Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Sejm kręci nowy bat na firmy. Kary pójdą mocno w górę

9
Podziel się:

Po pandemii koronawirusa w Polsce nasilił się problem zatorów płatniczych. Mowa o nieterminowym płaceniu firm swoich należności. Prezes UOKiK od 2020 r. wszczął 108 postępowań w tej sprawie. Sejmowa Komisja Gospodarki i Rozwoju zajęła się projektem ustawy, która ma uprościć przepisy dot. walki z tym zjawiskiem. I zdecydowanie podnieść kary za spóźnione płatności - pisze "Rzeczpospolita".

Sejm kręci nowy bat na firmy. Kary pójdą mocno w górę
Tomasz Chróstny, prezes UOKiK (PAP, Radek Pietruszka)

Z zatorem płatniczym, w myśl przepisów, mamy do czynienia, gdy suma świadczeń uiszczonych po terminie z trzech kolejnych miesięcy przekracza 5 mln zł. Jeśli chodzi o przeterminowane płatności w tym roku, ta kwota wynosi 2 mln zł.

- Od 2020 roku prezes UOKiK wszczął 108 postępowań ws. zatorów płatniczych - informuje Małgorzata Cieloch, rzeczniczka Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - Wydaliśmy 35 decyzji dotyczących nadmiernego opóźniania się w spełnieniu świadczeń pieniężnych i dwa postanowienia o umorzeniu postępowania. Obecne UOKiK prowadzi 71 postępowań ws. zatorów płatniczych - dodaje, jak czytamy w czwartkowej "Rz".

Problemem tego typu postępowań, które prowadzą do nałożenia kary na spóźnionego płatnika, jest ich długość. Przeciętnie trwają 328 dni, a opóźnienia z przyczyn niezależnych od UOKiK wynoszą 62 dni.

UOKiK zyska nowe narzędzia do walki z nierzetelnymi płatnikami

- Projekt przewiduje m.in. wprowadzenie instytucji tzw. wezwań miękkich, czyli możliwości wystąpienia do przedsiębiorcy bez wszczynania postępowania. Pozwoli to na szybką reakcję na wykryty zator i da przedsiębiorcy możliwość uregulowania zaległości i poprawy kultury płatniczej - wyjaśnia Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Szef urzędu w rozmowie z "Rz" dodaje, że nowelizacja, nad którą teraz pracuje sejmowa komisja, wprowadza nowy wzór na wysokość kary maksymalnej. - Przyszły model karania ma m.in. umożliwić nam wzięcie pod uwagę przy wymiarze sankcji okoliczności łagodzących i obciążających w konkretnej sprawie - dodaje Chróstny.

Kary za należność spóźnioną o ponad rok wzrosną z 16 proc. do 24 proc. kwoty zaległości. Ogólne założenie jest takie, że im bardziej spóźniona jest płatność, tym większe sankcje spotkają dłużnika.

Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, zwraca uwagę, że małe i średnie firmy najczęściej rezygnują z dochodzenia odsetek za przeterminowane płatności od większych kontrahentów, bo boją się ich stracić. Dlatego, jak mówi "Rz", by realnie walczyć z zatorami, trzeba wprowadzić automatyczne naliczanie odsetek od zaległości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Nuno
2 miesiące temu
Hahaha to jest to receptura na kryzys w czechach nazywa sie pokutą :D hahaha z pewnością was pospłacają jak firmy pozamykają pojdą na ulice :D i mieszkać pod mostem będą albo za ostatnie grosze spierdzielą do niemiec aby tam na ulicy mieszkać :D a kto za to zapłaci ohhh oczywiście płatnicy
Księgowa
4 miesiące temu
U nas nic nie ma tylko kara kara kara! Jak przedsiębiorca nie ma wpływu to z czego ma zapłacić w terminie?? Nawet kredytu teraz w konkretnych branżach nie dają... lepiej pomyśleć jak pomóc w końcu firmą, żeby nie upadały, zająć się komornikami którzy najpierw zaspokojają siebie a dopiero grosze przelewają osobom poszkodowanym...
Ares
4 miesiące temu
Na pewno kara spowoduje że się zatory rozładują.
Anarchol
4 miesiące temu
Automatyczne doliczanie odsetek skończy się tym, że kontynuacja współpracy będzie przez dużego uwarunkowana rabatem w wysokości odsetek powiększonych o odsetki.
odsetki po te...
4 miesiące temu
jeśli odsetki za fakturę po terminie wynosiłyby 2*WIBOR w skali roku za każdy dzień po terminie płatności, to każdemu bardziej opłacałoby się pójść do banku wziąć kredyt i zapłacić w terminie fakturę niż w pewnym sensie brać kredyt na koszt firmy sprzedającej produkty lub usługi