Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|
aktualizacja

Rosja może na chwilę odetchnąć. Uniknęła "technicznego bankructwa"

Podziel się:

Odsetki od rosyjskich obligacji zostały opłacone w dolarach i już trafiły do posiadaczy tych papierów – podał w czwartek Reuters, powołując się na źródła rynkowe. To oznacza, że Rosji udało się zażegnać kryzys, ale tylko na chwilę, bo ze spłatą kolejnych należności w dolarach Kreml może mieć jeszcze większy problem.

Rosja może na chwilę odetchnąć. Uniknęła "technicznego bankructwa"
Rosja w swojej historii tylko raz całkowicie nie spłaciła długu zagranicznego. Miało to miejsce w 1918 r. (East News, BARTEK SYTA)

Według Reutersa JP Morgan, czyli bank zajmujący się obsługą płatności od rosyjskich obligacji, uzyskał przelew od rosyjskiego rządu i przesłał go do posiadaczy obligacji.

"Odsetki od rosyjskich obligacji, których płatność przypadała na 16 marca, zostały opłacone w dolarach i już trafiły do posiadaczy tych papierów" - poinformowała w czwartek Agencja Reutersa.

To oznacza – według Reutersa – że Rosji udało się uniknąć bankructwa mimo sankcji, jakie zostały nałożone na ten kraj po tym, jak napadł on na Ukrainę.

Ministerstwo Finansów przyznaje, że sankcje są sporym obciążeniem

Rosja zapłaciła wymagane należności w dolarach, choć jeszcze kilka dni temu prezydent Władamir Putin powiedział, że wierzyciele w "nieprzyjaznych" krajach (tj. tych, które nałożyły sankcje) powinni być spłacani w rublach, a nie w walutach obcych.

Rosyjskie Ministerstwo Finansów przyznawało wprost, że "będzie obsługiwać i spłacać długi państwowe w całości i na czas, ale płatności mogą być utrudnione przez międzynarodowe sankcje".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Putin wciąga Białoruś w wojnę? "Łukaszenka boi się tego jak ognia"

Kolejne problemy przed Rosją

Rosji się tym razem udało spłacić wymaganą należność w dolarach, ale to dopiero początek problemów. Z następną spłatą już może się to nie udać. Chodzi o to, że większość rosyjskich rezerw finansowych w wysokości 640 mld dolarów została zamrożona przez Zachód w odpowiedzi na agresję wobec Ukrainy.

Jeżeli Rosja nie spłaci swoich zobowiązań, to co wtedy? Polski Instytut Ekonomiczny w swojej analizie podkreśla, że techniczne bankructwo nie oznacza, że Rosja przestanie wypłacać świadczenia emerytalne czy wynagrodzenia dla sektora publicznego – państwo będzie dalej w stanie regulować zobowiązania w krajowej walucie. Wierzyciele Rosji prawdopodobnie rozpoczną postępowanie w sądzie arbitrażowym, co może prowadzić do zajęcia zamrożonych aktywów zagranicznych Rosji, ale to będzie trwało.

Rosja w swojej historii tylko raz całkowicie nie spłaciła długu zagranicznego. Miało to miejsce w 1918 r. po rewolucji bolszewickiej (1917), kiedy nowy reżim całkowicie anulował długi zaciągnięte w czasach caratu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP