Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Sejm kręci nowy bat na firmy. Kary pójdą mocno w górę

9
Podziel się:

Po pandemii koronawirusa w Polsce nasilił się problem zatorów płatniczych. Mowa o nieterminowym płaceniu firm swoich należności. Prezes UOKiK od 2020 r. wszczął 108 postępowań w tej sprawie. Sejmowa Komisja Gospodarki i Rozwoju zajęła się projektem ustawy, która ma uprościć przepisy dot. walki z tym zjawiskiem. I zdecydowanie podnieść kary za spóźnione płatności - pisze "Rzeczpospolita".

Sejm kręci nowy bat na firmy. Kary pójdą mocno w górę
Tomasz Chróstny, prezes UOKiK (PAP, Radek Pietruszka)

Z zatorem płatniczym, w myśl przepisów, mamy do czynienia, gdy suma świadczeń uiszczonych po terminie z trzech kolejnych miesięcy przekracza 5 mln zł. Jeśli chodzi o przeterminowane płatności w tym roku, ta kwota wynosi 2 mln zł.

- Od 2020 roku prezes UOKiK wszczął 108 postępowań ws. zatorów płatniczych - informuje Małgorzata Cieloch, rzeczniczka Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - Wydaliśmy 35 decyzji dotyczących nadmiernego opóźniania się w spełnieniu świadczeń pieniężnych i dwa postanowienia o umorzeniu postępowania. Obecne UOKiK prowadzi 71 postępowań ws. zatorów płatniczych - dodaje, jak czytamy w czwartkowej "Rz".

Problemem tego typu postępowań, które prowadzą do nałożenia kary na spóźnionego płatnika, jest ich długość. Przeciętnie trwają 328 dni, a opóźnienia z przyczyn niezależnych od UOKiK wynoszą 62 dni.

UOKiK zyska nowe narzędzia do walki z nierzetelnymi płatnikami

- Projekt przewiduje m.in. wprowadzenie instytucji tzw. wezwań miękkich, czyli możliwości wystąpienia do przedsiębiorcy bez wszczynania postępowania. Pozwoli to na szybką reakcję na wykryty zator i da przedsiębiorcy możliwość uregulowania zaległości i poprawy kultury płatniczej - wyjaśnia Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Szef urzędu w rozmowie z "Rz" dodaje, że nowelizacja, nad którą teraz pracuje sejmowa komisja, wprowadza nowy wzór na wysokość kary maksymalnej. - Przyszły model karania ma m.in. umożliwić nam wzięcie pod uwagę przy wymiarze sankcji okoliczności łagodzących i obciążających w konkretnej sprawie - dodaje Chróstny.

Kary za należność spóźnioną o ponad rok wzrosną z 16 proc. do 24 proc. kwoty zaległości. Ogólne założenie jest takie, że im bardziej spóźniona jest płatność, tym większe sankcje spotkają dłużnika.

Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, zwraca uwagę, że małe i średnie firmy najczęściej rezygnują z dochodzenia odsetek za przeterminowane płatności od większych kontrahentów, bo boją się ich stracić. Dlatego, jak mówi "Rz", by realnie walczyć z zatorami, trzeba wprowadzić automatyczne naliczanie odsetek od zaległości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Nuno
rok temu
Hahaha to jest to receptura na kryzys w czechach nazywa sie pokutą :D hahaha z pewnością was pospłacają jak firmy pozamykają pojdą na ulice :D i mieszkać pod mostem będą albo za ostatnie grosze spierdzielą do niemiec aby tam na ulicy mieszkać :D a kto za to zapłaci ohhh oczywiście płatnicy
Księgowa
rok temu
U nas nic nie ma tylko kara kara kara! Jak przedsiębiorca nie ma wpływu to z czego ma zapłacić w terminie?? Nawet kredytu teraz w konkretnych branżach nie dają... lepiej pomyśleć jak pomóc w końcu firmą, żeby nie upadały, zająć się komornikami którzy najpierw zaspokojają siebie a dopiero grosze przelewają osobom poszkodowanym...
Ares
rok temu
Na pewno kara spowoduje że się zatory rozładują.
Anarchol
rok temu
Automatyczne doliczanie odsetek skończy się tym, że kontynuacja współpracy będzie przez dużego uwarunkowana rabatem w wysokości odsetek powiększonych o odsetki.
odsetki po te...
rok temu
jeśli odsetki za fakturę po terminie wynosiłyby 2*WIBOR w skali roku za każdy dzień po terminie płatności, to każdemu bardziej opłacałoby się pójść do banku wziąć kredyt i zapłacić w terminie fakturę niż w pewnym sensie brać kredyt na koszt firmy sprzedającej produkty lub usługi