Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Progi dochodowe w 500+? Ministerstwo Finansów stawia sprawę jasno

83
Podziel się:

Ministerstwo Finansów nie pracuje nad zmianami w zasadach funkcjonowania programów socjalnych, w tym w programie 500 plus - poinformował resort w czwartek. Wiceminister Artur Soboń stwierdził w rozmowie z serwisem gazeta.pl, że do sztandarowego programu mogłyby być wprowadzone progi dochodowe.

Progi dochodowe w 500+? Ministerstwo Finansów stawia sprawę jasno
Artur Soboń, wiceminister finansów, przekazał 6 października, co resort zamierza zrobić z programami socjalnymi (PAP, PAP/Piotr Nowak)

- W programie 500 plus mogłyby być progi dochodowe - powiedział na początku tygodnia wiceminister finansów Artur Soboń w Porannej Rozmowie Gazeta.pl.

Progi dochodowe w 500 plus?

W czwartek resort uciął jednak spekulacje w tej sprawie. "Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac nad zmianami w zasadach funkcjonowania programów socjalnych, w tym m.in. w rządowym programie Rodzina 500 plus" - poinformował resort finansów w komunikacie.

Wiceszef Ministerstwa Finansów jednocześnie zaznaczył:

Nie pracujemy nad wprowadzeniem progów dochodowych ani nie planujemy prowadzenia takich prac w programie Rodzina 500 plus, jak sugerują niektóre media - wyjaśnił Soboń cytowany w komunikacie.

"Jak wielokrotnie mówiłem: rząd nie zejdzie z drogi aktywnej i ambitnej polityki społecznej, pomocy rodzinie i wsparcia potrzebujących" - dodał. Zapewnił, że zarówno w tegorocznym, jak i przyszłorocznym budżecie są zabezpieczone pieniądze na ten cel.

Pytania o progi dochodowe pojawiły się w kontekście dużych wydatków państwa na programy socjalne. - Jakie wydatki są zbyt rozbuchane? Środki na samorządy? Na politykę prorodzinną? Na programy osłonowe? To są wydatki zbyt rozbuchane? - pytał Soboń w rozmowie z gazeta.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Z recesji możemy wychodzić znacznie dłużej. Trudne scenariusze dla Polski

Waloryzacja świadczenia 500 plus. Minister Maląg nie zostawia złudzeń

Ministerstwo Finansów przypomniało w informacji prasowej, że w przyjętym przez Radę Ministrów 28 września br. projekcie ustawy budżetowej na 2023 r. zapewnione zostały środki na kluczowe programy społeczne z zakresu wspierania rodziny. Wśród nich ministerstwo wymieniło:

  • program "Rodzina 500 plus",
  • realizację świadczenia "Dobry Start" oraz rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO),
  • waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych od 1 marca 2023 r. wskaźnikiem waloryzacji na poziomie 113,8 proc.,
  • wzrost nakładów na finansowanie ochrony zdrowia
  • realizację zadań inwestycyjnych w zakresie m.in. transportu lądowego oraz kultury i ochrony dziedzictwa narodowego,
  • zwiększenie wydatków w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki.

Ostatnio nie milkną też pytania o waloryzację świadczenia wychowawczego. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg niejednokrotnie zaprzeczała, aby rząd miał pracować nad zmianą jego wysokości. Podczas ostatniej rozmowy z "Faktem" szefowa resortu podała po raz kolejny, że nie przewiduje takiej możliwości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(83)
WYRÓŻNIONE
Ooo
2 lata temu
Niech najpierw zrobią próg jakiegokolwiek dochodu, czyli kasę dostaje ten, który pracuje, a nie pasożyty żyjące tylko z socjala
Swiety
2 lata temu
Powiedzcie że skarbiec robi się pusty bo ile można rozdawać i drukować.
gorszy sort
2 lata temu
Skoro zaprzeczają, to znaczy że jest dokładnie na odwrót..... A tak na marginesie....progi byłyby jak najbardziej ok.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (83)
Bożena
2 lata temu
Jak już słyszę po raz kolejny w sondzie ulicznej TVP, że 500+ każda zapytana mamusia przeznacza na zajęcia pozalekcyjne i hobby swoich maluszków to mi się niedobrze robi...
Bożena
2 lata temu
Jak już słyszę po raz kolejny w sondzie ulicznej TVP, że 500+ każda zapytana mamusia przeznacza na zajęcia pozalekcyjne i hobby swoich maluszków to mi się niedobrze robi...
Pfff
2 lata temu
Divida et impera. Już tu skaczą skaczą sobie do oczu. A nie widzą gdzie i do kogo pieniądze szerokim strumieniem płyną.
mieszkaniec z...
2 lata temu
Jakie progi prawdziwych biorcow PINCET PLUS to nie dotyczy. Szwagrostwo mają tylko 10-ć dzieci bo 2-je im umarło. Jedno na wodogłowie a drugie na rozszczepiony kręgosłup. Szkoda, bo jak mówi szwagier było by tysiaka na miesiąc więcej. Szwagierka miała jeszcze kilka poronień ale dokładnie to nie wie ile. KILKA może 4 albo 5 nie pamięta dokładnie. Szwagrostwo są wielbicielami Białej Damy i jak to szwagier mówi że nareszcie przestali się martwić skąd by tu wziąść na codzienną flaszke, a szwagierka dodaje że, druga flaszka też nie zawadzi. Mają spokój i nie muszą pracować. Bywają dni że starsze dzieci przywożą mame taczkami od drogi do domu bo już nie może dojść na własnych nogach. Szwagierka mówi że na utrzymanie rodziny wydają do 50 złotych na tydzień a resztę kosztów ponosi Opieka Społeczna. Oprócz tego zbierają wszystko z okolicznych domów co tylko im w ręce wpadnie. Sąsiedzi mówią że strach zostawić buty pod drzwiami, suszącą się pościel na sznurach, a nawet niedomknięte okienko w piwnicy.
Anna
2 lata temu
czyli PIS straszył ze jak ci inni niedobrzy wygrają to zabiora 500+ a tu proszę jednak oni chcą nam zabrać 500+
...
Następna strona