Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Stasiak
|

Single zapłacą za seniorów. Tak z nierównymi zarobkami radzą sobie Niemcy

167
Podziel się:

Wyższa składka dla osób bezdzietnych w Niemczech powoli staje się faktem. Wszystko po to, by osoby zatrudnione w domach opieki mogły zarabiać więcej.

Single zapłacą za seniorów. Tak z nierównymi zarobkami radzą sobie Niemcy
Domy Opieki Społecznej przeżywają kryzys nie tylko w Polsce. To samo tyczy się ich personelu (East News)

Nie opłaca się być singlem. Z takiego założenia mogą wyjść młodzi Niemcy, którzy już wkrótce zapłacą większe składki na rzecz seniorów. Jak tłumaczy ichniejszy minister zdrowia - osoby niewychowujące dzieci mają przecież mniej obciążeń finansowych niż osoby, które je wychowują.

Pomysł taksowania singli nie wziął się jednak znikąd. Rozwiązanie ma na celu pomóc personelowi w domach opieki. Dzisiaj około połowa z 1,2 miliona pielęgniarek i pielęgniarzy w Niemczech zarabia poniżej poziomu z układów zbiorowych (obecnie 2880,56 euro brutto na miesiąc). To ma się zmienić, a zapłacą za to właśnie bezdzietni.

Rząd Angeli Merkel chce bowiem zobowiązać ośrodki opieki do płacenia swoim pracownikom na poziomie odpowiadającym ogólnokrajowym umowom taryfowym. Na tym jednak nie koniec. W planie jest także zwiększenie systemowych wydatków na koszt opieki.

Zobacz także: Wielkie testowanie Polaków. Ekspert o drożyźnie nad morzem

Żeby tak się stało, rząd ma od 2022 r. przekazywać na ten cel dotację w wysokości miliarda euro. Składka singli na ubezpieczenie pielęgnacyjne wzrośnie tym samym o 0,1 procent i wyniesie 3,4 procent ich wynagrodzenia brutto. Nic dziwnego, że pomysł spotkał się z chłodnym przyjęciem wśród samych zainteresowanych.

Jak podaje Deutsche Welle - Bunderstag ma się zająć projektem jeszcze przed przerwą wakacyjną i wyborami. Nowe przepisy dotyczące zarobków personelu pielęgnacyjnego mają natomiast wejść w życie już we wrześniu 2022 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(167)
Logiczne
3 lata temu
Skoro jest problem bezdzietnych staruszków, którzy wymagają zmieniania pampersa w Niemczech no to chyba to jest sprawiedliwe, że bezdzietni powinni to finansować bo to tylko ich dotyczy.
HYde#
3 lata temu
Seniorzy JUŻ ZAPŁACILI za swoje emerytury latami pracy -niech autor uważa jak formułuje tytuły gdyż ageizm jest tak samo ścigany w UE jak rasizm- a przynajmniej formalne.
masakra
3 lata temu
zadziwiające - tylko na własną emeryturę pracujemy ponoć sami... tym są te składki, które nam biorą... czyja to wina, że te pieniądze, które nam odebrano w ramach "na nasza emeryturę" nikną? Osób bezdzietnych? Niektórzy rezygnują z dzieci bo np. nie mają je za co i gdzie utrzymać? A przecież zarabiają niby na własne emerytury...
Oooo
3 lata temu
BARDZO DOBRZE!!! Dlaczego moje dzieci, które wychowuję, kształcę, roztaczam nad nimi opiekę, niejednokrotnie mając przez to problemy w pracy, wydając na nie krocie pieniędzy i poświęcając im życie, mają pracować na emeryturę i opiekę samolubnych trutni, dewiantów i innych, którym nie podoba się ład rodzinny. Niech płacą potrójne podatki i świadczenia społeczne aby sobie zapewnić odpowiednie dogorywanie w samotności...
Danuta
3 lata temu
Boże są ludzie co chcieliby mieć bardzo dzieci ale nie moga Dlatego należy ich karać. To jakaś parodia. Niech wszystkie grupy opłacają składki emerytalne i rentowe
...
Następna strona