Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Rząd luzuje przepisy ws. punktów karnych. Minister mówi wprost o przyczynie

90
Podziel się:

Punkty karne będą się kasować po roku, a nie po dwóch, wrócą też płatne kursy, na których można skasować sześć punktów raz na pół roku. Takie zmiany chce wprowadzić rząd po tym, jak niedawno zaostrzył przepisy. Minister Janusz Cieszyński przyznaje, że to z uwagi na głosy konkretnego środowiska.

Rząd luzuje przepisy ws. punktów karnych. Minister mówi wprost o przyczynie
Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński przyznaje, że złagodzenie przepisów to efekt postulatów kierowców zawodowych (Adobe Stock, Christian Schwier)

Senat na rozpoczętym w środę posiedzeniu zajmie się m.in. nowelizacją Prawa o ruchu drogowym. Przygotowany przez ministerstwo cyfryzacji projekt ma przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo pasażerów korzystających z przewozów przez tzw. taksówki na aplikację. Zostały w nim też jednak zawarte przepisy, które złagodzą zaostrzone w ubiegłym roku zasady, związane z punktami karnymi dla kierowców.

Punkty karne znów mają być usuwane po roku, a nie po dwóch, jak jest to obecnie. Do tego kierowcy maksymalnie raz na pół roku będą mogli wziąć udział w odpłatnym szkoleniu, które pozwoli zredukować sześć punktów karnych - obecnie taka możliwość została zlikwidowana.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Samochody elektryczne jeżdżą na węgiel? "To jest nietrafiony argument"

Rząd robi ukłon w stronę zawodowych kierowców

Jak podaje serwis brd24.pl, minister cyfryzacji Janusz Cieszyński tłumaczył we wtorek podczas senackiej Komisji Infrastruktury, skąd te zmiany. - Uznaliśmy, że warto przychylić się do postulatów środowisk przede wszystkim związanych z kierowcami zawodowymi, bo to ich dotknie ta regulacja - mówił Cieszyński, odnosząc się do powrotu kursów redukujących punkty.

Z kolei w kwestii usuwania zgromadzonych punktów po upływie roku, Cieszyński wyjaśniał, że wynika to z rządowych analiz, które "jasno wskazują, że odsetek kierowców, którym to grozi, jest dość niewielki".

- Mamy wszelkie powody, żeby przypuszczać, że to są właśnie zawodowi kierowcy, którzy popełniają wykroczenia. A te są bardziej związane z częstotliwością niż z tym, że to są bardzo poważne naruszenia prawa, że to są faktycznie piraci drogowi - mówił Cieszyński, cytowany przez serwis brd24.pl.

- Wydaje się, że to jest racjonalny kierunek zmian. To jest coś, co nie obniży bezpieczeństwa na drogach, a pomoże tym, którzy w ten sposób zarabiają na życie. Dla takiej osoby brak prawa jazdy to jest po prostu brak możliwości zarobkowania - przekonywał.

Mandaty w górę, wpływy do budżetu też

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku zaostrzone zostały nie tylko zasady dotyczące punktów karnych, ale wszedł też w życie nowy taryfikator mandatów. W styczniu 2022 roku maksymalna wysokość grzywny za wykroczenia drogowe została wtedy podniesiona z pięciu do 30 tys. zł, a maksymalna wysokość mandatów, jakie nałożyć może policjant - wzrosła z 500 zł do 5 tys. zł. Od 17 września ubiegłego roku natomiast wzrosła maksymalna liczba punktów karnych, jakie policja może nałożyć na kierowcę za jedno wykroczenie - z 10 do 15.

Jak wynika z danych Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, który zajmuje się poborem mandatów z terenu całej Polski, w 2022 roku policja wystawiła ponad 4 mln mandatów karnych o łącznej wartości 1,35 miliarda złotych. Mandaty na kwotę ponad 50 mln zł wystawiły też inne służby. Dla porównania, w 2021 roku policja nałożyła 4,8 mln mandatów karnych o łącznej wartości niemal 692 mln zł, a służby inne niż policja - niemal 170 tys. mandatów w łącznej kwocie ponad 43 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(90)
Jacek Wrocław...
5 miesięcy temu
Bo wybory idą i sekta obawia się o swoje zdrowie.
Milicja
5 miesięcy temu
Zlikwidować punkty! Kary zależne od dochodu!
Lolek
5 miesięcy temu
Mądrzejszy od naszych polityków jest tyko wielki Putnio.
das
5 miesięcy temu
Pan Prezes nigdy nie dostał punktów karnych. W każdej dziedzinie jest dla nas wzorem.
Yaa
5 miesięcy temu
Hasło na dziś: okno Overtona.
...
Następna strona