Notowania

Rząd zlecił raport o szkołach. Przygnębiające rezultaty

Nie sprzyja nauce krytycznego myślenia, zabija spontaniczność, nauczyciele są przeładowani programem - to tylko część wniosków o polskiej edukacji. Raport przygotowano na wniosek resortu przedsiębiorczości.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Raport wytyka Polsce XIX-wieczny model nauczania. (Fot: Krzysztof Kaniewski)

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej chcą przekazać 10 mln szkołom, by skutecznie uczyły przedsiębiorczości. W tym celu rząd zlecił przygotowanie raportu, który miał wskazać problemy polskiego systemu edukacji. I wskazał. Wnioski z niego płynące przytacza "Dziennik Gazeta Prawna.

Premier Morawiecki podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu
Strajk nauczycieli. Premier apeluje do nauczycieli

Przede wszystkim, zdaniem autorów raportu, XIX-wieczny model szkoły funkcjonujący w Polsce jest przestarzały. Krytykują też podstawę programową, która nie uczy samodzielnego myślenia.

Obejrzyj: Eksport w Polsce. Kto go napędza?

Szkoła ma też zabijać spontaniczność zakazując prób rozwiązywania problemów przed poznaniem metody rozwiązań. Do tego "lubi gotowce i zachęca do powtarzania formułek" - jak czytamy w "DGP".

Lista przewinień jest dłuższa, wiedza nie jest przekazywana interdyscyplinarnie, szkoła nie uczy analitycznego myślenia, nie jest otwarta na innowacyjność, a nauczyciele gnają z programem, bo są nim przeładowani.

Anna Zalewska wspomina, że sama w 1993 roku nie strajkowała
Strajk nauczycieli. Anna Zalewska: Ja w 1993 roku nie strajkowałam

Autorzy raportu radzą, by postawić na nowe metody nauczania. Co na to minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz? W rozmowie z "DGP" podkreśla, że większy nacisk powinien zostać położony na kreatywność i umiejętność podejmowania ryzyka. Zamiast wpisywania się w testowy klucz, uczniowie powinni też częściej współpracować w grupach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-03-2019

LeośA ta q/w Zalewska jeszcze dobiła to, co było. Dzieci pomścimy! Precz z kaczyzmem i jego sługusami!

27-03-2019

siZostanie narodowa szkoła, księża dyrektorami i świeczkę na koniec zapalimy.

27-03-2019

AleNauka religii rozwija się na całego. W przyszłym roku będzie pięć lekcji w tygodniu.

Rozwiń komentarze (866)