii w Panamie na jednym tankowaniu
Dobrze rozumi...
3 lata temu
Morawiecki to największy oszust i kłamca. Nigdy w naszej historii nie mieliśmy, tak głupiego i nieudolnego premiera! Temu staremu tetrykowi z Nowogrodzkiej widocznie pasowawałi pasuje tak marionetka!!!
Lola
3 lata temu
Jak narazie jedziemy na konsumpcji którą napędzają nasi goście. Pełno ich w galeriach itp. Sądzę że chcą przetrwać do wyborów dając nam w ten sposób poczucie dobrobytu.
...
Następna strona