Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Spłynęły dane z USA. Nikt czegoś takiego nie przewidział w gospodarce

445
Podziel się:

Według najnowszych danych S&P Global, aktywność gospodarcza w Stanach Zjednoczonych nabrała tempa w marcu. Indeks S&P Global US PMI Composite Output wzrósł do poziomu 53,5 z lutowych 51,6, osiągając trzymiesięczne maksimum. Przy czym aktywność przemysłu znacząco spadła, a usług znacząco wzrosła.

Spłynęły dane z USA. Nikt czegoś takiego nie przewidział w gospodarce
Nowe dane z amerykańskiego przemysłu (GETTY, Icon Sportswire)

Z amerykańskiego rynku napłynęły bardzo mieszane dane. S&P opublikowało raport PMI. Dla przemysłu współczynnik znacząco spadł. W marcu osiągnął 49,8 pkt, a więc poniżej linii oddzielającej recesje od ożywienia. Odczyt był gorszy niż przed miesiącem (52,7) i gorszy od prognoz (51,8).

Dane dotyczące usług zaskoczyły "w drugą stronę". Tu wskaźnik wyniósł aż 54,3. To znacznie lepiej niż przed miesiącem (51) i lepiej od prognoz (50,8). Jak czytamy w raporcie, to właśnie wyraźna poprawa w sektorze usług zrekompensowała ponowny spadek produkcji w sektorze wytwórczym. Jednocześnie oczekiwania biznesowe spadły do drugiego najniższego poziomu od października 2022 roku.

Marcowe dane flash PMI pokazują znaczący wzrost aktywności w amerykańskiej gospodarce, choć tempo ekspansji pozostaje wyraźnie poniżej grudniowego 32-miesięcznego maksimum. Poprawa była napędzana głównie przez sektor usług, gdzie wzrost produkcji nabrał tempa po raz pierwszy w tym roku, po spadku do 15-miesięcznego minimum w lutym. Firmy usługowe raportowały zwiększony napływ nowych zamówień, co częściowo przypisywano umacniającemu się popytowi oraz lepszym warunkom pogodowym w porównaniu z początkiem roku.

Miliony za jedną walkę! Kulisy powstawania KSW - Martin Lewandowski w Biznes Klasie

Tymczasem produkcja przemysłowa weszła w fazę spadku, co stanowi wyraźny kontrast z zyskami odnotowanymi w pierwszych dwóch miesiącach roku. Fabryki zgłaszały mniej przypadków produkcji napędzanej wyprzedzającymi działaniami związanymi z taryfami celnymi, a wzrost nowych zamówień w sektorze produkcyjnym prawie się zatrzymał. Zakupy materiałów wejściowych w tym sektorze również ponownie spadły. Eksport pokazał jednak najmniejszy spadek od dziewięciu miesięcy, co sugeruje dalsze wysiłki zmierzające do realizacji zamówień przed wdrożeniem nowych taryf.

Pogarszające się nastroje i presja cenowa

Mimo że bieżący wzrost produkcji przyspieszył w marcu, optymizm dotyczący nadchodzącego roku spadł drugi miesiąc z rzędu. Spadek zaufania osiągnął najniższy poziom od października 2022 roku, z wyjątkiem minimum odnotowanego we wrześniu ubiegłego roku, kiedy to biznes był zaniepokojony niepewnością przed wyborami prezydenckimi. Przemysł utrzymał stosunkowo wysokie zaufanie, które fabryki powszechnie wiązały z nadziejami na silniejszy popyt w warunkach wspierającej polityki handlowej i innych polityk, takich jak niższe podatki.

Z drugiej strony, zaufanie sektora usług pogorszyło się trzeci miesiąc z rzędu, spadając wyraźnie z półtorarocznego maksimum w grudniu. Pogorszenie to przypisywano obawom o negatywny wpływ na popyt na usługi i rynki finansowe cięć wydatków federalnych, taryf i szerszych zmian politycznych wprowadzanych przez nową administrację. Zatrudnienie nieznacznie wzrosło w marcu, powracając do wzrostu po niewielkim spadku w lutym, jednak tempo tworzenia miejsc pracy było znacznie słabsze niż na przełomie roku.

Presja kosztowa nasiliła się w całej gospodarce w marcu. W obu sektorach - produkcyjnym i usługowym - koszty wejściowe wzrosły w najszybszym tempie od 23 miesięcy, szczególnie gwałtownie w produkcji, gdzie stopa inflacji osiągnęła 31-miesięczne maksimum. Wyższe koszty były przede wszystkim przypisywane taryfom, choć powszechnie zgłaszano również zwiększone koszty personelu. Wzrost kosztów przełożył się na większy wzrost cen sprzedaży w sektorze produkcyjnym, które wzrosły w marcu w najszybszym tempie od 25 miesięcy.

Perspektywy gospodarcze i komentarz eksperta

Indeks S&P Global Flash US Manufacturing PMI spadł z 52,7 w lutym do 49,8 w marcu, spadając poniżej poziomu 50,0 oznaczającego brak zmian, sygnalizując pierwsze - choć marginalne - pogorszenie warunków biznesowych w sektorze produkcyjnym od grudnia. Produkcja fabryczna spadła po raz pierwszy w tym roku, a zatrudnienie również zmniejszyło się po raz pierwszy od października ubiegłego roku. Zapasy (surowców) również spadły w marcu, po wzroście w lutym po raz pierwszy od roku.

