Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Są nowe kryteria w programie "Czyste powietrze". Będzie trudniej o dotację

25
Podziel się:

Idą zmiany w programie "Czyste powietrze". Z uchwały NFOŚiGW w tej sprawie wynika, że dofinansowanie pomp ciepła ma być przyznawane jedynie dla urządzeń z listy zielonych urządzeń i materiałów ZUM. To zmniejsza listę urządzeń, na które będzie można pozyskać pieniądze.

Są nowe kryteria w programie "Czyste powietrze". Będzie trudniej o dotację
Zmiany w "Czystym powietrzu" (zdj. ilustracyjne) (Wikimedia Commons)

W money.pl pisaliśmy już o liście ZUM (zielonych urządzeń i materiałów). Prowadzi Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB). W wykazie są urządzenia oferowane przez producentów, na które można uzyskać dotację.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: W Polsce zabraknie prądu? "To będzie katastrofa. W takim kraju możemy obudzić się za 12 lat"

Zmiany w programie "Czyste powietrze"

To istotne, ponieważ zgodnie z uchwałą zarządu NFOŚiGW z 22 lutego tylko na urządzenia z tej listy można uzyskać dofinansowanie w ramach programu "Czyste powietrze". Obecnie trwa implementacja uchwalonej zmiany w programie oraz aktualizacja regulaminu listy ZUM.

Po zakończeniu prac implementacyjnych oficjalnie zostanie opublikowane ogłoszenie zmian PPCP (program priorytetowy Czyste powietrze – przyp. PAP), a Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy prowadzący listę ZUM prześle do wszystkich podmiotów, których urządzenia są obecnie na liście ZUM informację o zmianie regulaminu oraz nowych wymogach dotyczących konieczności przedstawienia raportów z badań pomp ciepła potwierdzających parametry wskazane w etykiecie energetycznej i karcie produktu – przekazał Fundusz.

Jak zapewnia NFOŚiGW, dostarczenie dokumentów w terminie wyznaczonym przez IOŚ-PIB zapewni nieprzerwaną obecność danego urządzenia na liście ZUM. "Niedotrzymanie wyznaczonego terminu może spowodować zawieszenie dostępności danego urządzenia na Liście ZUM do czasu zakończenia weryfikacji spełniania wymagań" – wyjaśnia operator programu.

Na zmiany w "Czystym powietrzu" zanosiło się od jakiegoś czasu

W październiku 2023 r. NFOŚiGW przekazał, że do Ministerstwa Klimatu i Środowiska trafiło pismo ws. rekomendowanych zmian w programie "Czyste powietrze" odnośnie do dofinansowania wymiany źródeł ciepła na pompy ciepła. Autorzy wskazali na wykluczenie możliwości udzielania dotacji na urządzenia, których deklarowane dane techniczne nie odpowiadają rzeczywistym parametrom.

Chodziło m.in. o zamknięcie listy ZUM w zakresie pomp ciepła, czyli ograniczenia możliwości udzielania dofinansowania wyłącznie do urządzeń wpisanych na tę listę.

NFOŚiGW razem z Instytutem Ochrony Środowiska planował, aby do wniosku o wpisanie pompy ciepła na listę ZUM konieczne było dołączenie raportu z badań wykonanych w akredytowanym laboratorium, posiadającym odpowiednie certyfikaty. Kolejną rekomendacją NFOŚiGW względem dotowanych pomp ciepła było określenie, oprócz wymagań w zakresie klasy efektywności energetycznej, także wymagań w zakresie np.: stosowania naturalnego czynnika roboczego, minimalnej sprawności sezonowej dla klimatu chłodnego czy mocy akustycznej.

Eksperci wskazują, że na polskim rynku oferowanych jest wiele wyprodukowanych w Azji pomp ciepła, które nie spełniają wymagań, nie odpowiadają parametrom technicznym z opisu. Na początku września NFOŚiGW wskazywał, że nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują dofinansowanie do tych urządzeń oferowane przez fundusz.

Izba Gospodarcza Urządzeń OZE wskazywała również, że nabywcy pomp ciepła mają trudności z odróżnieniem wysokiej jakości urządzeń np. wyprodukowanych w kraju przez polskiego producenta od chińskich, które mogą nie spełniać wymagań

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(25)
WYRÓŻNIONE
Zibi
9 miesięcy temu
Nabici w pompy ciepła. Cena energii w tym roku poza limitami wynosi 1,30-1,40 zł/ kWh po doliczeniu wszystkich dodatków. Ogrzanie domu + cwu to ok. 7.000 kWh. Wychodzi 10 tys. zł. Węglem 4 tys. zł. Panele pv w nowym systemie rozliczeń to kolejne oszustwo! Ktoś jeszcze chce być eko?
Dziadek
9 miesięcy temu
Żadnych pomp ciepła!!! Węgiel i drewno .
Wkurzony
9 miesięcy temu
A może magazyn energii za 30 tys. zł? Zima pompa go wyczerpie za 1 h. A potem możecie do niego nasikać. Taka technologia
NAJNOWSZE KOMENTARZE (25)
PiotrCA
9 miesięcy temu
Skończcie bredzić o dopłatach! Przecież te dopłaty idą z naszych kieszeni!!!
PiotrCA
9 miesięcy temu
W którym miejscu pompa ciepła jest ekologiczna? Jeżeli przekalkulować straty CAŁEJ energii zasilającej (włącznie z przesyłem) to okaże się, że urządzenia elektryczne mają najniższą sprawność. Pomijając fakt, że do produkcji energii używa się gazu lub węgla...
nick
9 miesięcy temu
Publiczne pieniądze dla "zaprzyjaźnionych" firm... tak się spłaca poparcie... "praworządność"...
Mietek
9 miesięcy temu
I cyk ceny tych "dobrych" pomp 30% w górę. A potem i tak powiecie że wysokie ceny nieruchomości to wina spekulacji i kupujących hurtowo nieruchomości a nie zielonego ładu. Tiaaa jedzie mi tu czołg?
Joe
9 miesięcy temu
Chińczyk szybko dostosuje się do nowych wytycznych zresztą niektórzy już są na liście.
...
Następna strona