Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Spłacasz dług i szukasz pomocy? Tym programom przyjrzy się prokuratura i UOKiK

23
Podziel się:

UOKiK i prokuratura wezmą pod lupę programy wsparcia dla dłużników. Te, choć z założenia miały pomagać, budzą wiele zastrzeżeń urzędników.

Spłacasz dług i szukasz pomocy? Tym programom przyjrzy się prokuratura i UOKiK
W Polsce codziennie podpisywane jest przynajmniej jedno porozumienie z wierzycielem odnośnie redukcji zadłużenia (materiały partnera)

Mowa o inicjatywie "Ulga od długu" oraz programie "Spłacam swoje długi". Komercyjna pomoc skierowana jest do klientów banków, firm pożyczkowych i windykatorów, pod którymi podpisuje się kancelaria prawna Certo. Tyle w teorii.

Jako pierwszy alarm w sprawie programów prowadzonych przez kancelarię Certo podniósł Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który już w marcu wszczął postępowanie wyjaśniające. Następnie, wraz z końcem maja, śledztwo uruchomiła Prokuratura Okręgowa w Warszawie - przypomina "Puls Biznesu".

Usługi oddłużeniowe to natomiast całkiem nowe rozwiązanie. Schemat jest prosty. Firma podpisuje z klientem umowę i pełnomocnictwo, a następnie bierze na siebie kwestie negocjacji z pożyczkodawcą redukcji zadłużenia, lepszych warunków spłaty zobowiązania i wszelkie kontakty z wierzycielem.

Zobacz także: Rząd ma plan na zalegające szczepionki. Możliwa opłata

Następnie kancelaria otwiera dłużnikowi indywidualny rachunek bankowy, na który wierzyciel przelewa pieniądze, które ostatecznie mają trafić na poczet zadłużenia zamiast bezpośrednio do firmy pożyczkowej.

UOKiK i stołeczna prokuratura podjęły działa na podstawie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez kancelarię Certo, którą złożyły Fundacja Rozwoju Rynków Finansowych (FRRF) i Polski Związek Instytucji Pożyczkowych.

Kancelarii Certo zarzuca się, że miała prowadzić działalność w zakresie usług płatniczych i gromadzić środki klientów w celu obciążenia ich ryzykiem bez stosownych pozwoleń. Na tym jednak nie koniec.

Pismo wysłano także do wiadomości Jacka Jastrzębskiego, przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), która w przypadku złamania wymienionych przepisów zawiadamia organy ścigania i obligatoryjnie wpisuje firmę na listę ostrzeżeń publicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
dawid
2 lata temu
ja dłużników omijam szerokim łukiem i w tym erif dobrze się sprawdza
Nękany
3 lata temu
No i jest 22 wrzesień ,a oszuści działaja dalej. CO robi policja, prokuratura i sąd? NIC!!!!
marcin
3 lata temu
mnie windykuje kruk więc ja problemów ze spłatą długu nie mam, dobrze trafić na rozsądnego windykatora
Ugoda
3 lata temu
Do osoby z komentarza poniżej o nicku: super gość. A której firmy windykacyjnej jesteś? Tak. Zgadzam się, jak się pożycza to trzeba oddać, ale jak już to instytucji od której się pożyczyło a nie jakiejś firmie windykacyjnej która kupiła (jeżeli kupiła) ten dług za ułamek wartości a teraz chcę zbijać kokosy na ludziach. Nie każdy kto wziął pożyczkę to oszust i naciągacz. Często w życiu może coś się nie udać a te firemki windykacyjne tylko na to czekają. W dodatku mają wsparcie E-sadu który klepie nakazy na podstawie ich twierdzeń.
SuperGość
3 lata temu
Nikt nikogo nie zmusza do brania pożyczek a gdy już się jąweźmie i podpisze umowę to należy się do tej umowy stosować. Oczywiście zawsze istnieje możliwość że ktoś wykradnie nasze dane i taką pożyczkę wyłudzi na nasze konto i tu powinna skupić się prawna odpowiedzialnoć banku czy firmy finansowej by indywidualnie sprawdzać komu takiej pożyczki udzielają, bo jeżeli udzielą nieprawidłowo to będzie to ich wina a nie osoby wrobionej w oszustwo
...
Następna strona