Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Rząd chce powołać centrum lobbingowe w Brukseli. Za polskimi przedsiębiorcami mają się wstawić... polscy przedsiębiorcy

30
Podziel się:

Business Poland House - tak miałby się nazywać polski "hub lobbingowy" w europejskiej stolicy. Rząd chce dać polskim firmom "odpowiedni instrument", ale chce, by to głównie przedsiębiorcy walczyli o swoje interesy w Brukseli.

Rząd chce, by firmy lobbowały w Brukseli za swoje pieniądze. By było łatwiej, stworzy im "hub"
Rząd chce, by firmy lobbowały w Brukseli za swoje pieniądze. By było łatwiej, stworzy im "hub" (Fotolia)

- To ma być impuls dla większej aktywności i obecności polskich przedsiębiorców w Brukseli. Chodzi o stworzenie instrumentu, dzięki któremu polskie firmy będą mogły skuteczniej chronić swe interesy i zyskać nowe szanse rozwoju - mówi PAP wiceszef resortu przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa.

- Polscy przedsiębiorcy powinni dojrzeć do aktywniejszej obecności w UE, także w wymiarze lobbingowym. Im silniejsza reprezentacja polskich firm w stolicy UE, tym ich głos będzie lepiej słyszalny - dodaje wiceminister.

Obecnie, jak uważa Ociepa, z polskim lobbingiem w unijnej stolicy najlepiej nie jest. - W Brukseli lobbingiem zajmuje się 68 Polaków, z Niemiec jest tu 1400 osób. Według różnych badań Polska zajmuje w najlepszym wypadku - 13., a w najgorszym 20. miejsce, jeśli chodzi o aktywność lobbingową w Brukseli - mówi PAP wiceminister.

- Pewną lekcję musi odrobić też polski biznes, polscy przedsiębiorcy i to oni powinni być bardziej obecni w Brukseli - dodaje Ociepa. Wiodącą rolę w "lobbingowym hubie" mają odegrać państwowe spółki, na przykład Giełda Papierów Wartościowych. PAP przypomina jednak, że z nieoficjalnych informacji wynika, że nie wszystkie firmy chcą w Brukseli lobbingować na swój koszt. Ma to wynikać z tego, że podobne działania są w Brukseli niezwykle drogie.

Zobacz także: Wciąż za mało polskich firm w Brukseli. Zobacz wideo:

Ministerstwo zapewnia jednak, że żadnego przymusu nie będzie. - Zachęcamy spółki Skarbu Państwa do zawiązania organizacji, która mogłaby ten hub lobbingowy utworzyć. One będą płacić składkę, ale to będą ich wewnętrzne ustalenia. Podmioty, które zdecydują się na utworzenie tej organizacji ustalą reguły, czyli np. składki - mówi wiceminister Ociepa.

Firmom z sektora prywatnego ma być potem przedstawiona oferta korzystania z "hubu" Business Poland House. Podstawowe usługi, jak korzystanie z biurka, mają być dla prywatnych przedsiębiorców darmowe. Jednak trzeba będzie już zapłacić za skorzystanie z sal konferencyjnych czy usług ekspertów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(30)
Jan35
5 lata temu
To jest mozliwe a nawet wskazane - ale najpierw trzeba przekonac naszych polskich europarlamentarzystow aby nie zatrudniali swoich domownikow i rodziny jako pracownikow ich biur ale aby zatrudniali prawdziwych merytorycznych ludzi do pracy na rzecz Polsi. Kiedy to bedzie ? Nie wiadomo bo kazdy polityk bez wzgledu na partie tak samo sie zachowuje ! Aby nachlapac sie kasy i ustawic rodzine do 10 pokolenia! Smutne - az serce boli !
można ?
5 lata temu
Polska - 1 Rydzyk Niemcy - 0 Rydzyków
Różowa Panter...
5 lata temu
Po co to robić takie rzeczy? Przecież ja już zacząłem pracować nad Polexitem.
piada
5 lata temu
czyli nadal są zdani na siebie ,ale będą pod kontrolą naszego państwa ,by im nie przyszło do głowy "zmienić banderę"
lobbby
5 lata temu
Niech lobbują, by Unia zablokowała naciski ambasador USA w Polsce na zmiany w liście leków refundowanych
...
Następna strona