Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Robotyzacja w firmach przyspiesza. Co dziesiąta osoba zna kogoś, komu robot zabrał pracę

24
Podziel się:

W 2021 roku liczba robotów przemysłowych zainstalowanych w europejskich fabrykach wzrosła o 24 proc., a w Polsce aż o 56 proc. Ludzie widzą te zmiany, a 12 proc. pracowników zna kogoś, kto w ciągu ostatniego roku stracił pracę z powodu robotyzacji - wynika z badania "Barometr Polskiego Rynku Pracy".

Robotyzacja w firmach przyspiesza. Co dziesiąta osoba zna kogoś, komu robot zabrał pracę
Co dziesiąta osoba zna kogoś, komu robot zabrał pracę (Adobe Stock, THINK b)

Badanie przygotowane przez firmę Personnel Service wykazało, że niemal co czwarty pracownik w ciągu ostatnich dwóch lat zauważył w swojej firmie przyspieszającą automatyzację lub robotyzację. To o 4 pkt proc. mniej niż w badaniu z listopada 2022 r., ale o 7 pkt proc. więcej niż rok wcześniej.

Ekspert rynku pracy Krzysztof Inglot, cytowany we wtorkowej informacji, zwraca uwagę, że przyspieszenie automatyzacji widać też w raporcie Międzynarodowej Federacji Robotyki "World Robotics 2022". - Wykazał on, że w 2021 roku instalacja nowych robotów przemysłowych wzrosła o 24 procent w Europie, a w Polsce aż o 56 procent - wylicza Inglot.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 25 proc. ostatniej pensji. Taką emeryturę dostaną dzisiejsi 40-latkowie. "Trzeba zmienić myślenie"

Roboty zastępują ludzi

I dodaje, że choć wdrożenie automatyzacji to proces kosztowny, to firmom opłaca się podjęcie tego wysiłku w perspektywie długoterminowej. Według niego pracownicy muszą się przygotować na tę rewolucję.

Według badania Personnel Service Polacy dostrzegają przyspieszającą automatyzację i robotyzację, ale też jej konsekwencje - 12 proc. pracowników zna kogoś, kto w ciągu ostatniego roku w wyniku automatyzacji wdrożonej w firmie stracił pracę. Doświadczenie utraty pracy na rzecz robota częściej na swoim koncie mają osoby młodsze: 19 proc. osób w grupie wiekowej 18-24 lata w porównaniu do 11 proc. 45-54-latków oraz 7 proc. osób powyżej 55. roku życia. Z powodu przyspieszającej automatyzacji pracy 51 proc. badanych pracowników deklaruje, że planuje zdobywać nowe umiejętności.

Trzeba się douczać

Co czwarta firma w Polsce przeprowadza aktualnie automatyzację lub robotyzację, a gotowych na jej wdrożenie jest 53 proc. przedsiębiorstw. "Tam, gdzie automatyzacja i robotyzacja będą coraz mocniej wkraczały na rynek pracy, kluczowe są szkolenia i zdobywanie nowych umiejętności przez pracowników" - czytamy w opracowaniu.

47 proc. firm. planuje szkolenia z zakresu obsługi nowych systemów i maszyn. Dodatkowo, niemal co czwarty pracodawca przekwalifikuje osoby, którym robot zabierze pracę. Tlyko 3 proc. przedsiębiorców nie planuje szkoleń dla pracowników i ich przekwalifikowania w związku z możliwym wdrożeniem automatyzacji lub robotyzacji.

Badanie przeprowadzone zostało 6-9 lutego na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna metodą CAWI. Przebadano 1106 pracowników w wieku od 18. lat wzwyż oraz 317 firm.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(24)
NET.
rok temu
Praca to współczesne niewolnictwo . System każe pracować tylko po to żeby zapłacić rachunki i podatki !
kątem/oka /
rok temu
..... taki jest nasz nowoczesny świat / .. a w nim i roboty .., będą i takie ... co pójdą ,, pojada na zakupy i i pomajstrują z żoną właściciela .. na tylnym siedzeniu
wycyckany rob...
rok temu
niektórzy się z tego cieszą - jak najszybciej zastąpić urzędasów robotami marzenie
Z Podkarpacia
rok temu
Bogaci żeby mieć więcej na biednych nasłali roboty aby ich pozbawić pracy....to lewacka rewolucja przemysłowa w skrócie ...popierana w Davos globalistyczny sen o potędze bogaci nie chcą się dzielić z biednymi ....tylko zapomnieli o jednym że roboty tych produktów nie kupią bo kij ma dwa końce
Młody
rok temu
Roboty zostaną opodatkowane stawką wprost proporcjonalną do jego wydajności pomnożoną przez ilość pracowników których zastępuje.....i skończy się dyskryminacja ludzi
...
Następna strona