Notowania

gospodarka
10.01.2020 07:00

Raport NIK o GetBack wciąż jest niejawny. Choć już od dawna gotowy

Raport Najwyższej Izby Kontroli, dotyczący zaniedbań Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie Get Back, był gotowy już przed wyborami. Mimo to, politycy zwlekają z ujawnieniem jego treści.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Posiedzenie komisji finansów publicznych, na którym prezentowany był raport dot. afery GetBack, zostało zamknięte. (Fot: Marcin Obara)

Z wtorkowego posiedzenia sejmowej komisji finansów publicznych, na wniosek KNF, wyproszono dziennikarzy. Wiceprezes NIK prezentował wtedy raport dotyczący afery GetBack. Raport, który choć gotowy od kilku miesięcy, nadal nie został ujawniony opinii publicznej.

– Doszło do bardzo niebezpiecznego precedensu. Raporty NIK są z mocy ustawy jawne. Jawność to jeden z głównych walorów działania Izby i gwarancja zaufania do niej ze strony obywateli – mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą b. prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

Jak tłumaczy Kwiatkowski, utajnione mogą być wyłącznie raporty dotyczące działania służb specjalnych czy obronności państwa. Fakt nieujawnienia treści raportu o GetBack były prezes NIK nazywa skandalem i dodaje, że że gdy latem 2019 r. odchodził ze stanowiska, raport był w ostatniej fazie przed publikacją.

Oglądaj też: Skrupulatne kontrole w NBP i KNF

– Być może zamknięcie tej części posiedzenia było nadmiarowe, ale wynikało z naszego uszanowania dla wniosku komisji – odpowiada "Wyborczej" Tadeusz Cymański, wiceprzewodniczący komisji finansów publicznych. – Na pewno niczego nie chcemy ukrywać. Przecież ten raport będzie jawny.

Raport NIK o nieprawidłowościach w nadzorze KNF i organów państwa nad GetBackiem powstał w 2019 r., ujawniony ma zostać za trzy tygodnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, knf, afera getback
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-01-2020

JanNie trudno się domyślić komu na tym zależy aby prawda nie wyszła na jaw!

10-01-2020

heniokto jeszcze wierzy w to co gada tadzio tumański

10-01-2020

max powerOTO JAWNOŚĆ WEDŁUG PiS. listy poparcia do KRS - tajne, mimo prawomocnego wyroku, majątek żony premiera - tajny, mimo złożonej publicznie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (173)