Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Rekordowy popyt na kredyty hipoteczne. Takich pieniędzy jeszcze nie było

27
Podziel się:

Polacy biorą więcej kredytów hipotecznych - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Ponadto średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła 421 tysięcy złotych. To rekord - informuje tvn24.pl.

Rekordowy popyt na kredyty hipoteczne. Takich pieniędzy jeszcze nie było
Rekordowy popyt na kredyty hipoteczne (Adobe Stock, DRONE QUEST)

W październiku wnioski o kredyt złożyło 41 tys. osób, to znacznie więcej niż rok wcześniej w tym samym miesiącu (14 tys.).

"W październiku 2023 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 41,35 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 13,95 tys. rok wcześniej, co przekłada się na wzrost o 197 proc., licząc rok do roku. W porównaniu do września 2023 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wzrosła o 13 proc." - czytamy na portalu.

Ponadto przeciętna kwota złożonych wniosek o kredyt wynosi 421 tys. zł. To o 25 proc. więcej niż w październiku ubiegłego roku. W tej kwestii nastąpił też wzrost względem września - o 0,9 proc.

Sławomir Nosal z Biura Informacji Kredytowej wyjaśnił, że tak duży wzrost liczby zainteresowanych to wynik rządowego programu Kredyt 2 proc. Ale nie tylko. Zwiększyła się również zdolność kredytowa osób, które mogą otrzymać wsparcia ze wspomnianego programu.

Zwiększyła się ich zdolność kredytowa w wyniku realnego wzrostu wynagrodzeń, spadku stawki WIBOR zarówno w reakcji na obniżkę stopy referencyjnej NBP o 0,75 punktu procentowego, jak i w oczekiwaniu na dalsze spadki stóp procentowych. W konsekwencji dostępność kredytu mieszkaniowego jest obecnie większa niż jeszcze kilka miesięcy temu, co bezpośrednio przyczyniło się do wzrostu popytu - zaznaczył dla tvn24.pl.

Niedoszacowany program

W październiku pisaliśmy na money.pl, że zainteresowanie zakupem pierwszego mieszkania ze wsparciem państwa jest tak duże, że w przyszłym roku Bezpiecznego kredytu 2 procent prawdopodobnie nie będzie z czego finansować. Wiele wskazuje na to, że program zostanie zawieszony.

Już teraz korzystamy z puli pieniędzy przewidzianej na przyszły rok, ponieważ zainteresowanie rządowym wsparciem zakupu pierwszego mieszkania jest większe, niż się spodziewano. Zwrócił na to uwagę m.in. Bartosz Turek, główny analityk firmy deweloperskiej HREIT.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
Bert
7 miesięcy temu
Najmłodszy poseł ma starać się o budowę mieszkań w Polsce. Czyli jesteśmy o pokolenie do tyłu w aspekcie budownictwa mieszkaniowego w dotychczasowym działaniu.
Dziadek.
7 miesięcy temu
Miałem w 1989r kredyt na budowę domu 8% nagle wicepremierem został doktor habilitowany nauk ekonomicznych p. Balcerowicz i w jedną noc już miałem 68%. Nie chcę być Jackowskim ale żeby ci dzisiejsi kredytobiorcy nie przeżyli takiej samej sytuacji.
Luk
7 miesięcy temu
Ceny mieszkań są wysokie nominalnie,ale realnie biorąc pod uwagę wzrost płac i inflację ,już nie. Kredyt 2% czy ile tam Ludzie biorą bo gdzieś muszą mieszkać,nie maja innej opcji w tym momencie,nie chcą jechać za granicę kosztem rozląki ,to ich decyzja . Mają czekać i się słuchać was , że to głupota ? Zagwarantujecie im ,że za kilka lat metr nie osiągnie 20 tyś ?
Kaśka
7 miesięcy temu
Kredyt 2% taaa mieszkania nie można sprzedać lub wynająć, nie może nikt w nim mieszkać tylko osoby zadeklarowane ,a po kilku latach to nie będzie 2%
Free
7 miesięcy temu
Kraj przyfrontowy więc skąd takie ceny?
...
Następna strona