Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Mirończuk
|
Płatna współpraca z marką OLX

"Silversi" coraz bardziej w cenie. Osoby 50+ nie mają powodów do obaw?

11
Podziel się:

Niechęć pracodawców do ochrony przedemerytalnej, gorsza znajomość języków obcych czy najnowszych technologii – to w opinii wielu pracowników największe przeszkody w zmianie pracy na dojrzałym etapie zawodowego życia. Okazuje się jednak, że sytuacja na rynku pracy zmienia się. Liczba ogłoszeń na OLX Praca skierowanych do osób 50+ zwiększa się z miesiąca na miesiąc, a przeprowadzone badanie pokazuje, że pracodawcy coraz bardziej doceniają "silversów".

"Silversi" coraz bardziej w cenie. Osoby 50+ nie mają powodów do obaw?
"Silversi" coraz bardziej w cienie. Osoby 50+ nie mają powodów do obaw? (Unsplash.com, bruce mars)

Osoby zbliżające się do wieku ochrony przedemerytalnej mają duże poczucie zagrożenia na rynku pracy i raczej niechętnie myślą o jej zmianie. Wśród tych, którzy aktualnie nie pracują, aż 68 proc. deklaruje, że znalezienie pracy przez osoby dojrzałe jest trudne. Wielu boi się, że w razie pogorszenia koniunktury będą pierwsi na liście do zwolnienia. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Minds&Roses i OLX Praca.

Ale jednocześnie coraz więcej pracodawców życzliwie patrzy na starszych pracowników. W ich opinii "silversi" są bardziej lojalni wobec firmy, nie mają wygórowanych oczekiwań co do awansu albo podwyżek, są dyspozycyjni, sumienni i zaangażowani w swoją pracę.

– Biorąc pod uwagę niedobory na rynku pracy i poszukiwanie pracowników z odpowiednim doświadczeniem, myślę, że czeka nas czas, kiedy firmy będą musiały sięgnąć po starszych pracowników. Również tych, którzy już przeszli na emeryturę. Potencjalnie te rekrutacje będą inne: proces zachęty do zmiany pracy a proces namawiania do powrotu na rynek pracy bardzo się od siebie różnią. Dlatego już teraz warto rozmawiać z pracownikami przechodzącymi na emeryturę o tym, jak nasza organizacja wspiera "silversów". Co musiałoby się stać, aby zostali? Czego potrzebują? A co było dla nich trudne? – mówi Piotr Chwiedziewicz Growth Manager w OLX Praca.

Cyfrowe wykluczenie to mit

Swoje miejsce na rynku pracy znajdują nie tylko wysokokwalifikowani pracownicy (np. lekarze, prawnicy, księgowi), ale także osoby pracujące w sektorach, w których coraz trudniej o udaną rekrutację (szkolnictwo, logistyka, transport, pielęgniarstwo). Wśród ogłoszeń dla osób 50+ na OLX Praca najwięcej ofert jest w gastronomii oraz dla zawodowych kierowców. W dalszej kolejności ogłoszenia z sektora handlu i produkcji. Ale pojawiają się także propozycje pracy w branży IT (tester aplikacji mobilnych, technik wdrożeniowiec IT).

– Myśląc o osobach 50+ czy 60+, musimy wyzbyć się stereotypów i stygmatyzacji przedstawicieli tej najszybciej rosnącej grupy wiekowej – podkreśla Piotr Chwiedziewicz. – Współcześni seniorzy nie są wykluczeni cyfrowo (obecnie ok. 3/4 używa internetu, połowa robi w nim zakupy lub korzysta z bankowości elektronicznej). To pierwsze pokolenie osób, które było aktywne na rynku pracy w okresie transformacji ustrojowej i nadal chce korzystać z dobrodziejstw jej skutków. "Silversi" mają większą uważność względem własnej sytuacji materialnej oraz myślą o swoich potrzebach i pragnieniach, są zdrowsi, bardziej aktywni, więcej podróżują – dodaje ekspert OLX Praca.

Szansa dla wszystkich

Według danych GUS polskie społeczeństwo systematycznie się starzeje, a rynek pracy będzie musiał odpowiedzieć na związane z tym wyzwania. Tworzenie miejsc pracy dla "silversów" to także szansa na uniknięcie luki kompetencyjnej w zespołach, czyli ryzyka związanego z przejściem na emeryturę zbyt dużej liczby pracowników.

Zdaniem ekspertów połączenie doświadczenia "silversów" z kompetencjami technologicznymi młodszych pracowników to z jednej strony wyzwanie, ale z drugiej strony ogromna szansa rozwoju dla organizacji i biznesu.

Płatna współpraca z marką OLX

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Poszukująca
1 tyg. temu
Mam 56 lat , magister o specjalizacji organizacja i kierownictwo . Całe życie praca biurowa i w terenie , obsługa biura, sekretariatu, prowadzenie spraw technicznych, menadżer hotelu, restauracji i co ??? Wysyłam sporo CV i mam problem ze znalezieniem pracy w której nie czułabym się kimś gorszym bo młodzi są lepsi i wiedzą wszystko lepiej. To boli bo jest jeszcze we mnie mnóstwo energii do życia i pracy. Nikomu nie zależy na doświadczeniu. Reasumując artykuł papier przyjmę wszystko
Emeryt
1 tyg. temu
Eksperci to jedno, a życie to drugie.
Dyrektor
1 tyg. temu
Zatrudniłam do kadr 55 łatkę są jeszcze 3 pracownice przed 35 ka najstarsza jedt nie tylko najlepsza ale też super dyspozycyjna i chętna do nowych zadań. Zmieniłam zdanie o osobach 55+ na b pozytywne
Aga
1 tyg. temu
Bzdura. Od kiedy skończyłam 40 lat mam problem ze znalezieniem dobrej pracy
50+
1 tyg. temu
MATERIAŁ SPONSOROWANY!!!!!