Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Spór o kopalnię Turów. Teraz Niemcy grożą sądem

53
Podziel się:

Protest przeciwko przedłużeniu wydobycia w kopalni Turów do 2044 złożyły nie tyle Niemcy Federalne, ale saksońskie miasto Żytawa - precyzuje minister Anna Moskwa. - Nie ma powodu, żeby Niemcy na tym etapie występowały do sądu - twierdzi.

Spór o kopalnię Turów. Teraz Niemcy grożą sądem
Kopalnia w Turowie; Turów (Wikipedia, CC BY-SA 3.0, Anna Uciechowska)

Niemieckie miasto Żytawa (Zittau) w Saksonii chce wnieść skargę do TSUE przeciwko kopalni węgla brunatnego Turów - poinformowały niemieckie media. W sobotę 25 marca 2022 roku rada tego miasta jednogłośnie zagłosowała w sprawie skargi. Chodzi o reakcję na podjętą w połowie lutego decyzję polskiego Ministerstwa Klimatu i Środowiska o wydaniu koncesji na dalsze wydobycie węgla brunatnego w Turowie do roku 2044.

Nie ma powodu, by Niemcy występowały do sądu w sprawie przedłużenia wydobycia w kopalni Turów - powiedziała w piątkowym wywiadzie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. W wywiadzie dla TVP Info, szefowa MKiŚ wskazała, że protest przeciwko przedłużeniu wydobycia w kopalni Turów do 2044 złożyły nie tyle Niemcy Federalne, ale saksońskie miasto Żytawa.

Powiedziała, że przygraniczne Zittau, już wcześniej zgłaszało uwagi w sprawie kopalni. Zaznaczyła, że te argumenty zostały przeanalizowane przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska i wysłana została odpowiedź z informacją, że decyzja o przedłużeniu wydobycia nie ma wpływu na środowisko, bo odkrywka przesuwa się zupełnie w innym kierunku, więc nie ma powodu, żeby Niemcy na tym etapie występowały do sądu.

Spór z Czechami rozwiązany

Przypomniała, że podobny spór Polski z Czechami został rozwiązany. - Umowa jest realizowana, monitoring jest realizowany, przygotowywane są dodatkowe zabezpieczenia - powiedziała.

Dodała, że trzy tygodnie temu decyzję o przedłużeniu wydobycia do 2044 r. potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny, uznając, że decyzja wydana jest prawidłowo, a ponadto bardzo ważną przesłanką jest bezpieczeństwo energetyczne. - Tym samym proces jest zamknięty, decyzja jest uprawomocniona, spór na poziomie UE rozwiązany - zaznaczyła minister.

Rada miasta Zittau (Żytawa) zapowiedziała, że chce ponownie wstąpić na drogę sądową przeciwko polskiemu rządowi z powodu kopalni Turów. Konkretnie chodzi o podjętą w połowie lutego przez polskie Ministerstwo Klimatu i Środowiska decyzję o zezwoleniu na dalsze funkcjonowanie kopalni węgla brunatnego Turów do 2044 roku.

Według miasta, ocena oddziaływania na środowisko (OOŚ) wymagana do dalszej eksploatacji nie jest jeszcze prawnie wiążąca. Jesienią ubiegłego roku Zittau złożyło skargę na ocenę oddziaływania na środowisko. Ponieważ nie zapadła jeszcze żadna decyzja, Zittau uważa, że procedura wydawania zezwoleń na dalszą eksploatację nie może być jeszcze zakończona.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(53)
pewien dzieci...
2 miesiące temu
Emisja co2 i innych związków chemicznych do atmosfery wytwarza zagrożenie dla pobliskich mieszkańców (Niemiec, Czech, Słowacji). Polacy natomiast potrzebują tej kopalni, ponieważ jest ona źródłem pracy dla wielu osób oraz jest jedną z głównych kopalni węgla w polsce. Kopalnia otwarta za czasów Gomółki już wcześniej sprawiała problemy, ale dopiero teraz, gdy zagrożenie efektem cieplarnianym gwałtownie rośnie, wszyscy mocniej reagują.
Ludzie putina
2 miesiące temu
PO zwać wszystkie niemieckie kopalnie przy granicy z polską do TSUE!
GrzeczniePyta...
2 miesiące temu
Ale to jest poniemiecka kopalnia, ktora podarowal nam Stalin...o co Niemcom chodzi???
slow-o
2 miesiące temu
Zmuszą nas do ruskiego gazu bo PiS to pis...y - przegrał wszystko w UE : rybołówstwo, atom, porty, lasy, edukację, sądownictwo, rolnictwo, energetykę, handel, transport... Migrację zrobili dla siebie, nie dla ludzi bo przegraliby wybory.
slow-o
2 miesiące temu
Zmuszą nas do ruskiego gazu bo PiS to pis...y - przegrał wszystko w UE : rybołówstwo, atom, porty, lasy, edukację, sądownictwo, rolnictwo, energetykę... Migrację zrobili dla siebie, nie dla ludzi bo przegraliby wybory.
...
Następna strona