Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na dotychczasowym poziomie. Wynoszą one:
- stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej;
- stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej;
- stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej;
- stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Stopy procentowe w Polsce
Po październikowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Na początku września ruch RPP był bardziej zdecydowany. Instytucja, której przewodniczy Adam Glapiński, szef Narodowego Banku Polskiego, obniżyła wówczas stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Jeszcze przed wyborami ich łączny spadek wyniósł więc 100 pb.
Od września 2022 r. RPP utrzymywała stopy na najwyższym od ponad 20 lat poziomie (referencyjna 6,75 proc.), po 11 z rzędu podwyżkach łącznie o 665 pb. Było to najszybsze tempo podwyżek stóp w historii RPP.
Pierwsza taka decyzja RPP od lat
Listopadowa decyzja RPP jest istotna z co najmniej trzech powodów. Po pierwsze Rada wyraża głos po raz pierwszy po wyborach, które najprawdopodobniej doprowadzą do utraty władzy przez obóz Zjednoczonej Prawicy. Po drugie sytuacja, w której to nie obecny obóz władzy będzie rządził ma miejsce po ośmiu latach - po raz pierwszy od roku 2016.
Po trzecie zaś oprócz decyzji w sprawie samych stóp rynek pozna pierwsze założenia dotyczące listopadowej projekcji inflacji. Dokument, który najprawdopodobniej zostanie opublikowany w przyszłym tygodniu pozwoli ocenić, jak jak będzie przebiegał rozwój gospodarczy Polski zdaniem ekspertów NBP.