Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

RPP podjęła kluczową decyzję ws. stóp procentowych

300
Podziel się:

Stopy procentowe pozostają na niezmienionym poziomie – poinformował w czwartek NBP. To już dziesiąta taka decyzja RPP. Stopa referencyjna wynosi 6,75 proc. od września 2022 r.

RPP podjęła kluczową decyzję ws. stóp procentowych
Prezes NBP Adam Glapiński (Getty, Radek Pietruszka)

Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

  • stopa referencyjna 6,75 proc. w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 7,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 6,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa redyskontowa weksli 6,80 proc. w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 6,85 proc. w skali rocznej.

Informacja po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w dniach 5-6 lipca 2023 r. zostanie opublikowana dziś o godz. 16:00.

Stopy procentowe NBP bez zmian 10. raz z rzędu

Przed lipcowym posiedzeniem analitycy byli zgodni. Spodziewali się zarówno braku podwyżki, jak i braku obniżki stóp.

RPP podwyższała stopy procentowe w cyklu podwyżek rozpoczętym w październiku 2021 r. Jednak we wrześniu 2022 r. mieliśmy ostatnią jak do tej pory podwyżkę stóp, do poziomu 6,75 proc. stopy referencyjnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ekonomistka przewiduje ruch NBP. "Tuż przed wyborami nastąpi decyzja o obniżce"

Obniżka stóp procentowych jeszcze w 2023 r.? To bardzo możliwe

Jak wskazali ekonomiści PKO BP, w lipcu spodziewana jest zmiana retoryki NBP. "Słabsze oczekiwania w biznesie, podobnie jak wyraźnie niższa od oczekiwań inflacja, mogą skłonić bank centralny do dalszego łagodzenia swojej retoryki, co zresztą zauważyć można było w ostatnich wypowiedziach przedstawicieli Rady" – stwierdzili analitycy PKO.

Z kolei Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl, w swoim komentarzu podkreślił, że czwartek i piątek mogą dać nam bardzo dużo informacji na temat tego, czy można spodziewać się obniżek stóp pod koniec 2023 r.

Warunkiem koniecznym do cięcia stóp procentowych jest przekonanie, że inflacja w kolejnych kwartałach będzie stopniowo zmierzać do 2,5 proc. Na tym polu kluczowym dokumentem jest lipcowa projekcja inflacyjna NBP – podkreślił ekspert.

Jak wynika zdanych opublikowanych w komunikacie RPP po posiedzeniu, lipcowa projekcja NBP różni się nieznacznie od tej marcowej. "Nie ma tam niczego, co zaburzyłoby pogląd większości RPP. Rada chciałaby dostać taką samą projekcję w listopadzie" – skomentowali analitycy Pekao.

Dla gołębi (zwolenników jak najszybszych obniżek), których w RPP zdaje się nie brakować, argumentem za obniżką ma być spadająca w okolice 10 proc. inflacja. Pod tym kątem czerwcowy odczyt (11,5 proc.), można uznać za dowód, że wszystko idzie zgodnie z planem.

Argumentem za obniżkami może być też – jak podkreśla Bartosz Sawicki – słabnięcie wzrostu gospodarczego w wielu gospodarkach, także u naszych głównych partnerów handlowych.

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(300)
WYRÓŻNIONE
hmmm
2 lata temu
Przecież to oczywiste, że stopy zostaną... obniżone. Ale nie teraz. Stanie się to we wrześniu/październiku, tuż przed wyborami.
Mazinu
2 lata temu
Ceny w Stegnie i w Zakopanym obronione .
Emeryt
2 lata temu
Oddaj mi Glapo moje oszczędności.. Pracowałem całe życie i oszczedzalem.. Rozumiem że nie można zarznac kredytobiorców bo banki mogą tego nie wytrzymać ale ile można okradac starych ludzi.. No ile.. Trzeba było podnosić stopy procentowe wcześniej a nie robić dobrze rządzącym.. Jak wygracie to wycofuje kasę z lokat i zmieniam na waluty.. I niech tak zrobi każdy mądry emeryt i będzie Wenezuela albo Grecja.. Pięć i trzy gwiazdki.
...
Następna strona