Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Rodzi się coraz mniej dzieci. Statystyki najgorsze od 15 lat

89
Podziel się:

Program 500+ miał poprawić demografię poprzez wzrost liczby narodzin. Najnowsze statystyki pokazują, że dzieci rodzi się coraz mniej. Deficyt demograficzny na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy przekroczył 50 tys.

Rodzi się coraz mniej dzieci. Statystyki najgorsze od 15 lat
Rodzi się w Polsce coraz mniej dzieci.

Gdy w kwietniu 2016 roku rząd uruchamiał program 500+ uzasadniał to m.in. potrzebą wsparcia rodzin, by te miały więcej dzieci. Miała to być odpowiedź m.in. na zachodzące od lat zmiany demograficzne, które sprawiają, że w społeczeństwie jest coraz więcej ludzi starszych, na których emerytury pracuje coraz mniej ludzi młodych.

Początkowo w statystykach GUS widać było rosnącą liczbę urodzeń, na co zwracali uwagę przedstawiciele partii rządzącej. Od początku 2018 roku widać jednak zwrot w raportach, które pokazują, że sumując urodzenia z kolejnych 12 miesięcy, od początku 2018 roku trend jest spadkowy.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy (do września) urodziło się w Polsce 362,2 tys. dzieci. To wynik najgorszy od sierpnia 2005 roku, czyli od 15 lat. Gdy program 500+ wchodził w życie, roczna suma urodzeń była na poziomie prawie 373 tys.

Zobacz także: Podatek handlowy wykończy hipermarkety? "Niektóre tego nie udźwigną"

Trendu spadkowego nie odwróciło nawet poszerzenie programu 500+ na wszystkie dzieci. Jak zauważa Rafał Mundry, według ustawy o 500+ obecnie powinno się rodzić rocznie około 380 tys. dzieci. Jest ich prawie 18 tys. mniej.

Jednocześnie systematycznie rośnie liczba zgonów. Według najnowszych statystyk GUS w ostatnich 12 miesiącach zmarło w Polsce 413,4 tys. ludzi. Porównując to z liczbą narodzin łatwo wyliczyć, że deficyt demograficzny wynosi około 51 tys. w skali roku.

Co na to rząd? Najprawdopodobniej nie będzie zaskoczony, ani zawiedziony skutecznością programu 500+ w kontekście danych o narodzinach. W rządowym sprawozdaniu z realizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wskazał ostatnio, że celem programu 500+ nie jest i nigdy nie było zwiększenie liczby urodzeń.

Z opracowania GUS wynika, że na koniec września ludność Polski liczyła około 38 mln 351 tys. osób. Tym samym zmniejszyła się o około 32 tys. w porównaniu z końcem ubiegłego roku.

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku zmarło około 1 tys. niemowląt (dzieci w wieku poniżej 1 roku życia). To o około 100 mniej niż przed rokiem. Współczynnik wyrażający liczbę zgonów niemowląt na 1000 urodzeń żywych wyniósł 3,5 proc. i był o 0,3 pkt. niższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(89)
8888
2 lata temu
Jak by przewidzieli covid dali by 2300+ :D, argument że w środku pandemii umiera więcej niż się rodzi jest śmieszny, świadczy o totalnej bezmyślności gościa.
jol
2 lata temu
KRAJ PATALOGII INIESPRAWIEDLIWOŚCI SPOŁECZNEJ
jol
2 lata temu
A według wyliczeń wysokości emerytury ZUS bierze srednią wieku 83 lata, przez co emerytury sa tak niskie. Gdzie tu rzetelność? Gdzie sprawiedliwość? Gdzie prawo i sprawiedliwość?
redek
3 lata temu
a może pomysł z przedwojennych Niemiec- małżeństwo dostaje od państwa kredyt. Wystarczający na mieszkanie. Do spłaty. Po urodzeniu pierwszego dziecka umarzane jest 25% kredytu, po drugim 50% itd, po urodzeniu czwartego kredyt całkowicie jest umorzony.
Unodue
3 lata temu
Ja bym się chciała dowiedzieć jak na liczbę urodzeń ma wpływ liczba kobiet w wieku, kiedy te dzieci mogą urodzić, gdyż jak wiadomo to jest punkt wyjścia. Jeśli jest coraz mniej młodych kobiet, to niestety liczba urodzeń będzie spadać choćby nie wiem ile pieniędzy na ten cel przeznaczać. I tak będzie nas coraz mniej.
...
Następna strona