Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Stołeczni adwokaci nie lubią się ubezpieczać. Samorząd zawodowy ma dość

Okazuje się, że setki warszawskich adwokatów zalegają z zapłatą obowiązkowego ubezpieczenia OC. Na szczęście dla ich klientów – zaległości uiszcza adwokacki samorząd. Ten ma jednak dość kredytowania prawników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Ubezpieczenie OC to dla klienta gwarancja, że w razie gdyby pełnomocnik popełnił błąd w prowadzeniu sprawy, otrzyma rekompensatę za jego niedbałość (Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)

Nie płacą – bo nie mają tych kilkudziesięciu złotych miesięcznie czy zapominają? Niezależnie od przyczyny, warszawska Okręgowa Rada Adwokacka ma dość regulowania składek OC za niefrasobliwych mecenasów. To samorząd uiszcza zaległości na rzecz ubezpieczyciela, tak by każdy klient miał pewność, że w razie gdyby jego pełnomocnik popełnił poważny błąd procesowy, może dochodzić od niego rekompensaty.

Minimalna składka wynosi zaledwie 30 zł, ale stołeczni adwokaci zdążyli już narobić zaległości na pół miliona złotych – wynika z informacji, do których dotarła "Rzeczpospolita". Poważnie obciążają budżet samorządu, więc ten podjął uchwałę wzywającą adwokatów do spłaty zadłużenia. Ci, którzy pomimo upływu kilku tygodni nadal nie wywiązali się z obowiązków, mogą się spodziewać pisemnego wezwania do zapłaty.

Z rozwodów czy podziału majątku ciężko przeżyć, najlepiej mają ci, którzy prowadzą obsługę przedsiębiorstw
Młodzi prawnicy gorzko o swojej sytuacji. "Nawet koleżanka po etnologii ma wyższą pensję"

Prof. Maciej Gutowski, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu wyraził przekonanie, że obowiązujący system poboru składek – zgodnie z którym składkę przelewa samorząd, a w razie braku zapłaty przez zainteresowanego, kredytuje go nawet przez wiele miesięcy, jest wadliwy. W jego ocenie potrzebny jest przepis, który stanowiłby istotną dolegliwość dla nieopłacających składek. Zauważa, że za nieopłacenie składek przez sześć miesięcy grozi zawieszenie w czynnościach zawodowych. Jeszcze surowiej należałoby karać za zwłokę w uiszczaniu składek OC.

Obejrzyj: "Rząd zachęca aby wyjść z szarej strefy"

- Nie powinno być możliwości świadczenia pomocy prawnej bez opłaconego ubezpieczenia. Sankcja zawieszenia powinna być automatyczna i odblokowana po zapłacie. Wymaga to jednak zmian w ustawie Prawo o adwokaturze – wyjaśnia profesor w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-10-2019

goscMowia ze kolezanki i koledzy w innej dziedzinie zarabiaja wiecej,ale nikt nie zmusza aby pojsc na Medycyne czy Prawo czy Aktorstwo,a najwiecej tam sie … Czytaj całość

31-10-2019

---Podpowiadam gotowe rozwiązanie, stosowane w przypadku zwłoki z płatnością za OC samochodu - do 3 dni opóźnienia dodatkowe 900 zł opłaty karnej, 4-14 … Czytaj całość

31-10-2019

sorryA staruszkowie namierzeni przez pocztę polską za niepłacenie abonamentu telewizyjego - skarbowy ,odsetki i po emeryturze niejednokrotnie bardzo … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)