Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Spacer w ramach rehabilitacji. RPO: powinien być dopuszczalny

83
Podziel się

"Takie spacery powinny być uznawane za dopuszczalne" - pisze Rzecznik Praw Obywatelskich, odpowiadając na pytanie, czy można wyjść z dzieckiem z niepełnosprawnością na spacer, w ramach rehabilitacji.

Spacer w ramach rehabilitacji powinien być dopuszczalny.
Spacer w ramach rehabilitacji powinien być dopuszczalny. (East News, Stanisław Bielski/REPORTER)
bDIPDOjp

"Matka wyszła z dorosłym synem na spacer. Syn, który choruje na mózgowe porażenie dziecięce, ma znaczy stopień niepełnosprawności. Spacer jest dla niego konieczną rehabilitacją. Policjant, pouczył matkę, że takie działanie jest niezgodnie z obowiązującym obecnie zakazem przemieszczania się" - taką sytuację opisał internauta, który pytał Rzecznika Praw Obywatelskich, czy policja miała w tej sytuacji rację.

Zdaniem RPO, wyjście na spacer w ramach rehabilitacji powinno być dopuszczalne, bo zakaz przemieszczania się nie jest bezwzględny.

"Można przemieszczać się, ale w ścisłe określonej sytuacji wskazanej przez przepisy ustawy czy rozporządzenia (m.in. praca, zakup żywności czy leków" - pisze Rzecznik Praw Obywatelskich). "Biorąc jednak pod uwagę, że w obecnej sytuacji ograniczona jest możliwość korzystania z podmiotów leczniczych świadczących usługi rehabilitacyjne, a spacer jest rodzajem rehabilitacji, takie spacery powinny być uznawane za dopuszczalne".

bDIPDOjr
Zobacz także: Oglądaj też: Rząd dorzuci 40 proc. pensji. Jeśli firma będzie miała kłopoty przez 2 miesiące

Rzecznik radzi, by w podobnych sytuacjach spokojnie wytłumaczyć policji na czym polega problem, a w czasie spaceru zachować wszelkie środki ostrożności.

Wcześniej Rzecznik Praw Obywatelskich apelował do premiera o cofnięcie zakazu wstępu do lasów, uznając go za sprzeczny z konstytucją.

bDIPDOjx

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

bDIPDOjS
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(83)
MEAS
11 miesięcy temu
Wydłużyć im wiek emerytalny do 65 roku życia to może zmądżeją nieroby.Dostał jeden z drugim odznakę i myśli że pana Boga za nogi złapał, szeryfowie od siedmiu boleści.
m.
11 miesięcy temu
Zapamiętajmy tych, nadgorliwych, kulsonów!
wojak...
11 miesięcy temu
Czy mamy stan wojenny i godzinę policyjną ?!?!? Jakim prawem zabraniają zdrowym ludziom spacerować którzy zachowują odpowiednie separacje od innych osób?!?!?! Reżim w kraju czy już dyktatura????
bDIPDOjT
Majla
11 miesięcy temu
mam trójkę dzieci z teściowa mieszkamy w dwupokojowym mieszkaniu bez balkonu z kuchnia bez okna nie dam rady juz dłużej żyć muszę wyjść z dziećmi chociaż na spacer unikając innych ludzi
jas
11 miesięcy temu
do wyborów to naród będzie miał tak dość tych ograniczeń ze długopis polegnie
...
Następna strona