Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
23.10.2020 15:33

Rodzi się coraz mniej dzieci. Statystyki najgorsze od 15 lat

Program 500+ miał poprawić demografię poprzez wzrost liczby narodzin. Najnowsze statystyki pokazują, że dzieci rodzi się coraz mniej. Deficyt demograficzny na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy przekroczył 50 tys.

Podziel się
Dodaj komentarz
Rodzi się w Polsce coraz mniej dzieci.

Gdy w kwietniu 2016 roku rząd uruchamiał program 500+ uzasadniał to m.in. potrzebą wsparcia rodzin, by te miały więcej dzieci. Miała to być odpowiedź m.in. na zachodzące od lat zmiany demograficzne, które sprawiają, że w społeczeństwie jest coraz więcej ludzi starszych, na których emerytury pracuje coraz mniej ludzi młodych.

Początkowo w statystykach GUS widać było rosnącą liczbę urodzeń, na co zwracali uwagę przedstawiciele partii rządzącej. Od początku 2018 roku widać jednak zwrot w raportach, które pokazują, że sumując urodzenia z kolejnych 12 miesięcy, od początku 2018 roku trend jest spadkowy.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy (do września) urodziło się w Polsce 362,2 tys. dzieci. To wynik najgorszy od sierpnia 2005 roku, czyli od 15 lat. Gdy program 500+ wchodził w życie, roczna suma urodzeń była na poziomie prawie 373 tys.

Podatek handlowy wykończy hipermarkety? "Niektóre tego nie udźwigną"

Trendu spadkowego nie odwróciło nawet poszerzenie programu 500+ na wszystkie dzieci. Jak zauważa Rafał Mundry, według ustawy o 500+ obecnie powinno się rodzić rocznie około 380 tys. dzieci. Jest ich prawie 18 tys. mniej.

Jednocześnie systematycznie rośnie liczba zgonów. Według najnowszych statystyk GUS w ostatnich 12 miesiącach zmarło w Polsce 413,4 tys. ludzi. Porównując to z liczbą narodzin łatwo wyliczyć, że deficyt demograficzny wynosi około 51 tys. w skali roku.

Co na to rząd? Najprawdopodobniej nie będzie zaskoczony, ani zawiedziony skutecznością programu 500+ w kontekście danych o narodzinach. W rządowym sprawozdaniu z realizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wskazał ostatnio, że celem programu 500+ nie jest i nigdy nie było zwiększenie liczby urodzeń.

Z opracowania GUS wynika, że na koniec września ludność Polski liczyła około 38 mln 351 tys. osób. Tym samym zmniejszyła się o około 32 tys. w porównaniu z końcem ubiegłego roku.

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku zmarło około 1 tys. niemowląt (dzieci w wieku poniżej 1 roku życia). To o około 100 mniej niż przed rokiem. Współczynnik wyrażający liczbę zgonów niemowląt na 1000 urodzeń żywych wyniósł 3,5 proc. i był o 0,3 pkt. niższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, gus, narodziny, liczba dzieci, zgony, demografia
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-10-2020

HDIKJa się dziwię, że w ogóle jeszcze się rodzą, żyjemy w Talibanie gdzie starcy, którym już nic nie staje i kobiety po menopauzie decydują o życiu … Czytaj całość

23-10-2020

Lek laglupote pisiorowPrzecież jest 500 plus.. Przecież mogą się rodzic zdeformowane bezczaszkowe istoty umierające podczas porodu i zabijające swoją mamę... Przecież mogą … Czytaj całość

23-10-2020

PDWyż powojenny zaczyna umierać, nieliczni przedwojenni umierają z racji wieku na potęgę. Wyż lat '80 - wywalony za granicę. Mieszkań i pracy - … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (81)