Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Putin ostrzega Europę i USA. "Jakikolwiek ruch NATO na wschód jest niedopuszczalny"

87
Podziel się:

Na corocznej konferencji prasowej Władimir Putin poruszył szereg tematów. Na agendzie znalazły się m.in. relacje z NATO, sytuacja na granicy z Ukrainą, czy zapowiedziany przez kilka krajów bojkot dyplomatyczny zimowej olimpiady w Pekinie. Nie zabrakło też wątku wzrostu gospodarczego Rosji.

Putin ostrzega Europę i USA. "Jakikolwiek ruch NATO na wschód jest niedopuszczalny"
Władimir Putin na konferencji prasowej wysłał wyraźne ostrzeżenie w kierunku Europy (PAP, PAP/EPA/MIKHAIL TERESHCHENKO / KREMLIN POOL / SPUTNIK)

Na konferencji prasowej Władimir Putin poruszył kwestię napięć między Rosją a państwami zachodnimi. Prezydent podkreślił, że Moskwa "dała jasno do zrozumienia, iż jakikolwiek ruch NATO na wschód jest niedopuszczalny". Stwierdził też, że Stany Zjednoczone współpracujące z państwami bałtyckimi tak naprawdę "rozmieszczają systemy rakietowe niedaleko naszych domów, na naszych gankach".

- Powiedzieliśmy ani kroku na wschód. Taka była gwarancja NATO w 1990 roku. I co się z tym stało? Oszukali nas - oświadczył Władimir Putin.

Rosja domaga się odstąpienia Zachodu od Ukrainy

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji w ubiegłym tygodniu opublikowało żądania w kwestii tzw. gwarancji bezpieczeństwa. Aby Moskwa mogła je zagwarantować, NATO m.in. musiałoby w zamian zakończyć wsparcie militarne dla Ukrainy.

Zobacz także: Polska idealna dla antyszczepionkowców? „Karkołomne limity”

Oprócz tego Kreml domaga się również odstąpienia od rozszerzania Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz zakończenia wszelkiej aktywności militarnej niedaleko granic Rosji.

Władimir Putin odniósł się również do zapowiedzi bojkotu dyplomatycznego zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie zapowiedzianego przez: USA, Wielką Brytanię, Kanadę, Australię, Litwę i Kosowo. Jego zdaniem kraje te chcą zatrzymać rozwój Chin.

- Sport, podobnie jak sztuka, służy do jednoczenia ludzi, więc jeśli odbierzemy sportowi jego główną wartość, ucierpi na tym cała społeczność międzynarodowa - ocenił.

Sprawa oskarżeń wobec organizacji pozarządowej

Na konferencji pojawił się również temat organizacji pozarządowej Memoriał zajmującej się od końca lat 80. XX wieku badaniem zbrodni stalinowskich. Część jej członków władze oskarżyły m.in. o działalność terrorystyczną. Komentatorzy jednak oceniają te zarzuty jako kontrowersyjne i wskazują, że Memoriał ujawnia "niewygodne" fakty dla mocarstwowej polityki historycznej Władimira Putina.

Prezydent Rosji stwierdził, że więźniowie polityczni "zawsze byli i będą w każdym kraju, ale nie można popełniać zbrodni, maskując ją swą aktywnością polityczną". Zaznaczył również, że chciałby, aby organizacje finansowane z zagranicy były "przejrzyste". Zaraz też dodał, że rosyjskie przepisy są bardziej liberalne pod tym względem od amerykańskich.

Pojawił się też temat otrutego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Putin stwierdził, że jest to zaledwie "mężczyzna, który rzekomo został otruty". Podkreślił, że Kreml - choć się tego domagał - nie otrzymał dowodów na to, że opozycyjny polityk miał kontakt ze środkiem chemicznym Nowiczok.

Putin podkreślił także, iż pomimo problemów spodziewa się wzrostu PKB Rosji o 4,5 proc. w 2022 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(87)
Jog
2 lata temu
Trzeba być pusty jak dzban aby uważać że to Putin ma zapędy imperialne !. Zwracam uwagę że NATO okrąża Rosję wchłaniając państwa przy jej granicach. Obawiam się że to w każdym przypadku może okazać się globalnie zgubne. Zachodowi (USA) docelowo zależy na podboju Rosji a konkretnie jej złóż mineralnych i ropy również tej z Ukrainy. Niestabilność sytuacji w kryzysie b.sprzyja konfliktom bo znowu zarobią najbogatsi a przy okazji zniknie problem przeludnienia świata. Dalsza kwestia to rola Chin ale zbyt długi temat. Jeśli zwykli ludzie nie wyjdą na ulice ,przeciw tym rozwiązaniom wszystko wskazuje na to że tego armagedonu nie da się uniknąć. Kaczor będzie mail okazję do załatwienia prywatnych porachunków lecz już teraz wszyscy mogą się czuć jakby dostali kopa.
xxc
2 lata temu
łże jak z nut
Polak
2 lata temu
Lepszej okazji na Putina NATO nie będzie miało niż teraz, w co on sam wlazł, stawiając wszystko na jedną kartę awanturnika. Zamiast dbać o dobrobyt swojego narodu, w głowie mu imperialne mrzonki, które są tak niedoczesne, jak on sam. Niestety, na Zachodzie nie ma silnej woli, a w USA rządzi dobry człowiek, ale mięczak. I (Ras)Putin o tym wie. Tu trzeba Regana.
Thfd
2 lata temu
I tak jednego człowieka boi się całe nato robi co chce hahaha to śmieszne
Nina
2 lata temu
Ustępujcie Putinowi, nie rozszerzajcie na wschód. Jemu się marzy Rosja bez granic, zaanektuje Niemcy, Francję, Anglię, to wtedy może się obudzicie. Ja kobieta rozumię o co mu chodzi, a wy politycy, tego nie widzicie??? Tak Hitlerowi ustępowali politycy, a Putin zrobi jeszcze większą rzeź, a krew pomordowanych spadnie na ręce tych, którzy mu ustępują.
...
Następna strona