Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Rynek pracy ponownie się rozkręca. BIEC: rosną szanse na zatrudnienie

4
Podziel się

Wydaje się, że czarne scenariusze prognozujące istotny wzrost bezrobocia w wyniku lockdown’u i związanej z nim recesji nie zrealizują się - oceniają eksperci BIEC. Sześć z siedmiu badanych czynników oddziałuje obecnie w kierunku spadku bezrobocia.

Rynek pracy ponownie się rozkręca. BIEC: rosną szanse na zatrudnienie
W urzędach pracy nie brakuje ludzi poszukujących zajęcia. (money.pl, Rafal Parczewski)
bErXzDIR

Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) co miesiąc wylicza Wskaźnik Rynku Pracy (WRP). Ma on za zadanie informować z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia w Polsce. We wrześniu wartość indeksu spadła o niespełna 2 punkty, co sugeruje możliwość zmniejszenia liczby bezrobotnych.

Skala zmian była mniejsza niż przed miesiącem, ale większa niż przed dwoma miesiącami. Tym samym wskaźnik osiągnął wartość z marca, gdy koronawirus dotarł do naszego kraju.

bErXzDIT

"Wydaje się, że czarne scenariusze prognozujące istotny wzrost bezrobocia w wyniku lockdownu i związanej z nim recesji nie zrealizują się" - oceniają eksperci BIEC.

Zobacz także: UOKiK kara banki. "Będziemy wspierać klientów"

Wskazują, że w znacznym stopniu przyczyniło się do tego w miarę szybkie otwarcie gospodarki. Nie bez znaczenia jednak jest świadomość przedsiębiorców co do stanu zasobów siły roboczej, niskiego współczynnika aktywności zawodowej i trudności ze znalezieniem pracowników.

bErXzDIZ

Warto zauważyć, że stopa bezrobocia ogłaszana przez GUS od trzech miesięcy utrzymuje się na poziomie 6,1 proc. Z kolei bezrobocie zgodne z metodyką Międzynarodowej Organizacji Pracy, w drugim kwartale, podobnie jak w pierwszym wyniosło 3,1 proc. To sugeruje raczej na problemy z niedoborem efektywnej podaży pracy.

Z badania BIEC wynika, że aktualnie sześć z siedmiu zmiennych oddziałuje w kierunku spadku stopy bezrobocia i tym samym poprawy sytuacji na rynku pracy. Jedynie niepokoić mogą wartości dotyczące zwolnień grupowych.

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy wzrosła w ujęciu miesięcznym o 2 proc. Były to jednak znacznie mniejsze wzrosty niż odnotowane w okresie kwiecień - czerwiec.

bErXzDJa

Mniej pesymistyczne są też prognozy menedżerów przedsiębiorstw przemysłowych dotyczących planów redukcji wielkości zatrudnienia. Obecnie w bardzo niewielkim stopniu przeważa odsetek firm, które w najbliższym czasie chcą ograniczać zatrudnienie.

W efekcie - zdaniem ekspertów BIEC - rosną szanse na znalezienie zatrudnienia. O tym świadczą wielkości odpływu z bezrobocia z tytułu podjęcia zatrudnienia (wzrost o 6 proc. w porównaniu do lipca) czy liczba ofert pracy rejestrowanych w urzędach.

Wprawdzie w sierpniu w porównaniu do lipca odnotowano spadek ofert pracy trafiających do PUP-ów o 10 proc., ale ich napływ był dwukrotnie większy niż w kwietniu. Eksperci zauważają, że liczba rejestrowanych nowych ofert pracy zbliżyła się także do wartości odnotowywanych w okresie wakacyjnym ubiegłego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErXzDJu
gospodarka
wiadomości
praca
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
JANNN
10 miesięcy temu
Komentarz pisany pod dyktando PIS
nina
10 miesięcy temu
ludzie już się nawet nie rejestrują bo po co
nina
10 miesięcy temu
praca jest na akordzie 2,59 zł brutto od zrobienia 20 szt
bErXzDJv
robot
10 miesięcy temu
Wczoraj czytałem odwrotne prognozy ....