Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych w górę. Jest decyzja

34
Podziel się:

Rezerwa Federalna zdecydowała w środę o podwyżce stóp procentowych o kolejne 25 punktów bazowych. W jej wyniku przedział stopy funduszy federalnych to 5-5,25 proc. To najwyższy poziom od 16 lat.

Stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych w górę. Jest decyzja
Jeśli konieczne będą kolejne podwyżki, Rezerwa Federalna jest gotowa na taki krok - deklaruje szef Fedu Jerome Powell (PAP, JIM LO SCALZO)

Decyzja Rezerwy Federalnej jest dziesiątą z rzędu podwyżką i trzecią z rzędu o 25 punktów bazowych. W wydanym oświadczeniu Fed pominął obecną w poprzednich komunikatach frazę, w której zaznaczał, że spodziewa się konieczności kolejnych podwyżek stóp. Szef Rezerwy Federalnej Jerome Powell skomentował podczas konferencji prasowej, że jest to "znacząca zmiana". Jednocześnie podkreślił, że inflacja nadal jest na podwyższonym poziomie - w kwietniu wyniosła 5 proc., tymczasem cel Fedu to 2 proc.

- Patrząc naprzód, przyjmiemy podejście zależne od danych, decydując, czy dodatkowe wzmocnienie polityki (stóp procentowych) może być odpowiednie - powiedział Powell podczas konferencji. Zapowiedział jednocześnie, że jeśli konieczne będą kolejne podwyżki, Rezerwa Federalna jest gotowa na taki krok.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Patologia w USA doprowadziła właśnie do krachu. "Czują się bezkarnie"

Decyzja w sprawie stóp procentowych w USA została podjęta dwa dni po upadku banku First Republic, który został przejęty przez regulatorów i sprzedany JPMorgan Chase. Jak wskazywali komentatorzy, wysoki poziom stóp procentowych był jednym z głównych powodów kłopotów banku - podobnie jak wcześniej Silicon Valley Bank - z uwagi na jego inwestycje w obligacje skarbowe.

W oświadczeniu kierowany przez szefa Fed komitet oznajmił, że "system bankowy USA jest stabilny i odporny" i że ostrzejsze warunki uzyskiwania kredytów prawdopodobnie ograniczą działalność gospodarczą, zatrudnienie i inflację.

Kolejnych upadłości nie będzie?

Podczas konferencji Jerome Powell stwierdził, że warunki w sektorze bankowym poprawiły się i że Fed jest zdeterminowany, by wyciągnąć lekcję z upadłości banków, m.in. wzmacniając nadzór nad nimi. Zasugerował też, że wciąż spodziewa się, że gospodarka USA może przejść "łagodną recesję".

Powell ostrzegł jednocześnie, że jeśli Kongres nie podniesie limitu zadłużenia, konsekwencje tego mogą być nieprzewidywalne i Fed nie będzie w stanie obronić gospodarki przed skutkami (tego zaniechania).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(34)
Imas
12 miesięcy temu
USA ma najwieksze długi na świecie a obywatele wszystko maja na kredyt , czyli niebawem firmy zaczną padać
Imas
12 miesięcy temu
USA i zachod od dawna są bankrutami , jest to wszystko sztucznie podtrzymywane. Zachodu juz nie stać napadac na innych i ich okradac , starają się zniszczyć Rosję i przejść surowce , ale to się nie uda. Rosja nie zrobi wojny na pełna skalę bo co zajmie Ukrainę i co dalej ? Już tak zrobił zachod z irakiem i wojna się nie skończyła, zachod musiał uciekać. Rosja będzie zajmowała po kawałeczku i gospodarowała teren , wysiedlenia i przezucanie swoich z Kaukazu. Rosja czy chiny nie będą grały jak chce zachód. Nie ma co się trzymać USA bo to najgorsi zbrodniarze XXI wieku
Adam
12 miesięcy temu
W koncu do kilku miesięcy ma upaść dolar. Po coś jest wdrażane cyfrowe i czadowe CBDC
wow
12 miesięcy temu
Kolonie dyktatora USA wyciągną reżim z wielkiego kryzysu ale ludność koloni płaci wysoką cenę, / na wojnie giną najdziwniejsi, bogacą się bogaci /
Ekonomia
12 miesięcy temu
Akademia Ekonomii: czym jest inflacja?jakie sa czynniki inflacogenne?az dziwne to jest ze tak trudno to zrozumiec
...
Następna strona