Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PRC
|
aktualizacja

Rektorzy akademiccy oburzeni. Mówią o naruszaniu autonomii uczelni

253
Podziel się:

To nie decyzje władz uczelni są przyczyną zwiększenia ryzyka zarażenia przez protesty, ale "wzburzenie i obawy wywołane rozstrzygnięciem Trybunału Konstytucyjnego oraz wypowiedziami przedstawicieli rządu uderzającymi w prawa kobiet" - piszą rektorzy szkół akademickich.

Rektorzy akademiccy oburzeni. Mówią o naruszaniu autonomii uczelni
Uniwersytet Warszawski (Wikimedia Commons, Tilman2007 CC BY-SA 4.0 wikimedia)
bEJrBakB

Rektorzy akademicy ze stanowczością odpowiedzieli na zarzuty przedstawicieli rządu dotyczące ustanowienia godzin rektorskich w czasie protestu kobiet.

"Za oburzające uznajemy obciążanie rektorów odpowiedzialnością za spowodowanie wśród studentów zwiększenia ryzyka zarażenia wirusem SARS-CoV-2. Przyczyną obywatelskiego protestu licznych członkiń i członków wspólnot akademickich nie są decyzje władz uczelni o ustanowieniu godzin wolnych od zajęć uniwersyteckich, lecz wzburzenie i obawy wywołane rozstrzygnięciem Trybunału Konstytucyjnego oraz wypowiedziami przedstawicieli rządu uderzającymi w prawa kobiet" - napisał prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk oświadczaniu Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

bEJrBakD

Rektorzy odnieśli się również do kontrowersyjnych wypowiedzi Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, który groził, że podejmowane będą "wszelkie niezbędne decyzje (…), które będą niestety wychodziły naprzeciw brakowi odpowiedzialności rektorów w tym zakresie".

Rektorzy uznali taką narrację za naruszającą autonomię uczelni. Jak podkreślili, środki publiczne, z których finansowane są badania naukowe i edukacja młodzieży, powinny być przyznawane wyłącznie w oparciu o kryteria merytoryczne.

Zobacz także: Strajk Kobiet. Joanna Scheuring-Wielgus: atak ludzi niezrównoważonych
bEJrBakJ

"Używanie finansów publicznych do wymierzania „kar” uczelniom, które podjęły decyzje zgodnie z prawem i swoją autonomią, uznajemy za gorszący przejaw zapomnienia, że pieniądze polskiego podatnika powinny służyć wszystkim uprawnionym podmiotom, a nie tylko tym, które znajdują uznanie w oczach władzy" - czytamy w piśmie.

Prof. Mężyk przypomniał również, że tego typu naciski na uczelnie były domeną autokratycznych władz komunistycznego rządu.

bEJrBakK

"Mając w pamięci miniony szczęśliwie czas, kiedy władze komunistyczne poddawały polskie uniwersytety presji ideologicznej, uważamy, że byłoby wielkim błędem ponownie próbować wykorzystać nadzór nad uczelniami dla politycznego nacisku na rektorów i wspólnoty akademickie" - pisze przewodniczący KRASP.

Rektorzy akademiccy wezwali rząd do niezwłocznego znalezienia pokojowych dróg wyjścia z sytuacji, w jakiej znalazło się polskie społeczeństwo po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJrBale
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(253)
Mark Xyva
12 miesięcy temu
Tu chodzi o WOLNOŚĆ SŁOWA. Politruki w stylu sowieckim (przedstawiający sie jako naukowcy) chcą karać za NIEPOPRAWNIE POLITYCZNIE myślenie. Na to nie ma zgody. BRAWO Panie Ministrze!!!
dan
12 miesięcy temu
tacy studenci i studentki jakie uczelnie. Zawsze to mówiłem. Ile polskich uczelni jest w 100 światowych rankingów? Ile nagród Nobla otrzymaliśmy w ostatnich 50 latach z chemii, matematyki, fizyki, biologii? Podobnie jest z polskimi klubami piłkarskimi. Ekscytuje się tym wąska grupa, która czasem robi zadymy i tak jest z tymi ludźmi na ulicach...Ten sam poziom. Upadła nauka, upadły obyczaje...
pk
12 miesięcy temu
Tak to jest jak Czarnek bierze się do roboty za to, za co nie powinien się brać.
bEJrBalf
Bodzio
12 miesięcy temu
Pierwsza polska uczelnia w rankingu międzynarodowym jest w ostatniej pięćsetce. Czas wreszcie to towarzystwo oczyścić ze złogów komunizmu. Wygonić to cale pseudo profesorstwo co to nie potrafi sie zachować. Minimum kultury osobistej obowiązuje.
Bodzio
12 miesięcy temu
Nasza nauka jest na rynsztokowym poziomie. Jeśli wychodzi pani profesor i klnie publicznie jak szewc to to powinien być jej ostatni dzien na uczelni. Potrzeba ludzi w budowlance tam moze sie wyzyc.
...
Następna strona