Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|

Stawki najmu w górę. Czynsze rosną niemal w każdym polskim mieście

31
Podziel się:

Nadchodzi gorący sezon dla najmujących mieszkanie. Eksperci Otodom w najnowszym raporcie wskazali, że w porównaniu z 2022 rokiem najemcy mają o 50 proc. Większy wybór ofert. Na najniższe czynsze mogą liczyć mieszkańcy Kielc, a na najwyższe – co raczej nikogo nie dziwi – w Warszawie.

Stawki najmu w górę. Czynsze rosną niemal w każdym polskim mieście
Ceny najmu poszły w górę (Agencja Wyborcza.pl, Cezart Aszkiełowicz)

Jak czytamy w "Raporcie z rynku najmu" przygotowanego przez Otodom Analytics, średnia cena najmu liczona dla wszystkich miast wojewódzkich w czerwcu 2023 roku była stabilna względem poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym o około 10 proc. wyższa.

Większość analizowanych miast zanotowała wzrost cen, niewielkie spadki zauważono jedynie w przypadku Białegostoku, Bydgoszczy i Szczecina.

W ciągu ostatnich dwóch lat średnie kwoty najmu wzrosły o około 35 proc., do czego przyczyniła się wysoka inflacja powodująca podwyżki kosztów eksploatacyjnych mieszkania, a także zwiększone zainteresowanie najmem po wybuchu wojny w Ukrainie. Najemcy w obliczu ograniczonego wyboru ofert mieszkań na wynajem oraz w obawie przed utratą aktualnego kontaktu decydowali się pozostawać przy najmie nawet jeśli zaktualizowane warunki cenowe nie do końca im odpowiadały - komentuje Karolina Klimaszewska, analityczka Otodom.

W raporcie podano, że między najdroższą Warszawą a położoną relatywnie blisko Łodzią występuje nie tylko ogromna – bo ponad dwukrotna – różnica w średnich stawkach najmu.

"Znaczące różnice widoczne są też w strukturze ogłoszeń. Prawie 42 proc. ofert w Łodzi stanowią mieszkania do 40 m kw. podczas gdy w stolicy jest to co czwarta oferta. Lokale średniej wielkości 40-60 m kw. stanowią w obu miastach po około 38 proc. Za to mieszkania powyżej 60 m kw. w Łodzi to zaledwie 20 proc. oferty, gdy w Warszawie udział ten jest niespełna dwukrotnie większy. Mieszkania do 60 m kw. można w Łodzi wynająć za kwotę średnio o 40 proc. niższą niż w stolicy, oszczędzając około 30 zł/m kw. a te w limicie 60-90 m kw. już o połowę taniej, płacąc o 35 zł m/kw. niższy czynsz" - podano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(31)
Angeloo
9 miesięcy temu
ludzie i tak będą to płacić bo każdy potrzebuje dachu nad głową, byle mieć dobrego zarządce jak altiplano który zajmie się aktualnymi problemami i faktycznie ma dokumentację okazującą na co te pieniądze poszły
Wiesiek
9 miesięcy temu
Przy 17 procent oficjalnej pisoinflacji rok do roku, najdrozszym pradzie w europie i podwyzce cieplej wody i ogrzewania o 100% ceny wynajmu wzrosly jedynie o 15-20 % i to jest bardzo tanio. Jesli pisoinflacja sie utrzyma za rok bedzie drozej o kolejne 20 procent...
Mietek
9 miesięcy temu
Na szczenscie pis wybodowal milion mieszkan dla mlodych do ktorych moga dojezdzac milionem elektrycznych samochodow albo pekaesem w kazdej gminie... Artykul jest stary z czasow pelo...
Mlody
9 miesięcy temu
Ja już nie mam zamiaru płacić czynszojadom żadnych pieniędzy. Polacy, uczcie się nowuch rzeczy, rócie kursy, praca zdalna i niech sami sobie mieszkają w tych budach.
tylko pis
9 miesięcy temu
naszczenście pis dał młodym mieszkania i nie muszom dziś wynajmować od mafji watoskiej a sobie mieszkajom we własnych M3 i M4 dlatego mondrzy ludzie głosujom na pis ktury dba o młodych i mondrych Polakuf
...
Następna strona