Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rywalizacja USA-Chiny kłopotliwa dla Niemców. Berlin coraz bardziej powiązany gospodarczo z Pekinem

Stany Zjednoczone i Chiny coraz ostrzej ze sobą rywalizują, a Niemcom trudno jednoznacznie opowiedzieć się po którejś ze stron - komentuje "Wall Street Journal". Dla naszych zachodnich sąsiadów Państwo Środka to bowiem coraz ważniejszy partner handlowy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
Berlin stał się w ostatnich latach coraz bardziej powiązany gospodarczo z Chinami

O artykule w "WSJ" pisze Polska Agencja Prasowa. Amerykański dziennik komentuje, że ze wszystkich rozwiniętych państw poza Azją Niemcy mogą stracić na konflikcie handlowym USA-Chiny najwięcej.

"Obecna niechęć Niemiec do opowiedzenia się po jednej ze stron osłabia szersze wysiłki Europy na rzecz stworzenia zjednoczonego frontu wobec Chin, pomniejszając siłę bloku w kształtowaniu nowej globalnej układanki" - ocenia gazeta.

Stany Zjednoczone pomogły zbudować współczesne Niemcy. Od końca drugiej wojny światowej oba kraje łączą wspólne wartości, a amerykański rynek pozostaje kluczowy dla Niemiec. Z drugiej jednak strony ostatnie 20 lat to okres wzrastającego znaczenia Chin dla niemieckiej gospodarki - pisze "WSJ".

Obejrzyj też: Kto odpowiedzialny za wirusa? Konflikt na linii USA-Chiny

Zwłaszcza że Niemcy żyją z eksportu. Około 28 proc. miejsc pracy w Niemczech jest bezpośrednio lub pośrednio związanych z eksportem, a w produkcji - aż 56 proc. W niektórych branżach Chiny już są dla naszego zachodniego sąsiada najważniejszym rynkiem, jeśli chodzi o eksport.

Tak jest w przypadku motoryzacji. Volkswagen sprzedaje do Państwa Środka połowę swojej produkcji. Dlatego Niemcy zachowują się wobec Pekinu w bardzo dyplomatyczny sposób i oceniają te relacje za równie ważne, co kontakty z USA.

"WSJ" dodaje jednak, że prywatnie dla szefów wielu niemieckich firm silne relacje handlowe z Chinami to pewien problem. Skarżą się na chińską biurokrację, wymuszanie transferu technologii, subsydiowanie tamtejszych firm przez państwo i protekcjonistyczne bariery.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: niemcy, wojna handlowa usa-chiny, gospodarka, polityka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-06-2020

lBolekChcą być w NATO ale nie wydawać na zbrojenia, gadają o potrzebie solidarności w EU, a gaz chcą kupować od Rosji i handlować wolą z Chinami niż EU i … Czytaj całość

26-06-2020

PolakNiemcy róbcie tak dalej a już wkrótce Polska zajmie wasze miejsce z pomocą USA 🇺🇸 i nie jestem sympatykiem PiS żeby nie było

26-06-2020

etwwNiemcy są po stronie Chin i Rosji. Dlatego USA ma z nimi problem. My z nimi również mamy problem więc zachodzi tu spójność interesu. Dlatego USA … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (47)