Chris Williamson, główny ekonomista S&P Global Market Intelligence, komentując dane flash PMI stwierdził, że "pożądany wzrost aktywności w sektorze usług w marcu pomógł napędzić silniejszy wzrost gospodarczy na koniec pierwszego kwartału". Dodał jednak, że "dane z badania wskazują na wzrost gospodarczy w tempie rocznym 1,9 proc. w marcu i zaledwie 1,5 proc. w całym kwartale, co wskazuje na spowolnienie wzrostu PKB w porównaniu z końcem 2024 roku".

Williamson zauważył również, że "ryzyko krótkoterminowe wydaje się przechylone w stronę spadkową. Wzrost koncentruje się w sektorze usług, podczas gdy produkcja ponownie weszła w fazę spadku po tym, jak wyprzedzające działania związane z taryfami tymczasowo zwiększyły produkcję fabryczną w pierwszych dwóch miesiącach roku". Ekspert podkreślił, że zaufanie biznesu do perspektyw gospodarczych pogorszyło się, "pogarszając się jeszcze bardziej w stosunku do optymistycznego nastroju obserwowanego na początku roku, głównie z powodu rosnących obaw o negatywne skutki niedawnych inicjatyw politycznych nowej administracji".

Według eksperta S&P Global, "kluczowym problemem związanym z taryfami jest wpływ na inflację, przy czym marcowe badanie wskazuje na dalszy gwałtowny wzrost kosztów, ponieważ dostawcy przenoszą podwyżki cen związane z taryfami na amerykańskie firmy. Koszty firm rosną obecnie w najszybszym tempie od prawie dwóch lat, a fabryki coraz częściej przenoszą te wyższe koszty na klientów". Williamson dodał, że "na szczęście, z perspektywy Rezerwy Federalnej, inflacja w sektorze usług pozostaje stosunkowo umiarkowana, ale odzwierciedla to potrzebę utrzymania niskich cen w warunkach słabego popytu, co zaszkodzi zyskom".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(445)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Prezydent2030
4 tyg. temu
Czyli usługi finansowe i prawne oraz "informacyjno-informatyczne" (domena bogatych) do góry a przemysł czyli dochody dla milionów ciężko pracujących w dół !
RolnikBezFikc...
4 tyg. temu
Jeżeli Pan Trump wie coś, o czym My nie wiemy to może jego polityka ma sens ale jeżeli wie tyle, co My to jego polityka jest BŁĘDNA !
Peter B.
4 tyg. temu
Pogadamy za pol roku panie Robercie tych wypocin ?
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
@tommek@
4 tyg. temu
Czyli produkcja spada a pijawka usług Windows, google, x, facebook, karty płatnicze i inne pijawki wysysające kasę z Europy mają się dobrze. Skończmy z tym.
Czytelnik
4 tyg. temu
Jaki naród , taki prezydent, taka jest ta cała Ameryka.
JERZY.
4 tyg. temu
USA. to kolos na glinianych nogach z walutą o wartości zielonego papieru na którym jest wydrukowana. Jakby tego było mało to po wyborze na Prezydenta stetryczałego socjopaty Trumpa pozostającego pod wzmożonym wpływem szalonego Elona Maska obrali kolizyjny kurs na zderzenie z górą lodową i skończą tak jak skończył Tytanic.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (445)
plus minus
3 tyg. temu
To Republikanie i ich rodziny po wsiach w USA, robią teraz zloty interes na jajkach! Ale na Wielkanoc, jak przystało na amerykańskich chrześcijan i po odpowiedniej dobrej reklamie wielkanocnych pisanych z "pozostałych ojczyzn pana Muska", cena jajek w USA jeszcze wzrośnie co najmniej 50%?
Jaca
3 tyg. temu
Tramp dąży aby produkcja wróciła do Stanów Zjednoczonych. To tak jak Europa zarabiała krocie na produkcji w Chinach. A teraz Chińczycy że swoimi markami wchodzą na rynek europejski. A firmy w Europie ledwo piszcza przez etesy i inne podatki które niszczą gospodarke .A poza UE można wszystko nawet kosztem ekologi buduja baterie do elektryków
Prove
3 tyg. temu
Jakoś mam rodzinę i znajomych w USA około 70 osób będzie i każdy jeden mowi, że jest ok, ze sie poprawia. Skaczą tylko Kamale i płaczą i nie jak kupowali elektryki i inne ekobadziewia, które okazało się były produkowane przez zwolenników Trumpa to nie kupują ich wszytkich, az tyle na złość (i tak chodza po "eko żywność do rolnikow Trumpa zaklamane szarlatany). Ale reszta ma się dobrze. Kolejna ciekawostka. Coraz więcej siedzących na zasiłkach dostaje po tylku, ludzie co wydawali pieniądze publiczne na edukacje-lewicowa juz tego nie robią a były to kolosalne pieniądze. Normalność się wkrada. Mógłbym wymieniać tak i wymieniać. W tym roku znowu lece na 3 tygodnie to z pierwszej ręki powiem
Mentzen NIE N...
3 tyg. temu
Do polskiej młodzieży się zwracam,a mianowicie nie ufajcie Mentzenowi. On ma zapędy dyktatorskie jak pewien Niemiec z wąsikiem w 1939 roku. On Polskę wyprowadzi z UE ! Ponadto to pijak,boi się wchodzić do windy bo tam są oby ludzie i nie poda ręki na przywitanie.Kołtun i chory na umyśle człowiek ! Czy taki ma być prezydent Polski ?
Piotr
3 tyg. temu
A KOalicja alkoholików prowadzi kraj do zupełnej ruiny.Jeszcze psycho prokurator zmniejsza populacje.
...
Następna strona